Polska Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Polska

Polska to prawdziwa perełka Europy Śródkowej z przepięknymi krajobrazami oraz bogatą tradycją i kulturą. Północna część kraju przyciąga szerokimi, piaszczystymi plażami i złożami bursztynu, południe urzeka krajobrazami górskimi z ośnieżonymi szczytami Tatr, środkowa część kraju zachwyca niekończącymi się równinami z unikalną florą i fauną. Zabytkowe miasta, takie jak Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Warszawa są symbolem bogatej historii, a przechadzając się wąskimi, brukowanymi uliczkami przepięknych starówek wciąż można poczuć magię czasów rządów królewskich. Właśnie te kontrasty sprawiają, że Polska jest krajem niezwykle ekscytującym i popularnym celem podróży.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Rzeczpospolita Polska
Położenie: Europa Środkowa, na wschód od Niemiec, z dostępem do Morza Bałtyckiego
Powierzchnia: 312.679 km²
Stolica: Warszawa
Liczba ludności: 38 mln
Grupy religijne i etniczne: 95% katolicy, 2% prawosławni, 0,5% protestanci / 96% Polacy, 1% Niemcy
Język: polski (język urzędowy)
Geografia: kraj nizinny, Morze Bałtyckie na północy, tereny górskie na południu, najwyższy szczyt: Rysy (2499m)
Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (UTC + 01:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Demokracja parlamentarna, PKB: 427 mld EUR (2015)
Waluta: Polski Złoty

Przyjazd i wyjazd

Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, i, ewentualnie przeciw wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.
Infrastruktura: Sieć dróg jest uważana za dobrą. Istnieje szeroka i tania oferta połączeń autobusowych. Sieć połączeń kolejowych jest również dobrze rozwinięta.

Klimat i najlepszy okres na podróż

W Polsce panuje klimat umiarkowany, z mroźnymi zimami i ciepłymi i burzowymi latami.
Średnia temperatura zimą: -3°C (w styczniu temperatura spada do -15°C)
Średnia temperatura latem: 18°C (w sierpniu maksymalna temperatura osiąga ok. 30°C)
Temperatura wody: max. 18°C w sierpniu
Najlepszy czas na wakacje nad morzem to okres od maja do września. Zimą niskie temperatury stwarzają idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Wielkopolska – poznańska starówka i najstarsze miasto w kraju
Góry Izerskie - wodospady i dziwaczne formacje skalne
Morze Bałtyckie – szerokie plaże i złoża bursztynu
Kujawsko-Pomorskie – polska Wenecja i krzyżacki Toruń

Dni wolne i święta

Dni świąteczne 2017/2018

Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Poniedziałek Wielkanocny (kwiecień), Święto Pracy (1 maja), Święto Narodowe (3 maja), Zielone Świątki (maj / czerwiec), Boże Ciało (maj / czerwiec), Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (15 sierpnia), Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada), Dzień Niepodległości (11 listopada), Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? W Polsce woda z kranu raczej nie nadaje się do picia. Poleca się pić wodę butelkowaną lub przegotowaną.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Polsce występują takie same gniazdka, jak w pozostałej części Europy.

Porady i wyprawy w nieznane

Kraków
Dawna stolica Polski jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Kraków urzeka zarówno zabytkową architekturą i pięknym starym miastem, które zostało oszczędzone podczas wojny, jak i samą atmosferą miasta. Można tu obejrzeć średniowieczną katedrę, renesansowy zamek, barokowe kościoły oraz secesyjny teatr. Historyczna dzielnica żydowska jest wciąż pełna życia i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i muzea, lecz przede wszystkim miasto tętniące życiem, z licznymi kawiarniami, pubami i restauracjami.
Ci, którzy szukają relaksu, znajdą go na obrzeżach Krakowa. Działająca od średniowiecza Kopalnia Soli "Wielczka" oferuje różnorodne zabiegi odnowy biologicznej w zdrowym, solnym klimacie.

Gdańsk
Przez stulecia Gdańsk był zarówno bramą handlową Polski, jak i jednym z największych portów w Europie. Jednak nie tylko nadmorskie położenie, piekne plaże i zdrowy klimat przyciągają turystów. Gdańsk to zabytkowe miasto z piękną Starówką, kamienicami z bogatymi ornamentami, największą na świecie murowaną świątynią gotycką i wąskimi, brukowanymi uliczkami, które tworzą niezwykłą atmosferę. Wszystko to sprawia, że pobyt w malowniczym Gdańsku będzie wyjątkowym przeżyciem.

Mazury
Pojezierze Mazurskie zwane krainą tysiąca jezior, to cel podróży żeglarzy, wędkarzy, miłośników pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych, a przede wszystkim wszystkich, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Urzekające krajobrazy, czyste jeziora i niekończące się lasy sprawią, że każdy zapomni o codzienności. Jednak Mazury również przyciągają zabytkami, takimi jak: zamek w Nidzicy czy Giżycku, czy barokowy kościół w Świętej Lipce.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.