Czas wolny i kultura

Na miejscu

Franciszkowe Łaźnie są same w sobie zabytkiem  - klasycystyczne budowle, liczne źródła i kolumnady oraz fontanny sprawiają, że spacer po miasteczku jest niezwykłym przeżyciem. Sama ulica Národní ma przepiękną zabudowę: dwa rzędy uroczych domków, ogromna fontanna, promenada, domy uzdrowiskowe i hotel położone po obydwu stronach ulicy – wszystko to zachęca do chwili zapomnienia. W domach uzdrowiskowych odbywają się między innymi koncerty, wykłady, pantomimy, pokazy mody, wieczorki taneczne, a także organizowane są tu spacery po mieście z przewodnikiem. Poza przepiękną architekturą Franciszkowych Łaźni wyjątkową atrakcją jest kamienna wieża Salingburg. Aquaforum zostało otwarte w roku 2005 i jest prawdziwą oazą relaksu. Aquaforum o powierzchni 1570 m² z basenem wewnętrznym i zewnętrznym, zjeżdżalniami, basenami z hydromasażem, jaskiniami, saunami i ofertą masaży jest prawdziwą oazą dobrego samopoczucia i zapewnia rozrywkę dla dużych i małych.

Osobom aktywnym Franciszkowe Łaźnie oferują nie tylko ścieżki rowerowe, ale również nordic-walking i wieczorki taneczne. Rozrywkę gwarantują również wypożyczalnia rowerów i łódek, minigolf i korty tenisowe. Trzy przepiękne pola golfowe zapewniają dość urozmaiceń i przestrzeni do własnej partii golfowej – podczas gry w bajecznej scenerii zapomnisz o wszelkich problemach dniach codziennego.

Okolica

Okolicę wyróżnia historia, rezerwaty ochrony środowiska, zamki i pałace. Tylko 5 km od Franciszkowych Łaźni położony jest Cheb (Eger), gdzie znajdują się przepiękne domy z muru pruskiego, pomniki, a w całym mieście panuje średniowieczna atmosfera. Miasto należy do najstarszych i najistotniejszych pod względem historycznym miast w Czechach.

Bajeczne zespoły parkowe, duże jezioro miejskie Amerika, lasy i liczne rezerwaty ochrony przyrody czynią tą okolicę wyjątkową. Odkryj niepowtarzalny w całej Europie rezerwat ochrony przyrody Soos – rów o szerokości 2200 m i długości 1400 m. Właśnie tu tworzą się tak zwane mofety, z których wycieka dwutlenek węgla – podczas deszczu w formie błotnistej masy, a w dni suche jako opary. Teren ten porastają liczne halofity oraz zamieszkuję różnorodne gatunki ptaków wodnych. W niedalekiej okolicy znajduje się Komorní hůrka – nieaktywny wulkan. Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Las Cesarski, który graniczy bezpośrednio z Mariańskimi Łaźniami: piękne Karkonosze znajdujące się na granicy polsko-czeskiej to rezerwat ochrony przyrody. W okolicy miasta Haslau znajduje się kolejny obszar ochrony przyrody: Park Narodowy Czeska Szwajcaria z wartymi zobaczenia kwarcytami.

Do najbardziej popularnych celów wycieczkowych w okolicach Franciszkowych Łaźni należą również Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie, Zamek Loket, Zamek Kynžvart, klasztor Tepla, Dąbrowa, Zamek Seeberg i Rezerwat Przyrody Soos.