NFZ

Finansowanie kuracji przez NFZ

Wszystko co powinieneś wiedzieć o dopłatach do pobytu w sanatorium z NFZ

Jak dużo NFZ dopłaci do kuracji?

Polscy pacjenci posiadają teraz możliwość uzyskania dofinansowania do kuracji zagranicznej w jednym z krajów Unii Europejskiej. Zamiast pobytu kuracyjnego w polskim sanatorium można się wybrać do jednego z wysokiej klasy ośrodków do jednego z krajów np. na południu Europy. 

Zgodnie z nowymi przepisami Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest zobowiązany do zwrócenia pacjentowi kwoty, którą zapłaciłby za taką samą kurację w ośrodku krajowym. Różnicę pomiędzy ceną pobytu w sanatorium w Polsce a za granicą pacjent musi pokryć z własnej kieszeni, podobnie jak opłatę za dojazd. Pomimo tego w wielu krajach taki wyjazd wciąż będzie się opłacał. W niejednym z nich bowiem pobyt w celach zdrowotnych nie kosztuje dużo więcej niż ten w Polsce, a w niektórych przypadkach mniej, a nawet tyle samo. 

Jak otrzymać dofinansowanie z NFZ-u na pobyt w sanatorium zagranicznym?

Aby ubiegać się o zwrot kosztów za pobyt w zagranicznym sanatorium, tak samo jak w przypadku kuracji krajowej, w pierwszej kolejności potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza.  Po zakwalifikowaniu pacjenta można wybrać ośrodek na odbycie kuracji. 

Trzeba pamiętać o tym, że leczenie musi zostać zrealizowane w miejscowości zakwalifikowanej jako uzdrowisko. 

Po odbyciu kuracji należy przedstawić w NFZ rachunek wystawiony kuracjuszowi przez ośrodek. Musi on zostać przetłumaczony na język polski (niewymagane jest tłumaczenie przysięgłe). 

Po więcej informacji na temat refundacji kosztów kuracji zagranicznej należy zwracać się do punktu NFZ. 

Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na temat finansowania kuracji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: http://nfz.gov.pl/

Gdzie za granicę opłaca się wyjechać na kurację ?

Ponieważ różnicę w kosztach pomiędzy kuracją przeprowadzoną w Polsce a za granicą pacjent musi pokryć z własnej kieszeni, warto rozejrzeć się za ośrodkami, w których ceny będą porównywalne do tych w sanatoriach krajowych. Dlatego też, Polscy kuracjusze chętnie wybierają sanatoria położone w krajach w południowej Europie, głównie w Czechach, na Węgrzech oraz na Słowacji.

Państwa te są znane i chętnie wybierane przez kuracjuszy z całej Europy ze względu na wysoki poziom oferowanych kuracji, pierwszorzędną opiekę lekarską i serwisową oraz oczywiście dzięki niskim cenom.

Uzdrowiska w Czechach 

W Czechach przeprowadzane są głównie kuracje pitne, możliwe dzięki dostępowi do licznych źródeł mineralnych, z których każde jest o innym składzie i wykazuje odmienne właściwoście lecznicze. Wyjątkowe sławne są uzdrowiska położone w zachodniej części kraju. Miasta Mariańskie Łaźnie, Franciszkowe Łaźnie oraz Jachymov tworzą tak zwany zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy, dokąd rokrocznie ciągną kuracjusze ze wszystkich zakątków Europy. Pobyt w sanatorium w jednym z uzdrowisk jest polecany głównie przy schorzeniach takich jak: choroby kobiece, choroby urologiczne, leczenie nerek, podwyższone ciśnienie, schorzenia układu pokarmowego, astma oraz choroby układu ruchu.  

Zobacz sanatoria w Czechach >> 

 Sanatoria na Słowacji 

Sanatorium na Słowacji będzie odpowiednim wyborem dla pacjetów szukających kuracji na schorzenia układu ruchu, takie jak reumatyzm i problemy ze stawami. 

Więszkośc z ośodków specjalizujących się w leczeniu tego rodzaju dolegliwości znajduje się w Piestanach, położonych w zachodniej części kraju. 

Zobacz sanatoria na Słowacji >> 

Ośrodki na Węgrzech

Wiele z sanatoriów na Węgrzech kieruje swoje oferty do pacjentów pragnących leczyć się w zakresie schorzeń takich jak: bóle kręgosłupa, podwyższone ciśnienie i choroby układu krążenia oraz choroby układu ruchu, w tym reumatyzm. 

Najczęściej wybieranymi destynacjami jest zachodnia część kraju, gdzie szczególnie osławione są ośrodki położone nad jeziorem Balaton. Z jeziora Balaton, zwanego również jeziorem Błotnym, wydobywane jest błoto znane ze swych dobroczynnych właściwości. Innymi znanymi na Węgrzech uzdrowiskami są miescowości Bad Zalakaros, Sopron oraz Hajduszoboszlo. 

Zobacz sanatoria na Węgrzech >> 

Gestión de los socios

Kontakt

+48 (0)22 307 35 77

info@spadreams.pl