Tunezja Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Tunezja

Jeżeli jesteś amatorem aktywnego urlopu, zaplanuj wycieczkę po fascynujących miastach: Tunisie, Kartaginie oraz Sidi Bou Said, które leżą tak blisko siebie, że z łatwością odwiedzisz wszystkie podczas jednej wyprawy. Zacznij od pełnego blasku Tunisu - stolicy Tunezji, gdzie będziesz mieć okazję, by odwiedzić pełne życia uliczki oraz kolorowe stragany. Następnie wybierz się do antycznego miasta Kartaginy, w którym poczujesz ducha historii. Sidi Bou Said to francusko-arabskie miasto, fascynujące malowniczym krajobrazem, które tworzą białe budynki z niebieskimi drzwiami, tworząc niezapomnianą atmosferę i dostarczając artystycznych wrażeń. Na koniec dnia zrelaksuj się nad lekko szumiącym, turkusowym morzem i ciesz się smakiem tradycyjnej, tunezyjskiej miętowej herbaty, która pomaga przywrócić spokój oraz równowagę.  Tunezja wygląda jak kraina z Baśni 1001 nocy. Egzotyczne zapachy, kolorowe targi, słońce, białe piaszczyste plaże i krystalicznie czyste morze - wszystko zachwyca i zachęca do relaksu. Tunezyjski krajobraz jest zaskakująco urozmaicony, począwszy od szerokich plaż, przez zachwycające bujną roślinnością oazy, piękne gaje oliwne, zielone góry Atlas po nieokiełznana Saharę. Historia Tunezji jest niezwykle barwna i bogata, a jej początków należy szukać prawie trzy tysiące lat temu. Można tu zatem znaleźć wiele historycznych zabytków i skarbów kultury. Pobyt na pewno umilą pogodni i uśmiechnięci mieszkańcy, którzy są bardzo mile nastawieni do licznie przybywających tu turystów z całego świata. Miłośnicy spa i wellness z pewnością docenią bogatą ofertę zabiegów w licznych centrach talasoterapii.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: El Djumhuriya El Tunisiya (Republika Tunezyjska)
Położenie: Afryka Północna, między Algierią a Libią, z dostępem do Morza Śródziemnego
Powierzchnia: 164.150 km²
Stolica: Tunis
Liczba ludności: 10,9 mln
Grupy religijne i etniczne: Islam jako religia państwowa / 98% Arabów
Język: arabski (język urzędowy), francuski
Geografia: tereny górzyste na północy, centrum – równiny, południe – początek strefy saharyjskiej, najwyższy szczyt: Jebel ech Chambi (1544m)
Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (UTC + 01:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Republika, PKB: 38 mld EUR (2013)
Waluta: Tunezyjski dinar

Przyjazd i wyjazd

Do Tunezji najłatwiej dostać się drogą powietrzną. Głównymi portami lotniczymi są lotniska w Tunisie i Monastirze. Można jednak zdecydować się na prom.

Czas lotu: od ok. 7h do 10 h
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Wskazane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi
Infrastruktura: Główne drogi są uważane za dobre. Istnieje dobrze rozbudowana sieć autobusowa i kolejowa.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Klimat w Tunezji jest umiarkowany z łagodnymi, mokrymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Na południu kraju panuje klimat pustynny.
Średnia temperatura zimą: wybrzeże / południe: 13°C / 10°C (w styczniu temperatura spada do 9°C / 4°C)
Średnia temperatura latem: wybrzeże / południe: 25°C / 28°C (w sierpniu maksymalna temperatura osiąga ok. 32°C / 37°C)
Temperatura wody: max. 26°C we wrześniu
Do Tunezji warto wybrać się przez cały rok. Na wycieczki po mieście polecany jest okres od października do marca. Latem jest zbyt gorąco.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Hammamet - piękne piaszczyste plaże i jasne turkusowe morze
Monastyr - imponująca twierdza i wspaniała riwiera
Susa / Port el Kantaoui - tętniące życiem stare miasto i teren portowy

