Franciszkowe Łaźnie jako uzdrowisko

Uzdrowisko

Wyjątkowe zabytkowe Stare Miasto z klasycystyczną architekturą otoczone jest przepiękną przyrodą i wspaniałymi parkami. Franciszkowe Łaźnie są od 1992 r. chronione ustawą o ochronie zabytków i od tego czasu są konsekwentnie restaurowane. Wzmianki na piśmie o pierwszych źródłach leczniczych we Franciszkowych Łaźniach datowane są na 1502 r., chociaż miasto zostało założone dopiero w XVIII w. Z upływem lat stało się wraz z okolicą jednością architektoniczną.

We Franciszkowych Łaźniach odpoczynku i zdrowia poszukiwały takie sławy jak Goethe, Franz Kafka, książę von Metternich i Ludwig van Beethoven. Kuracja we Franciszkowych Łaźniach opiera się na wykorzystaniu licznych lokalnych naturalnych środków leczniczych – źródeł leczniczych, borowiny i naturalnych gazów. Środki lecznicze były wykorzystywane przez lata do różnych celów, np. do leczenia dolegliwości ginekologicznych, schorzeń układu ruchu, chorób układu trawiennego i krążenia oraz chorób onkologicznych.

Naturalne wody lecznicze

Wody lecznicze to zimne, bogate w siarkę, alkaliczne źródła o średniej temperaturze od 9°C do 11°C. Woda lecznicza zawiera na litr 2,5 g rozpuszczonego CO2 i średnio 5 g związków mineralnych, takich jak magnez, wapń, żelazo i jod. Woda lecznicza stosowana jest do kuracji wodnej i kąpielowej, a także do irygacji oraz inhalacji.

Źródło Franciszka: Źródło Franciszka jest najstarszym źródłem, a swoją nazwę zawdzięcza austriackiemu cesarzowi Franciszkowi I. Znajduje się w pawilonie źródła Franciszka, który przyciąga uwagę ze względu na swoje doryckie kolumny. Woda wydobywana jest z głębokości 8 metrów. Lecznicze właściwości wody z tego źródła można wykorzystać w przypadku ogólnych stanów osłabienia i lekkich zaburzeń trawiennych.

Źródła siarczanowe: W sumie istnieją tu cztery źródła siarczanowe. Wyróżniają się one wyjątkowo wysoką zawartością siarczanu sodu, który ma działanie przeczyszczające. Woda ze źródeł siarczanowych wykorzystywana jest do kuracji pitnej lub w formie kąpieli leczniczych. Leczenie wodą ze źródeł siarczanowych przypisuje się przede wszystkim w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych oraz celem pobudzenia trawienia. W „hali źródeł siarczanowych“, która wybudowana jest w stylu neoklasycystycznym, można pobrać wodę z dwóch źródeł.

Źródło solne: Źródło solne, które wypływa w kolumnadzie źródła solnego i Źródła Wiedzy, jest skutecznym środkiem leczniczym w przypadku przewlekłych nieżytów górnych dróg oddechowych. Wodę stosuje się do kuracji pitnej. Wypływa tu również źródło Adler. Swoją nazwę zawdzięcza lekarzowi dr Bernhardowi Adlerowi, o którym przypomina tu jego pomnik.

Źródło żelazowe: Źródło z największą zawartością żelaza użytkowane jest tu od 1863 r. Wodę leczniczą z tego źródła wykorzystuje się przede wszystkim do kuracji pitnej w leczeniu wyczerpania i senności.

Źródło Marii: Źródło Marii bogate jest w naturalny dwutlenek węgla. Wydziela się z niego suchy dwutlenek węgla, który wykorzystuje się do kąpieli w gazie lub zastrzyków gazowych.

Źródło Palliardi: Źródło Palliardi, opisywane również jako źródło młodości i miłości, swoją nazwę zawdzięcza dr Palliardi. Woda z tego źródła uważana jest za najsmaczniejszą, a jej lecznicze działanie wykorzystuje się w przypadku zaburzeń trawiennych i nieżytu żołądka.

