Oferty kuracji

Kompleksowa kuracja

Kuracja Franciszkowych Łaźni nawiązuje do ponad 200-letniej tradycji uzdrowiskowej i opiera się przede wszystkim na naturalnych środkach leczniczych takich jak woda, borowina i gaz leczniczy. Kompleksowa kuracja zostaje na miejscu dopasowana do potrzeb gości przez lekarza uzdrowiskowego, a w trakcie jej trwania kuracjuszowi zapewniona jest opieka profesjonalnego personelu. Rodzaj, czas trwania oraz liczba zabiegów dostosowywane są do indywidualnych potrzeb i mogą się znacznie od siebie różnić. Zdecydowanie odradza się wprowadzanie jakichkolwiek zmian do planu zabiegowego. Zabiegi wchodzące w skład kuracji we Franciszkowych Łaźniach to: inhalacje, kąpiele borowinowe, tampony borowinowe, okłady borowinowe, kompresy gazowe, kąpiele w dwutlenku węgla, zastrzyki z dwutlenku węgla, elektroterapia, magnetoterapia, masaże, kąpiele perełkowe, okłady parafinowe, kąpiel wirowa i krioterapia.

Kuracja kąpielowa

Wody bogate w dwutlenek węgla ze źródeł mineralnych we Franciszkowych Łaźniach stosowane do kąpieli w dwutlenku węgla znacznie poprawiają ukrwienie kończyn. Kąpiel w wodzie leczniczej o wysokiej zawartości CO2 ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W wodzie o temperaturze od 28°C do 34°C odprężają się mięśnie, poprawia się ukrwienie, a poziom stresu znacznie się zmniejsza. Dwutlenek węgla jest przyswajany przez skórę, co umożliwia jego lecznicze działanie. Już po kilku minutach odczuwa się łaskotanie wywołane przez CO2.

Wskazania do kuracji kąpielowej: choroby serca i układu krwionośnego, choroby nerek i dróg moczowych, dolegliwości o podłożu nerwowym, schorzenia układu ruchu, choroby krążka międzydyskowego, artroza, choroby zapalne skóry

Przeciwwskazania do kuracji kąpielowej: niewydolność serca, padaczka, skłonności do hipotonii

Kuracja pitna 

Podstawą kuracji pitnej jest odpowiednie dobranie diety i właściwej wody leczniczej ze źródeł mineralnych. Lekarz ustala zarówno ilość, jak i odpowiednie dawki wód leczniczych, na ogół zalecana ilość mieści się w przedziale od 1,5 do 2 litrów dziennie.

Wskazania do kuracji pitnej: We Franciszkowych Łaźniach, dzięki występowaniu źródeł wód mineralnych, można leczyć schorzenia układu trawiennego. Źródła mają lecznicze działanie między innymi w przypadku chorób przełyku, żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. W szczególności źródła o podwyższonej zawartości siarczanu sodu potrafią zdziałać cuda na układ trawienny.

Źródło Mądrości: Lecznicze właściwości Źródłą Mądrości pomagają w przypadku chorób woreczka żółciowego i wątroby, a nadmierne kwasy żołądkowe i nieżyty żołądka mogą zostać uleczone dzięki wodzie ze źródła Franciszka i źródła Kościelnego. Temperatura i skład chemiczny wody leczniczej działa stymulująco na nerki oraz ma pozytywny wpływ na cały organizm. Aby woda była bardziej skuteczna należy ją pić małymi łyczkami, bez pośpiechu.

Dalsze wskazania: choroby narządów trawiennych, cukrzyca, choroby ginekologiczne, osteoporoza, zaburzenia przemiany materii, przewlekłe zaburzenia pracy wątroby, choroby nerek, choroby żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego i trzustki, otyłość, przewlekłe choroby żołądka i jelit, stany po infekcjach jelit, stany po operacjach żołądka, stany po skomplikowanych operacjach woreczka żółciowego i dróg żółciowych

Przeciwwskazania do kuracji pitnej: zaburzenia gospodarki wodno-solnej, świeże wrzody żołądkowo-jelitowe, przerostowe zwężenie odźwiernika, niedrożność żółciowa jelita, kamienie żółciowe, zapalne choroby żołądkowo-jelitowe, w przypadku występowaniu mięśniaków lub nowotworów złośliwych

Kuracja gazem leczniczym

Naturalny gaz leczniczy pochodzenia wulkanicznego z wysokim stężeniem czystego, naturalnego dwutlenku węgla, jest jedyny w swoim rodzaju na terenie całych Czech. Suche kąpiele w gazie i zastrzyki gazowe w takiej formie są dostępne jedynie w tym czeskim kurorcie.