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Niepodległości (20 marca), Dzień Młodzieży (21 marca), Dzień męczenników (9 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Dzień Republiki (25 lipca), Ramadan (czerwiec), Dzień Kobiet (13 sierpnia), Urodziny Proroka Mahometa (listopad / grudzień), Święto Ofiarowania (zgodnie z kalendarzem książycowym), Islamski Nowy Rok (zgodnie z kalendarzem książycowym)

Co robić a czego nie

Należy
• targować się – negocjowanie cen jest w Tunezji dość powszechne i może przyczynić się do zaoszczędzenia kilku groszy
• używać prawej dłoni podczas jedzenia – lewa ręką uważna jest za nieczystą i nie należy się nią posługiwać podczas posiłków
• dostosowywać ubiór do okoliczności – w miejscach kultu religijnego należy zakrywać ramiona i nogi, w synagogach mężczyźni muszą nosić nakrycia głowy.

Nie należy
• pić alkoholu w miejscach publicznych – zakaz ten jest nie dotyczy dużych ośrodków turystycznych
• pokazywać podeszwy butów – jest to uważane za nieuprzejme i przynoszące pecha. 

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Tunezyjska woda z kranu nie jest zdatna do picia. Dlatego należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną. Nie jest polecane również picie napoi z kostkami lodu.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Tunezji występują różne gniazdka. Ponieważ nie wszystkie są kompatybilne z europejskimi wtyczkami, potrzebna jest przejściówka.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna w dużych miastach jest uważana za dobrą. Nie dotyczy to obszarów wiejskich. Poleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady i wyprawy w nieznane

Al Dżamm
To małe miasteczko znajdujące się na wschodzie Tunezji w rejonie Sahelu. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z imponujących ruin rzymskich. Al-Dżamm zostało wybudowane na ruinach rzymskiego miasta Thysdrus. Najbardziej imponującym i znanym zabytkiem Al-Dżamm jest amfiteatr. Jest to trzeci pod względem wielkości obiekt tego typu na świecie i uważany jest za najwspanialszą budowlę północnej Afryki. Budowla została wykorzystana między innymi w filmie „Gladiator”. Pomimo swojego wieku, amfiteatr do dziś emanuje dawną sławą i wciąż jest sceną dla różnych wydarzeń artystycznych i muzycznych.
Tunis / Kartagina / Sidi Bou Said
Te trzy miejsca znajdują się dość blisko siebie, zatem możliwe jest zwiedzenie ich w ciągu jednego dnia.
Tunis, z tętniącą życiem medyną, jest pełen przyjaznych mieszkańców i kolorowych straganów, gdzie można dostać wszystko o czym się tylko zamarzy. Z pozoru niekończące się wąskie uliczki oferują wspaniałe widoki na imponujące budowle. Najbardziej znaną jest meczet Zitouna. Kolory, zapachy i odgłosy Tunisu zapadną w pamięci każdego na długi czas.
Niedaleko Tunisu znajdują się pozostałości starożytnego miasta Kartaginy. Kartagińczycy przez długi czas byli poważnym przeciwnikiem Grecji i Rzymu budując swoją potęgę, której szczyt przypadał na III w.p.n.e i. Pomimo tego, że w późniejszym okresie Kartagina straciła na znaczeniu i opustoszała, do dziś jej świetność zauważalna jest w ruinach miasta. Rzymskie i punickie budowle są świadkami wielu wydarzeń i sprawiają, że Kartagina jest warta zobaczenia.
Położone na wzgórzu niedaleko Tunisu małe artystyczne miasteczko Sidi Bou Said, zdecydowanie warto odwiedzić. Dzięki białym domkom z niebieskimi drzwiami i niezliczonym kolorowym krzewom i kwiatom, miasto zawsze było popularnym źródłem inspiracji dla artystów. Przy typowej tunezyjskiej miętowej herbacie z niesamowitymi widokami na wzgórza i morze, można się zrelaksować i cieszyć wszechobecnym spokojem.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.  

Regiony w Tunezja