Oferta lecznicza

Kuracja kompleksowa

Kompleksowa kuracja jest przygotowywana na miejscu przez lekarza uzdrowiskowego zgodnie z potrzebami kuracjusza. Liczba, rodzaj i czas trwania zabiegów może się zmieniać, a za sprawą indywidualnego dopasowania kuracja może prowadzić do złagodzenia dolegliwości chorego. Kuracjusz nie powinien samodzielnie wprowadzać zmian przypisanego czasu, częstotliwości i temperatury zabiegów. Zabiegi kompleksowej kuracji w Mariańskich Łaźniach są bardzo różnorodne: od kuracji pitnej, przez zabiegi gazem leczniczym, aż po zabiegi peloidowe.

Pozostałe zabiegi kompleksowej kuracji to: kąpiel mineralna, masaż częściowy, okład borowinowy, fizjoterapia z różnorodnymi masażami, hydro-, balneo- i elektroterapia, akupunktura, terapia tlenem, okład parafinowy, masaż podwodny, kąpiel perełkowa, kąpiel w dwutlenku węgla, gimnastyka lecznicza, terapia polem magnetycznym i krioterapia, aromaterapia.

Wskazania do kuracji kompleksowej: przewlekłe, zapalne i zwyrodnieniowe schorzenia układu ruchu, reumatyzm, osteoporoza, osteoartroza kręgosłupa i stawów, dyskopatia, spondyloza, spondyartoza, zapalenie stawów, poliartretyzm, choroba Bechterewa, reumatyzm tkanki miękkiej, artretyzm, rehabilitacja po wypadkach lub zabiegach operacyjnych kości i stawów, fibromialgia, wyczerpanie, choroby obwodowego układu nerwowego, rwa kulszowa, niedowład, choroby przewlekłe układu oddechowego (z wyłączeniem faz ostrych), nadciśnienie, problemy z przemianą materii, rekonwalescencja po chorobach nowotworowych (z wyłączeniem złośliwych chorób krwi), po operacjach ortopedycznych, po operacjach nerek i dróg moczowych, choroby prostaty, astma oskrzelowa, katar alergiczny, otyłość, zaparcia, cukrzyca, choroby zapalne zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych, po operacjach ginekologicznych, impotencja i bezpłodność, przekwitanie

Przeciwwskazania do kompleksowej kuracji: infekcje, wszystkie nowotwory złośliwe, ostra zakrzepica i zakrzepowe zapalenie żył, astma oskrzelowa z napadami, nadczynność tarczycy, zaburzenia krążenia w połączeniu z niewydolnością serca, stany gorączkowe, ciąża, ostre zapalenia układu oddechowego, choroby autoimmunologiczne, epilepsja

Mineralna kuracja pitna

Kuracja pitna stosowana jest jako forma terapii od XIX w. i często łączy się ją z innymi metodami leczenia. W Mariańskich Łaźniach kuracja pitna jest jednym z najważniejszych elementów pobytu leczniczego. Lekarz ustala również ilość– zaleca się spożycie 1,5 do 2 litrów dziennie jak i właściwe dawkowanie wody leczniczej. Każde z siedmiu źródeł mineralnych w Mariańskich Łaźniach ma specyfifi czne działanie i zalety. Temperatura i skład chemiczny wody działają stymulująco na nerki oraz mają pozytywny wpływ na cały organizm. Kuracja pitna może być również skuteczna w przypadku niedoboru magnezu i przy leczeniu nadwagi.

Wskazania do kuracji pitnej: choroby układu trawienia, cukrzyca, schorzenia ginekologiczne, osteoporoza, zaburzenia przemiany materii, przewlekłe zaburzenia pracy wątroby, choroby nerek, dolegliwości żołądkowe i jelitowe, problemy z pęcherzykiem żółciowym i trzustką, otyłość

Przeciwwskazania do kuracji pitnej: zaburzenia gospodarki wodno-mineralnej, świeże wrzody na żołądku i jelitach, przerostowe zwężenie odźwiernika, niedrożność żółciowa, kamica żółciowa, choroby zapalne w obszarze żołądkowo-jelitowym, w przypadku występowania mięśniaków lub złośliwych guzów itd.

Zabiegi z użyciem gazu leczniczego

Z uwagi na duże występowanie gazu leczniczego (dwutlenek węgla) w źródłach Mariańskich Łaźni, zabiegi z użyciem gazu leczniczego są elementem kuracji – zarówno w formie suchych kąpieli, jak i zastrzyków. Gaz w różny sposób wykazuje swoje lecznicze działanie.