Źródło Luizy: Źródło Luizy znajduje się w pawilonie Luizy i jest drugim z najstarszych źródeł we Franciszkowych Łaźniach. Woda wydobywana jest z głębokości 22,6 m. Stosowana jest do kuracji pitnej. W tym samym pawilonie znajduje się również źródło zimne, które służy do kuracji kąpielowych i pomaga w przypadku zaburzeń apetytu i lekkich schorzeń żołądka.

Źródło Cartelliere: Źródło Cartelliere wykorzystywane jest na chwilę obecną jedynie do kąpieli borowinowych. Swoją nazwę zawdzięcza dawnemu lekarzowi uzdrowiskowemu Paulowi Cartellieri.

Naturalny gaz leczniczy

Naturalny gaz leczniczy pozyskuje się z wód mineralnych we Franciszkowych Łaźniach – chodzi tu o źródło gazu suchego. Gaz ma pochodzenie wulkaniczne i posiada czysty, naturalny dwutlenek węgla. Gaz leczniczy stosowany jest w formie zastrzyków, suchych kąpieli oraz ginekologicznych kąpieli w gazie.

Naturalna borowina

Naturalna borowina lecznicza z Franciszkowych Łaźni jest słynna na całym świecie. Charakteryzuje się wysoką zawartością siarki oraz związków mineralnych, takich jak magnez, wapń, żelazo, jod i kwasy humusowe. Te naturalne składniki działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację, w szczególności w przypadku zapalenia stawów. Ponadto borowina poprawia ukrwienie. Stosuje się ją pod postacią okładów, kąpieli lub tamponów. Z powodzeniem wykorzystywana jest do leczenia chorób skórnych i dolegliwości ginekologicznych.

Wskazania

przewlekłe, zapalne i zwyrodnieniowe choroby układu ruchu, bolesne dolegliwości ze strony ścięgien i więzadeł, tkanki podskórnej, komórek tłuszczowych, mięśni szkieletowych, obciążenie jednostronne, reumatyzm poza stawami, bóle pleców funkcjonalnego i degeneratywnego pochodzenia, wrodzone i nabyte choroby serca, niedokrwienie serca, hipertonia I i II stopnia, stany po zakrzepicy i zakrzepowym zapaleniu żył z utrzymującymi się skutkami, po operacjach żylaków, zaburzenia pracy układu krwionośnego, leczenie rekonwalescencyjne po leczeniu onkologicznym w szczególności w przypadku guzów wewnętrznych narządów rodnych i guzów piersi, polineuropatia z paraliżami, choroby korzonków z podrażnieniem i ubytkami, optyczne i przewlekłe egzemy, znużenie, brak energii, stres, bóle pleców i stawów, rehabilitacja powypadkowa oraz pooperacyjna kości i stawów, przewlekle choroby układu oddechowego (z wyłączeniem faz ostrych), nadciśnienie, zaburzenia przemiany materii, stany po operacjach ortopedycznych, stany po operacjach nerek i dróg moczowych, stany po operacjach ginekologicznych, bezpłodność, objawy związane z menopauzą

Przeciwwskazania

infekcje, gruźlica układu oddechowego oraz inne formy gruźlicy, wszystkie choroby w stadium ostrym, kliniczne objawy niewydolności krążenia, powtarzające się obfite krwawienia, nowotwory złośliwe w trakcie i po leczeniu, padaczka, aktywne fazy psychozy i zaburzeń umysłowych, demencja, uzależnienie od alkoholu i środków odurzających, ciąża, ostre zapalenia układu ruchu, zaburzenia krążenia występujące z niewydolnością serca, stany gorączkowe

 

Czytaj dalej: Oferty kuracji >>

<link file:6594 download pdf ratgeber>Cały "Poradnik SpaDreams: Franciszkowe Łaźnie" >>

Zobacz ośrodki we Franciszkowych Łaźniach >>

Ściągnij "Poradnik SpaDreams: Franciszkowe Łaźnie" w PDF >>