Leczenie reumatyzmu- odstaw lekarstwa, postaw na naturalną kurację


Powszechnie uważa się, że reumatyzm to choroba wieku starszego. W dużej mierze jest to prawdą, jednak schorzenie to nierzadko dotyka również dzieci, młodzież oraz osoby w wieku średnim. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie terapii. Reumatyzm to grupa chorób, która obejmuje ponad 400 różnych schorzeń aparatu ruchowego. Czynniki wpływające na rozwoj poszczególnych schorzeń, ich objawy oraz rozwój mogą być bardzo różne. Jednak najczęściej osoby dotknięte chorobą reumatyczną cierpią z powodu bólów mięśni, kości, ścięgien oraz stawów. W niektórych przypadkach reumatyzm wpływa nie tylko na układ ruchu, lecz również na organy wewnętrzne.

Rematyzm jest leczony między innymi poprzez fizjoterapię oraz ergoterapię, często jednak, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, przypisywane są lekarstwa, takie jak np. kortyzon i środki przeciwbólowe. Długotrwałe zażywanie tego typu środków może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Dlatego też, osobom cierpiącym na tego typu przewlekłe schorzenia polecane są terapie, do których wykorzystywane są naturalne, alternatywne środki lecznicze.

Leczenie reumatyzmu zabiegami wodnymi (hydroterapia)

Hydroterapia zaliczana jest do klasycznych, alternatywnych metod leczenia schorzeń o podłożu reumatycznym. Najczęściej oferowane są zabiegi wodą o wysokiej zawartości radonu lub wody termalne. Objawy reumatyzmu mogą być łagodzone również poprzez stosowanie naprzemiennie ciepłych oraz zimnych okładów oraz zabiegów wodoleczniczych. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów w początkowej fazie często pomagają zabiegi w ciepłej wodzie, takie jak ciepłe kąpiele oraz okłady. W zaawansowanym stadium choroby bardziej polecane są zabiegi z zimną wodą (krioterapia), które pomogają w złagodzeniu stanów zapalnych. Hydroterapia cieszy się długą tradycją- już starożytni rzymianie wykorzystywali lecznicze właściwości wody w terapii różnorakich schorzeń.

Dieta wspomagająca leczenie reumatyzmu

Nie jest niczym nowym, iż odpowiednio dobrana dieta potrafi zdziałać cuda dla naszego zdrowia. Może ona również odegrać niebagatelną rolę w leczeniu reumatyzmu. Zdrowy, odpowiednio ustalony plan żywienia może pomóc przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych, takich jak dna moczanowa czy zapalenie stawów. Zastosowanie odpowiedniej diety jest szczególnie polecane w przypadku osób z nadwagą, gdyż pomaga to w pierwszej kolejności odciążyć stawy od zbędnego balastu.

Wyjątkowo negatywnie na zdrowie osób dotkniętych rematyzmem wpływa nadmierne spożywanie pokarmu bogatego w kwas arachidonowy. Dlatego też osobom cierpiącym na to schorzenie poleca się ograniczenie w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak tłuste mięsa, podroby, zwłaszczca wieprzowe oraz wołowe, tłuste sery, mleko oraz jaja. Poleca się natomiast spożycie produktów dostarczających organizmowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w które bogate są m.in. tłuste ryby oraz orzechy.

Dodatkowo dieta powinna zostać uzupełniona o witaminy oraz mikroelementy. Szczególnie istotne są antyoksydanty, takie jak selen lub witaminy A, C oraz E. Dostarczenie organizmowi wyżej wymienionych mikroelementów pomaga w zwalczaniu przyczyn powstawania stanów zapalnych, tym samym wspomaga leczenie reumatoidalnych stanów zapalnych.

Leczenie reumatyzmu poprzez post

W określonych okolicznościach na leczenie reumatyzmu pozytywnie może również wpłynąć kuracja postna. Kuracja postna pomaga w leczeniu reumatyzmu dzięki ograniczeniu przyjmowania pokarmu o wysokiej zawartości kwasu arachidonowego. Należy jednak pamiętać o tym, że kuracja postna powinnna być przeprowadzana wyłącznie pod okiem lekarza, ponieważ osoby cierpiące na reumatyzm często mają duże niedobory witamin, mikroelementów oraz składników mineralnych. Oprócz tego post może wpływać na działanie przyjmowanych lekarstw, dlatego też konieczna może być zmiana w dozowaniu przyjmowanych środków. Kuracji postnej nie poleca się pacjentom bardzo szczupłym lub z niedowagą.

Kuracja Schrotha nie polega na całkowitej rezygnacji z przyjmowania stałych pokarmów, lecz na odciążeniu organizmu oraz przyśpieszeniu metabolizmu poprzez spożywanie produktów ubogich w kalorie, niskotluszczowych, mających przywrócić organizmowi równowagę zasadowo- kwasową. Niedobór składników mineralnych zostaje uzupełniony poprzez bogate w witaminy posiłki, na które składają się głównie warzywa oraz owoce. Dodatkowo ważnymi punktami kuracji wg. Schrotha są programy ruchowe, relaksacyjne oraz specjalistyczne okłady. Okłady Schrotha polegają na owinięciu ciała wilgotnymi, bawełnianymi ręcznikami, następnie ogrzaną pościelą. Zabieg ma celu podniesienie temperatury ciała, co pomaga w zwalaczniu dolegliwości bólowych. Należy pamietać o tym, że kuracja wg. Schotha powinna być przeprowadzana po konsultacji z lekarzem i pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Więcej o możliwościach leczenia reumatyzmu naturalnymi sposobami dowiesz się na stronie:

>> https://www.spadreams.pl/okazja/?t=50

 

Brak ocen.
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...

Tags: ,

Komentarze nieaktywne.