Termy

Zrelaksuj się w najlepszych gorących basenach termalnych.

Rozkoszuj się naszymi basenami termalnymi

Termy, nazywane też od czasów starożytnych kąpielami termalnymi lub uzdrowiskami, nazywane rozkoszą z ich cudownie ciepłą i leczniczą wodą, przez ludzi na całym świecie. Na tej stronie zabierzemy Cię na wycieczkę po basenach termalnych Europy i niektórych wybranych miejscach na świecie. Dowiedz się więcej o skuteczności kąpieli termalnych i dowiedz się, które termy najbardziej Ci odpowiadają.

Menu szybkiego dostępu


Co to są kąpiele termalne?

Obecnie częściej słyszy się określenie "kąpiele termalne" i inne określenia, takie jak "spa" i "termy". Pierwotnie pierwsze znaczenie odnosi się do umywalki lub wanny wypełnionej wodą termalną, w której można się kąpać. W dawnych czasach były to zazwyczaj naturalne łaźnie, do których można było jakoś wejść. Ponieważ kąpiel w tych basenach jest tak przyjemna i dobra dla ciała i umysłu, ludzie naturalnie starali się ułatwić dostęp do wody termalnej. Tak więc baseny zostały rozbudowane lub woda została skierowana do specjalnie zaprojektowanych basenów. W ten sposób powstały baseny termalne - coś jak specjalnie zbudowane baseny do kąpieli w wodzie termalnej. Im bardziej popularne stały się łaźnie termalne, tym większe były baseny. Obecnie termin "kąpiel termalna" jest więc często używany nie tylko w odniesieniu do samej kąpieli, ale także do całego kompleksu wokół niej. Mogą to być czasami bardzo duże kompleksy z klinikami zdrowia, hotelami uzdrowiskowymi i związaną z nimi infrastrukturą.

Nie każde źródło z powiązaną kąpielą można nazwać kąpielą termalną. Są na to zasady w prawie każdym kraju. Staraliśmy się podsumować warunki panujące w różnych krajach europejskich i następujące kryteria dla kąpielisk termalnych:

 • To woda, która jest zmineralizowana w naturalny sposób.
 • Woda jest ciepła (np. powyżej 20°C - nie wszędzie jest to konieczne).
 • Jego stosowanie podlega określonym standardom jakości. (Na przykład, woda musi być "czysta" i musi istnieć możliwość korzystania z niej).
 • Źródło musi dostarczać pewną ilość wody przez cały rok.
 • Nie ma znaczenia, czy studnia znajduje się na powierzchni, czy jest studnią głęboką.
Dama korzysta z kąpieli termalnej

Lecznicze działanie kąpieli termalnych

Kąpiel lecznicza w wodzie termalnej działa na różne sposoby. Jest nawet dziwne słowo na to, hydrostaza. Odnosi się to do ciśnienia wody, które działa na organizm ze wszystkich stron. Na różne funkcje organizmu pozytywny wpływ ma ciśnienie wody hydrostatycznej, takie jak drenaż tkanek, poprzez drenaż limfatyczny i metabolizm (który jest aktywowany i działa bardziej efektywnie). Oprócz ciśnienia wody, temperatura wody ma również wpływ na organizm. Ciepła woda relaksuje mięśnie. Niższa grawitacja powoduje również rozluźnienie stawów. Na koniec dodawana jest mineralna skuteczność wody termalnej. Minerały są wchłaniane przez skórę, a także przez drogi oddechowe (para wodna) i mogą następnie rozwijać swoją skuteczność w organizmie. To lecznicze działanie wody zależy od składu mineralnego, dlatego też niektóre kąpiele termalne mają pewne wskazania lecznicze.

Człowiek odpoczywający w Onsen (japońska łaźnia termalna)

Gdzie są wszystkie nasze piękne kąpieliska termalne i najlepsze uzdrowiska w Europie?

Kąpiele i zabiegi termalne są szeroko rozpowszechnione i wysoko rozwinięte w całej Europie. Istnieje wiele pięknych kąpielisk termalnych, z których wszystkie są warte odwiedzenia. Odkryj swoje ulubione uzdrowisko i zarezerwuj przyjemny urlop w uzdrowisku termalnym z noclegiem.


Termy na Węgrzech

Odkryj zabawę i różnorodność kąpieli termalnych na Węgrzech. Kraj 1.000 źródeł z jednym z największych źródeł termalnych w Europie zaprasza do odkrycia hoteli zdrowotnych po drodze do kąpielisk termalnych:

 • Kąpielisko termalne Tapolca znane jest z kąpieli termalnych, które znajdują się tuż nad leczniczą jaskinią.
 • Heviz - miasto z wieloma źródłami termalnymi, na południowym skraju jeziora Balaton, oferuje szereg doskonałych hoteli uzdrowiskowych oraz piękne naturalne jezioro termalne, w którym pływają różowe lilie wodne.
 • Z "kąpieli termalnej specjalnie dla skóry" można korzystać w słonych źródłach mineralnych Sárvár.
 • Łaźnie termalne Bük położone są w środku zielonych łąk Węgier..
 • Kąpielisko termalne w rezerwacie przyrody "Klein Balaton" można zobaczyć w Zalakaros.
 • Hajdúszoboszló jest znane z leczniczego leku termalnego.

