Medycyna alternatywna w hotelach SPA


Medycyną alternatywną świat Zachodu interesuje się żywo już od dziesiątków lat. Fascynacja dalekowschodnimi naukami medycznymi, jakże innymi od tradycyjnej, konwencjonalnej medycyny, rozpoczęła się w latach 60., gdy pierwsi hipisi docenili lecznicze działanie jogi czy ajurwedy.

Współczesne, szybkie tempo życia, a przede wszystkim przesycone sztucznymi środkami jedzenie sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatywnych, opartych na metodach naturalnych środkach sposobów zapobiegania chorobom i leczenia ich. Z tego powodu licząca sobie tysiące lat medycyna indyjska czy chińska znów zaczynają przyciągać osoby chcące oczyścić swój organizm z toksyn, nauczyć się zdrowo odżywiać, a jednocześnie szukające sposobów na radzenie sobie ze stresem. Przed wprowadzeniem radykalnych zmian w swoim życiu dobrze jest jednak skonsultować się ze specjalistą, dlatego dobrym rozwiązaniem jest poddanie się kuracji z medycyną alternatywą, najlepiej w specjalistycznym ośrodku.

Joga, ajurweda, tradycyjna medycyna chińska (TCM)

Dobroczynne działanie codziennej praktyki jogi, zabiegów ajurwedyjskich czy chińskiej kuchni pięciu przemian jest znane wielu hotelom SPA w całej Europie. Oczyszczające zabiegi ajurwedyjskie są przykładowo częstym elementem kuracji odchudzających i detoksykujących. Z kolei różnorodne masaże (np. olejkami aromatycznymi, gorącymi kamieniami) mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kuracji relaksujących dla wypalonych zawodowo.

O zbawiennym działaniu jogi zarówno na ciało, jak i duszę, nikogo nie trzeba przekonywać. Joga wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie, przyśpiesza spalanie tłuszczu, a jednocześnie relaksuje i uczy koncentracji. Nie bez powodu więc joga jest częstym elementem nie tylko tradycyjnych kuracji ajurwedyjskich, ale także programów hoteli SPA i uzdrowisk skierowanych do osób aktywnych.

Klasyczne kuracje

Zabiegi ajurwedyjskie czy kuchnia pięciu przemian są doskonałym wsparciem różnego rodzaju programów oczyszczających i odchudzających. By jednak docenić moc medycyny indyjskiej czy chińskiej, czasem warto poddać się tradycyjnej kuracji.

Zainteresowani ajurwedą powinni rozważyć klasyczną kuracją w ośrodku ajurwedyjskim w Indiach lub na Sri Lance. Na SpaDreams można znaleźć wiele ofert hoteli w indyjskim regionie Kerala, powszechnie uważanym za kolebkę ajurwedy. Podczas takiej kuracji (trwającej minimum 2 tygodnie) organizm pacjenta zostaje poddany oczyszczeniu z toksyn (tzw. Panchakarmie) przy pomocy diety, specjalnych herbatek ziołowych, a nawet lewatywy. Dalszą część kuracji stanowią różnego rodzaju zabiegi relaksujące, np. polewanie czoła specjalnym olejkiem czy masaże. Uzupełnieniem kuracji są codzienne medytacje, które uczą odprężenia i koncentracji, a także joga.

Dla tych, których pociąga raczej kultura Kraju Środka, ciekawe mogą okazać się kuracje z tradycyjną medycyną chińską (TCM), dostępne w specjalistycznych ośrodkach w Niemczech. Podczas takiej kuracji należy spodziewać się specjalnej, zbilansowanej i opartej na teorii pięciu przemian diety, dużo ruchu (np. ćwiczeń QiGong), a także zabiegów mających na celu przywrócenie prawidłowego ruchu energii w organizmie, w tym akupunktury, akupresury czy masaży.

Chińska czy indyjska, w hotelu SPA czy specjalistycznym ośrodku uzdrowiskowym – medycyna dalekowchodnia to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą nauczyć sie zdrowo i aktywnie żyć, osiągnąć większą odporność na stres bez nadmiernego obciążania własnego organizmu ani środowiska.

Podobał Ci się nasz artykuł? Oceń go:
Medycyna alternatywna w hotelach SPA
:
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
4.50 z 5 punktów, na podstawie 2 oddanych głosów.
Loading...

Tags: , , , , ,

2 komentarzy

  1. Medycyna alternatywna to świetny pomysł na urozmaicenie i wzbogacenie oferty SPA. Myślę że spotka się z dużym zainteresowaniem.

  2. SPA to przede wszystkim świetne miejsce, żeby spędzić weekend we dwoje. Te wszystkie zabiegi i relaks smakują lepiej z kimś, niż w pojedynkę 🙂