Spa Towns header image

Uzdrowiska

Urocze miejsca docelowe dla uzdrawiania i odnowy biologicznej

Na tej stronie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o miastach uzdrowiskowych. W szczególności są to miasta, które zostały założone w celu poprawy warunków zdrowotnych i samopoczucia przy wykorzystaniu lokalnych zasobów naturalnych i terapii leczniczych.


Istnieje wiele różnych rodzajów miast uzdrowiskowych i w każdym kraju świata istnieją bardzo specyficzne zasady, które określają, kiedy dokładnie miejsce jest miastem uzdrowiskowym. Mówiąc w skrócie, miasto uzdrowiskowe istnieje zazwyczaj w miejscu, w którym spotykają się następujące 4 punkty: 

1. Obecność zasobów naturalnych, które mogą być wykorzystywane do celów leczniczych (np. źródła wody mineralnej, błoto mineralne)

2. szczególnie zdrowy klimat lokalny (np. czyste powietrze, ciepła pogoda)

3. Lokalne hotele uzdrowiskowe z terapiami poprawiającymi warunki zdrowotne

4. Szczególnie relaksujące środowisko (np. parki uzdrowiskowe, architektura, przyroda lub centra miast o ograniczonym ruchu drogowym).

Kluczowe elementy miast uzdrowiskowych

Aby dać Państwu jasny obraz wszystkich miast uzdrowiskowych i różnych, oferowanych przez nie wakacji, najpierw objaśnimy różne rodzaje miast uzdrowiskowych i przedstawimy Państwu przegląd cech szczególnych, które są ważne dla danego miasta uzdrowiskowego.

Następnie można zapoznać się z najbardziej znanymi i najpiękniejszymi miastami uzdrowiskowymi w Europie - idealne wprowadzenie, jeśli szukasz inspiracji do przyszłej podróży.

Ale jaki byłby szczegółowy przewodnik po miastach uzdrowiskowych bez wskazówek, jak znaleźć i zarezerwować idealną wycieczkę! Zobacz nasz quiz "Wybierz swoją podróż do miasta Spa​​​​​​​" poniżej.


Różne rodzaje miast uzdrowiskowych

Miasta uzdrowiskowe obcne były w historii od zawsze. Nawet Rzymianie wykorzystywali źródła mineralne i termalne do celów leczniczych. Dbałość o swoje zdrowie była "modna" w każdym wieku i ci, którzy mogli sobie na to pozwolić, podróżowali od czasu do czasu do jednego z tych wyjątkowych miejsc. Jeśli spojrzeć na mapę Europy, to tradycja uzdrowiskowa jest nadal widoczna w wielu nazwach miejscowości. Używając angielskiej "łaźni", francuskich "les-bains" lub niemieckich "Bad" w nazwie miasta, nadaje sie miastu charakter uzdrowiskowy.

Miasta uzdrowiskowe z klimatem uzdrowiskowym

W uzdrowisku z leczniczym klimatem wszystko kręci się wokół lokalnego bioklimatu. Ma to szczególne działanie lecznicze i może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, zazwyczaj dzięki wysokiej jakości powietrza. Istnieją dwa główne rodzaje uzdrowiskowych miast klimatycznych - te o stymulującym klimacie i te o łagodnym klimacie.

Silnie stymulujące regiony klimatyczne to zazwyczaj kurorty nadmorskie, takie jak Morze Bałtyckie, Morze Północne i wybrzeże Atlantyku, ale także regiony śródlądowe, takie jak Morze Martwe. Oprócz wybrzeża, stymulujący klimat można znaleźć również w wysokich pasmach górskich - często powyżej 1500 metrów.

Pomiędzy wybrzeżem a górami, często między 300 - 1000 m n.p.m., panuje łagodny klimat. Podczas gdy stymulujący typ klimatu służy do metabolizmu paliwowego i witalności organizmu, łagodny klimat, z jego zrównoważonymi temperaturami i stałą wilgotnością, jest skuteczny dla relaksu. 

a view of the mountains

Miasta uzdrowiskowe ze źródłami wody mineralnej

W miastach uzdrowiskowych z kąpielami termalnymi i źródłami mineralnymi, jak można sobie wyobrazić, wszystko kręci się wokół miejskiego źródła wody mineralnej, które jest gorące (termiczne) lub zimne i jest wykorzystywane do celów leczniczych. Woda pochodzi zazwyczaj ze źródeł naturalnych bezpośrednio w mieście uzdrowiskowym, czasami z setek różnych źródeł, co może mieć różne skutki. Woda mineralna może być gorąca (termiczna) lub zimna. Jest ona zazwyczaj wykorzystywana na zewnątrz, np. w łaźniach lub łaźniach parowych. W zależności od wody może być to również woda pitna i często przepisywana w określonych ilościach w ramach terapii wodą mineralną. Dokładne wykorzystanie wody zależy od jej składu. Na tej podstawie możemy zdecydować, które miasto uzdrowiskowe będzie najlepsze dla jakiego rodzaju terapii leczniczej:

spa towns with mineral water springs

Miasta uzdrowiskowe z uzdrowiskowym powietrzem

lady relaxing in a spa robe, breathing in the clean air

Oprócz miast uzdrowiskowych z uzdrowiskowym klimatem, występuja również miasta uzdrowiskowe z uzdrowiskowym powietrzem. 
Zazwyczaj nie oferują one jednak programów uzdrowiskowych. Uzdrowiska powietrzne skupiają się bardziej na typowej turystyce i przyciągają ludzi szukających pięknego otoczenia z dobrym powietrzem. Tak więc, chociaż uzdrowiska powietrzne są z pewnością warte odwiedzenia, w większości przypadków nie nadają się do poprawy konkretnego stanu zdrowia.