Suche kąpiele w gazie leczniczym

Do kąpieli leczniczych wykorzystywany jest gaz ze Źródła Marii. Podczas zabiegu kuracjusz w pełni ubrany, położony zostaje na łóżku z workiem z tworzywa sztucznego, który układa się bardzo blisko ramion. Worek ten napełnia się gazem, który wchłaniany jest przez skórę przez ubrania. Gaz rozszerza naczynia krwionośne, pobudza układ krwionośny, obniża ciśnienie, poprawia ukrwienie, działa przeciwzapalnie i przyśpiesza gojenie się ran.

Lecznicze zastrzyki gazowe

Do tego zabiegu również wykorzystuje się CO2 ze Źródła Marii. Gaz leczniczy zostaje wstrzyknięty pod skórę, w okolicy większych stawów i kręgosłupa. Prowadzi to do przyśpieszenia procesu leczenia i pobudzenia ukrwienia, a także poprawy ciśnienia.

Wskazania do zabiegów gazem leczniczym: zaburzenia ukrwienia, degeneratywne choroby stawów i kręgosłupa, choroba niedokrwienna serca, żylaki, niedokrwienie nóg, dolegliwości ginekologiczne i urologiczne, hipertonia, zaburzenia funkcji seksualnych

Przeciwwskazania do zabiegów gazem leczniczym: zapalenie skóry i tkanki podskórnej w rejonie ukłuć, choroby krwi, złośliwe wrzody, ciąża, uzależnienia, często powracające obfite krwawienia

Hydroterapia

Pod hasłem hydroterapia rozumie się różnorodne zabiegi z użyciem wody. Należą do nich zabiegi zarówno z wykorzystaniem wody leczniczej, jak i okłady borowinowe, kuracje pitne oraz elementy terapeutyczne. Hydroterapia w Mariańskich Łaźniach obejmuje kąpiele mineralne, mineralną kurację pitną, inhalacje, kurację Kneippa oraz masaże podwodne.

Kąpiel mineralna

Pacjent delektuje się 20-minutową kąpielą w wodzie mineralnej o wysokim stężeniu CO2, soli mineralnych i kwasu humusowego, której temperatura mieści się w przedziale od 28°C do 34°C. Dwutlenek węgla jest przyswajany przez skórę, poprawia on ukrwienie i redukuje poziom stresu. Pacjent odczuwa wywołane CO2 mrowienie na skórze. Obowiązuje zasada: im chłodniejsza kąpiel mineralna, tym większa jej skuteczność.

Inhalacja

Podczas inhalacji wodą mineralną wydzielany jest śluz, a odkrztuszenie jest znacznie ułatwione. Inhalacja ma pozytywny wpływ na drogi oddechowe – należy ją stosować przy astmie lub przeziębieniach. Do wody leczniczej można dodać lekarstwa, naturalne sole lub zioła.

Kuracja Kneippa

Nadrzędną role podczas kuracji Kneippa odgrywa działanie ciepłej i zimnej wody. Dzięki naprzemiennemu zastosowaniu wody ciepłej (40°C) i zimnej (10°C od 16°C) pobudzane jest ukrwienie i przemiana materii. Zabieg kończy się w zimnej wodzie. Popularnymi zabiegami w kuracji Kneippa są między innymi spacery wodne oraz prysznice Kneippa.

Masaż podwodny

Temperatura wody przy tym zabiegu mieści się w granicach 35°C – 37°C. Strumień wody za pomocą węża nakierowywany jest przez terapeutę na konkretną grupę mięśni. Odbywa się to pod odpowiednim kątem w odległości 10 cm od skóry. Efektem zabiegu jest likwidacja napięć mięśni i tkanki łącznej oraz częściowe rozluźnienie napięcia w stawach.

Wskazania do hydroterapii: choroby serca i układu krwionośnego, choroby nerek i dróg moczowych, dolegliwości nerwowe, bóle głowy, syndrom zimnych stóp, rozluźnienie kości i więzadeł stawu kolanowego, dystonia neurowegetatywna, zaburzenia ukrwienia, choroby układu nerwowego

Przeciwwskazania do hydroterapii: dekompensacja serca, epilepsja, skłonności do hipotonii, guzy złośliwe, astma płucna, ostre choroby zapalne, gorączka, wysokie ciśnienie, choroby umysłowe

Czytaj dalej: Warto wiedzieć >>

Zobacz sanatoria w Mariańskich Łaźniach >>