Suche kąpiele gazowe

Podczas suchych kąpieli w CO2 pochodzącym ze Źródła Marii kuracjusz w pełni ubrany położony zostaje na łóżku z workiem z tworzywa sztucznego, który układa się bardzo blisko ramion. Worek ten napełnia się gazem, który wchłaniany jest przez skórę przez ubrania. Gaz rozszerza naczynia krwionośne, pobudza układ krwionośny, obniża ciśnienie, poprawia ukrwienie, działa przeciwzapalnie i przyśpiesza gojenie się blizn.

Lecznicze zastrzyki gazowe

Podczas zastrzyków gazowych wykorzystywany jest gaz naturalny. Gaz leczniczy zostaje wstrzyknięty pod skórę. W szczególności wybierane są tutaj miejsca bolące, takie jak stawy lub kręgosłup. W ten sposób powstaje ograniczony obszar ze zwiększonym stężeniem CO2. Prowadzi to do przyśpieszenia procesu leczenia i pobudzenia ukrwienia, poprawy ciśnienia, usunięcia skurczy mięśniowych i odprężenia organizmu. Podczas zastrzyku na ogół przez krótki czas odczuwa się lekkie pieczenie, a następnie zastępuje je rozgrzewające, przyjemne uczucie. W ciągu godziny gaz jest resorpcjowany.

Wskazania do kuracji gazem leczniczym: zaburzenia ukrwienia, degeneratywne choroby stawów i kręgosłupa, choroba niedokrwienna serca, żylaki, niedokrwienie nóg, dolegliwości ginekologiczne i urologiczne, hipertonia, zaburzenia funkcji seksualnych, choroby serca i układu krwionośnego, choroby naczyń krwionośnych nadciśnienie, schorzenia układu ruchu, choroby reumatyczne, ku poprawie funkcji seksualnych u mężczyzn, zmniejszenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania u kobiet

Przeciwwskazania do kuracji gazem leczniczym: zapalenie skóry i tkanki podskórnej w rejonie ukłuć, choroby krwi

Terapia borowinowa

Borowina lecznicza ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozluźnia tkanki.

Kąpiele borowinowe

Podczas kąpieli borowinowych borowina podgrzewana jest do temperatury 40-45°C i stosowana w kąpielach pełnych, półpełnych lub nasiadówkach borowinowych. Poprawiają one ukrwienie, pobudzają przemianę materii i redukuje zapalenia. Czas trwania zabiegu to 15-20 minut. Po kąpieli pacjent okryty kocem powinien odpocząć w pozycji leżącej i delektować się uspokajającym działaniem kąpieli borowinowej.

Okłady borowinowe

Okłady borowinowe stosowane są na konkretnych partiach ciała, takich jak kręgosłup lub stawy. Działanie lecznicze jest identyczne jak przy kąpielach, jednak ten sposób terapii jest łagodniejszy i działa tylko na określone partie ciała.

Tampony waginalne

Waginalne tampony borowinowe są specjalnym rodzajem terapii ginekologicznej. Dzięki ich zastosowaniu wewnętrzne organy kobiece i miednica mniejsza stają się bardziej ukrwione. Za sprawą połączenia z innymi terapiami borowinowymi można zwiększyć skuteczność leczenia. Borowina można zapobiec rozmnażaniu się bakterii i wyleczyć choroby grzybiczne. Również w przypadku bezpłodności lub zaburzeń płodności można zastosować borowinę, która posiada składniki przypominające hormony.

Wskazania do kuracji borowinowej: bóle pleców i stawów, przewlekłe, zapalne i degeneratywne choroby układu ruchu, reumatyzm, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów, schorzenia związane z przekwitaniem, dolegliwości urologiczne, po sterylizacji i w przypadku bezpłodności, poronienie nawykowe, zaburzenia pracy jajników i macicy, zapalenia wewnętrznych narządów rodnych i ich skutki, stany po operacjach ginekologicznych i operacji w obszarze miednicy mniejszej

Przeciwwskazania do kuracji borowiną: przewlekłe choroby zapalne, rozległe żylaki, choroby nowotworowe, otwarte rany, nadciśnienie, ciąża

 

Czytaj dalej: Warto wiedzieć >>

Cały "Poradnik SpaDreams: Franciszkowe Łaźnie" >>

Zobacz ośrodki we Franciszkowych Łaźniach >>

Ściągnij "Poradnik SpaDreams: Franciszkowe Łaźnie" w PDF >>