Termy we Włoszech

Poznaj łaźnie termalne Włoch, gdzie nawet starożytni Rzymianie cieszyli się już "La Dolce Vita"  wielowiekową tradycją kąpieli termalnych:

 • Abano Terme, Monteortone Terme i Montegrotto Terme tworzą rajski trójkąt termiczny na falistych wzgórzach Euganejskich. To jest dom zabiegów termalnych Fango.
 • Montecatini Terme i Monsummano Terme oferują relaksujące wakacje w uzdrowisku termalnym w ostrym toskańskim słońcu.
 • W uroczym regionie Emilia Romagna, piękne Bagno di Romagna zachwyca kąpielami termalnymi i błotem.
 • W Zatoce Neapolitańskiej na małej wyspie Ischia Casamicciola Terme, Terme Di Augusto w Lacco Ameno i Paradiso Terme w Forio przyciągają błoto i termalne wakacje na rajskiej wyspie.

Termy w Hiszpanii

Odkryj różnorodność hiszpańskich kąpielisk termalnych, na północy, południu i zachodzie - wszędzie tam, gdzie w kraju jest piękna przyroda i kultura - każdy na swój sposób:

 • Jeśli odwiedzisz termalne kąpieliska San Bernardo, zatrzymasz się w pięknie odrestaurowanym klasztorze cystersów z XII wieku, ciesząc się zarówno wodą termalną jak i winem z okolicznych winnic.
 • Segura de los Baños oferuje szczególną atrakcję obok słynnej wody termalnej: odkryty basen termalny otoczony niezwykłymi skalistymi klifami w pięknej, dzikiej naturze.
 • Łaźnie termalne Solares są znane od XII i XIII wieku. Rozkoszujcie się leczniczymi wodami, parkiem zdrojowym z wiekowymi drzewami i piękną atmosferą północnych Pirenejów na skrzyżowaniu ulic "Camino el Norte".
 • Terme Cuntis jest największym uzdrowiskiem termalnym w Galicji i jednym z najbardziej tradycyjnych uzdrowisk w Hiszpanii. Uzdrowisko jest otoczone ogromnym parkiem o powierzchni 50.000 m².

Termy we Francji

Kraj bogaty w tradycję i różnorodność, charakteryzujący się malowniczymi miastami i różnorodnymi krajobrazami, niekończącymi się równinami, łańcuchami górskimi z wieloma jeziorami i rzekami. Duża, charakterystyczna linia brzegowa rozciąga się na Morze Północne, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne i oferuje urozmaicony krajobraz. Odkryj nasze łaźnie termalne we Francji już teraz!


Termy w Portugalii

Portugalia to niezwykle fascynujący i różnorodny kraj. Od Porto po Faro zachwyca oszałamiającą zielenią, szerokimi rzekami, pięknymi dolinami oraz urozmaiconą linią brzegową, obejmującą dzikie plaże, klifowe wybrzeża i jaskinie. Portugalia to kraj, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. 


Termy w Grecji

A może Grecja?

 • Thermae Sylla, druga co do wielkości grecka wyspa Edipsos, jest jednym z najlepszych uzdrowisk na świecie i ma długą tradycję, która stale się rozwija. Jest znana z termicznych zabiegów antystresowych i odchudzających.

Termy w Słowacji

I nie zapominajmy o Słowacji:

 • Każdy, kto myśli o kąpieliskach termalnych na Słowacji, od razu myśli o Pieštany. Liczne nagradzane naturalne źródła termalne, fantastyczna lokalizacja w parku leśnym oraz siarkowe błoto lecznicze sprawiają, że jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas każdego urlopu zdrowotnego.

Termy w Niemczech

Ponieważ SpaDreams jest częścią niemieckiej grupy Fit Reisen, posiadamy dużą wiedzę na temat kąpieli termalnych w Niemczech. Odkryj różnorodność niemieckich uzdrowisk:

 • W Badenweiler w Schwarzwaldzie można zanurzyć się w słynnym Cassiopeia Spa, idealnym do relaksu po wędrówkach.
 • Bad Füssing jest małą metropolią z kąpieliskiem termalnym i wraz z Bad Griesbach należy do trójkąta uzdrowisk bawarskich. Gmina w pięknej Bawarii oferuje kilka kąpielisk termalnych o ogromnej powierzchni wody ponad 11.000 m² i w 100% nadaje się na urlop uzdrowiskowy.
 • Bad Griesbach znany jest w sumie z 3 źródeł pęcherzyków, które mają największą zawartość fluoru w Europie. Przy okazji, fluor jest dobry dla kości i oczywiście dla zębów.
 • W Bad Gögging czeka na Państwa terma lipowa. I jak sama nazwa wskazuje, po raz kolejny mamy tu do czynienia z tradycją rzymskiej łaźni termalnej. Oprócz uzdrowiska miasto oferuje również wodę siarkową i naturalne błoto, dlatego też urlop uzdrowiskowy w Bad Gögging nazywany jest również "potrójnym zdrowiem".