Miasta uzdrowiskowe nadmorskie, uzdrowiska morskie i ośrodki talasoterapii

view of the sea

Uzdrowiska nadmorskie znajdują się na wybrzeżu i wykorzystują naturalne właściwości lecznicze morza, takie jak słona woda, piasek, algi i świeże, zawierające sól powietrze nadmorskie. Polska także posiada takie miejsca. Oprócz turystyki zdrowotnej w klasycznych kurortach nadmorskich, ośrodki talasoterapii specjalizują się we wszelkiego rodzaju terapiach ze świeżymi morskimi środkami leczniczymi. Oprócz basenów i morza znajdują się tu również specjalne kursy talasoterapii, prysznice z wodą morską, hydromasaż i wiele innych zachwycających terapii do odkrycia.

Miasta uzdrowiskowe z kąpielą borowinową i błotem termicznym (Fango)

To, co sprawia, że kąpiele borowinowe i fango spa są tak wyjątkowe, to wykorzystanie naturalnego błota lub torfu z miejscowych wrzosowisk i naturalnych źródeł. Są to wyjątkowe zabiegi. Torf, rodzaj błota produkowanego po kompostowaniu, jest często stosowany jako środek zaradczy w postaci ciepłych kąpieli (ok. 39°C) - prawdopodobnie widzieliście już wcześniej zdjęcia z tego procesu. Z drugiej strony, błoto termalne "Fango", sfermentowane błoto z lokalną wodą źródlaną, jest najczęściej stosowane lokalnie jako maska przeciwbłotna oraz na niektórych obszarach ciała, takich jak plecy lub stawy. W przypadku fango, zarówno temperatura, skład mineralny, jak i aktywne składniki błota leczniczego działają korzystnie. Fango niekoniecznie musi być stosowane jako ciepłe. W niektórych przypadkach stosuje się go jako zimną maskę. Oprócz błota mineralnego występującego we Włoszech i na Węgrzech, bardzo popularne jest również błoto lecznicze z Morza Martwego.

lady relaxing with mud therapies at a mud spa

Miasta uzdrowiskowe z terapią Kneippa

Kąpiele Kneippa i miasta uzdrowiskowe Kneippa należą zazwyczaj do kategorii kąpieli normalnych. Terapia Kneippa koncentruje się na leczeniu wodą w ramach programów zdrowotnych z zakresu hydroterapii. Częścią tego są kąpiele na przemian z ciepłą i zimną wodą. Oprócz terapii wodnej, nowoczesne nauki Kneippa koncentrują się również na ćwiczeniach i odżywianiu. Głównym czynnikiem jest wzmocnienie układu odpornościowego. Choroby z nim związane można zatem wyeliminować w znacznym stopniu. Ponieważ założyciel tej terapii, Sebastian Kneipp, był Niemcem, większość uzdrowisk Kneippa znajduje się w Niemczech. Dzięki znanym na całym świecie solom do kąpieli Kneippa, coraz więcej turystów przyjeżdża do uzdrowisk Kneippa, aby doświadczyć tej terapii pod okiem ekspertów.

man enjoying kneipp therapy at a kneipp spa

Najpiękniejsze miasta uzdrowiskowe w Europie

Teraz już wiesz, jakie są różne rodzaje uzdrowisk - jesteś na dobrej drodze do stania się ekspertem w dziedzinie zdrowego wypoczynku! Zdobądź więcej inspiracji i odkryj tutaj: najpiękniejsze miasta uzdrowiskowe w Europie - zabierzemy Cię w wirtualną podróż po Europie, podczas której na pewno zakochasz się w więcej niż jednym z uroczych miast uzdrowiskowych jednocześnie.

Miasta uzdrowiskowe do odkrycia Miasta uzdrowiskowe do odkrycia

Wskazówki dla podróżnych: Znajdź i zarezerwuj swoje idealne miasto uzdrowiskowe

Nasi eksperci w dziedzinie podróży zebrali kilka kluczowych wskazówek, jak znaleźć idealne uzdrowisko lub uzdrowisko dla Twojego zdrowego wypoczynku. Jeśli chodzi o zdrowie i urlop, należy wziąć pod uwagę jednocześnie dwa bardzo specyficzne obszary.

Nasi eksperci ds. podróży doradzają, aby zadać sobie następujące pytania:

 • Jakie są moje oczekiwania dotyczące wakacji?
 • Jaka jest moja początkowa sytuacja zdrowotna?

Łącząc te dwie odpowiedzi, znajdziesz najważniejsze kryteria, które pomogą Ci wybrać urlop, sanatorium i pakiety.

Na tej podstawie ekspert może udzielić Ci przybliżonych wskazówek, dokąd udać się na zdrowy urlop. Jeśli chcesz to teraz przetestować, możesz skontaktować się z naszymi ekspertami tutaj, kontaktując się z SpaDreams.

Z tym małym quizem można również uzyskać fachową poradę bezpośrednio online. Zaoferuje Ci on kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel Twojego zdrowego wypoczynku.

SpaDreams

10 powodów, dla których warto rezerwować w SpaDreams

 • Świetny wybór hoteli
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 99% szczęśliwych klientów
 • 40 lat doświadczenia
 • Doradztwo eksperckie
 • Wakacje zindywidualizowane
 • Wyjątkowa jakość
 • Wsparcie od początku do końca
 • Ochrona danych
 • Najnowsze trendy w podróżach
Find my spatown quiz >> Znajdź miasto uzdrowiskowe - Quiz >>

Znajdź swoje miasto uzdrowiskowe - wyszukaj