Wczasy odchudzające


She's made the healthy choice!

Zrzucanie zbędnych kilogramów nigdy nie jest prostym przedsięwzięciem. Wymaga ono dobrego planu, odpowiedniej wiedzy (np. o wartościach kaalorycznych posiłków), często konsultacji lekarskiej, a przede wszystkim silnej woli. Z pewnością odchudzanie nie należy do przyjemności.

A jednak możliwe jest przybliżenie się do ideału szczupłej sylwetki, bez nadmiernego stresu i w dodatku w połączeniu z wypoczynkiem – wczasy odchudzające to prawdziwy hit ostatnich lat. Najczęściej dostępne są one w hotelach SPA i uzdrowiskach, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz zatrudniają specjalistów: dietetyków, trenerów fitness i masażystów.

Wellness i odchudzanie

Najbardziej popularną formą wczasów odchudzających jest połączenie pobytu w SPA z kuracją wyszczuplającą. Kupując taki program, można oczekiwać zarówno zabiegów odchudzających, jak i kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Przykładowo, drenaż limfatyczny i ćwiczenia ruchowe (najczęściej gimnastyka w wodzie, nordic walking czy ćwiczenia cardio) wspomagane są peelingami oczyszczającymi na całe ciało i twarz. Często elementem takiego programu są różnorodne masaże: całego ciała lub częściowe, które przyspieszają przemianę materii i redukcję tłuszczu, a jednocześnie poprawiają ukrwienie skóry i tym samym jej wygląd. Goście mogą spodziewać się również diety niskokalorycznej i pełnego wyżywienia w hotelu.

Specjalistyczne kuracje

Innym sposobem na schudnięcie jest specjalistyczna dieta połączona z oczyszczaniem organizmu. Ponieważ tego typu kuracje są sporym obciążeniem dla organizmu, wymagają one stałej kontroli lekarskiej. Dużym doświadczeniem w kuracjach oczyszczających dysponują zwłaszcza uzdrowiska niemieckie, które od lat oferują programy detoksykujące według metody F.X. Mayra lub Schrotha. Pierwsza z nich, opracowana na początku XX w. przez austriackiego lekarza Franza Xavera Mayra, zakłada, że prawidłowe funkcjonowanie jelit jest niezbędne do osiągnięcia pełni zdrowia. Z tego powodu celem tej kuracji jest pobudzenie tego organu do pracy poprzez klasyczną głodówkę (pacjent odżywia się wyłącznie płynami i dostaje środki przeczyszczające), a następnie monotonną dietę, składającą się głównie z bułek i produktów mlecznych. Dużą rolę przywiązuje się również do sposobu jedzenia: należy jeść bardzo wolno i dokładnie przeżuwać, stymulując tym samym produkcję śliny, będącej pierwszym etapem trawienia.

Jeszcze bardziej wymagająca jest kuracja Johana Schrotha (austriackiego lekarza z XIX w.). Poddawani jej kuracjusze muszą przestrzegać ścisłej, lekkostrawnej diety, a także regularnie odbywać zabiegi, tzw. opakowania. Podczas nich pacjent zawijany jest w zimne, mokre prześcieradła, a następnie przykrywany kocami. Zabieg ten przyspiesza pocenie i wydalanie toksyn z organizmu, a jednocześnie wzmacnia odporność organizmu. Uzupełnieniem opakowań są tzw. dni mokre i dni suche. Podczas tych pierwszych kuracjusz pije bardzo dużo płynów, w tym również białego wina, które przyspiesza trawienie. W dniach suchych ilość płynów jest ograniczona. Taki zabieg przyspiesza przemianę materii i usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

Należy jednak pamiętać, że głównym celem obu tych kuracji jest oczyszczenie organizmu – utrata kilogramów jest – mile widzianym – skutkiem ubocznym.

Ajurweda

Klasyczna kuracja ajurwedyjska jest – podobnie jak kuracje Schrotha czy Mayra – rodzajem detoksu. Ta starożytna hinduska metoda leczenia zakłada, że zdrowie oznacza równowagę, również między ciałem i duszą. Dlatego równie ważne, co zabiegi medyczne, jest w ajurwedzie odprężenie i uspokojenie umysłu, co osiąga się m.in. przez relaksujące masaże czy zabieg polewania czoła ciepłym olejkiem. Przed tym jednak należy oczyścić swój organizm ze zbędnych substancji – dlatego pierwszą część każdej kuracji ajurwedyjskiej stanowi tzw. Panchakarma, czyli oczyszczanie. Pacjent może spodziewać się ostrej diety wegetariańskiej, czasem nawet głodówki, zabiegów pobudzających trawienie, a nawet lewatywy. Ajurwedyjscy terapeuci twierdzą bowiem, że tylko tak oczyszczony organizm przygotowany jest do przyjęcia kolejnych, bardziej relaksujących zabiegów.

Wczasy dla aktywnych

Aktywny wypoczynek to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią katować się dietami lub po prostu nie wierzą w ich działanie. Pobyt połączony z intensywnym ruchem coraz częściej pojawia się w ofertach SPA i uzdrowisk, zwłaszcza tych, które położone są w górach lub nad morzem. Duża, nowoczesna strefa wellness umożliwiają regularne pływanie i uprawianie gimnastyki w wodzie pod okiem trenera. Częstym punktem oferty jest również nordic walking, gimnastyka, a także joga. Wszystkie te ćwiczenia, uprawiane regularnie, pod okiem trenera, w motywującej grupie gwarantują zrzucenie kilku kilogramów.

Brak ocen.
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...

Tags: , , ,

Komentarze nieaktywne.