Termy w Austrii

Rozkoszujcie się austriackimi kąpieliskami termalnymi z górską panoramą, czystym powietrzem na dużej wysokości i dajcie się oczarować okolicznym Alpom. W zimie można połączyć urlop narciarski z wizytą w łaźniach termalnych:

 • Bad Gastein - słodka, mała "wieżowata wioska" położona bezpośrednio na zboczu góry z wodospadem i słynnym kąpieliskiem termalnym z wodą radonową.
 • Bad Hofgastein - modne uzdrowisko w dolinie, które korzysta również ze słynnych wód termalnych Gastein i jaskini leczniczej Gastein.
 • W Bad Waltersdorf można spodziewać się dwóch term, nowoczesnego spa hotelowego Quellenoase i całkowicie odnowionego, ale tradycyjnego sanatorium leczniczego. Odkryj obie piękne pieczęcie zdrowotne w czasie jednego urlopu.

Termy w Czechach

Republika Czeska jest znana ze swoich metod leczniczych, z których prawie wszystkie działają z wodą mineralną. Możemy polecić pięć wspaniałych uzdrowisk. Należy jednak być przygotowanym na szczególną sytuację: w Czechach na próżno poszukuje się zazwyczaj publicznych dużych łaźni termalnych. Kąpiele termalne odbywają się w Czechach w hotelu uzdrowiskowym i z reguły jest to przyjemna kąpiel.

 • Malownicza cesarska miejscowość Mariánské Lázně i jej uzdrowisko lecznicze są równie znane jak wielu jej gości. W mieście znajduje się około 40 źródeł termalnych i około 100 innych w okolicy. Są to zazwyczaj zimne źródła, które muszą być podgrzewane, aby móc pływać.
 • Karlowe Wary są malowniczo położone w lasach Rudawy i są prawdziwym cudem wody. W sumie w mieście znajduje się ponad 79 źródeł leczniczych, z których najbardziej znanym jest "woda mineralna" z Karlowych Warów, gdzie fontanna w środku miasta wystrzeliwuje na wysokość do 14 metrów.
 • Jako najmniejszy ośrodek w czeskim trójkącie uzdrowiskowym, Františkovy Lázně są szczególnie polecane dla miłośników uzdrowisk. 22 aktywne źródła mineralne są szczególnie polecane dla ginekologii, a kuracja pitna jest wyjątkowo znana.
 • Teplice ma już źródło w swoim imieniu. Od prawie 2000 lat ludzie przychodzą się zregenerować w kąpielisku termalnym. Thermal Teplice jest jednym z niewielu dużych kąpielisk termalnych w Republice Czeskiej i z pewnością najbardziej znanym.
 • Jáchymov jest właściwym kąpieliskiem termalnym dla tych, którzy chcą doświadczyć dobroczynnego działania radonowej wody leczniczej i cieszyć się leśnym powietrzem na wysokości 650 metrów.

Wskazówki dotyczące podróży: Kąpiele termalne na całym świecie - Egzotyczny relaks i przyjemność

W Tajlandii na Krabie polecamy źródła geotermalne Wareerak Hot Spring Retreat. Przeżyj tajskie masaże i kąpiele termalne podczas wakacji.

Gorące źródła w Wareerak Hot Spring Retreat
Gorące źródła w Wareerak Hot Spring Retreat

Jak mogę zarezerwować wycieczkę do mojego wymarzonego spa?

Jeśli są Państwo zainteresowani niektórymi kąpieliskami termalnymi, szukają Państwo nocnych uzdrowisk lub mają Państwo pytania, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami ds. podróży. Następnie sporządzimy dla Ciebie indywidualną ofertę i wyślemy Cię na relaksujące wakacje.

Alternatywnie, możesz dowiedzieć się więcej o naszych uzdrowiskach, hotelach uzdrowiskowych lub o naszych różnych metodach leczenia i uzdrawiania. Jest też strona o wskazaniach medycznych i leczeniu chorób, jeśli szukasz uzdrowiska do konkretnego celu leczniczego.

Jeśli masz już jakiś pomysł, na przykład w jakim kraju, w jakim mieście lub w jakim hotelu chcesz przebywać, to nasza funkcja wyszukiwania jest przydatnym narzędziem. Co więcej, za pomocą kilku kliknięć można znaleźć odpowiednie oferty spa, które są dostosowane do Państwa potrzeb i zarezerwować spa i hotel spa bezpośrednio online. Nie wiesz, czy chcesz zarezerwować? Nie martw się, po prostu wybierz opcję na 72 godziny. W ciągu 72 godzin możesz bezpłatnie anulować swoją rezerwację.

spadreams logo transparent background

10 powodów, dla których warto rezerwować w SpaDreams

 • Świetny wybór hoteli
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 99% szczęśliwych klientów
 • 40 lat doświadczenia
 • Doradztwo eksperckie
 • Wakacje zindywidualizowane
 • Wyjątkowa jakość
 • Wsparcie od początku do końca
 • Ochrona danych
 • Najnowsze trendy w podróżach

Oferty termalne