Badania o leczeniu astmy w alpejskim klimacie wysokogórskim
Karin B. Fieten et al.
luty 2022
Kuracja klimatyczna
Układ oddechowy / astma
Obecnie dostępne europejskie programy klimatoterapii wysokogórskiej (HKT) łączą fizyczne właściwości wysokości z unikaniem czynników środowiskowych w klimacie alpejskim i spersonalizowanym, multidyscyplinarnym podejściem do rehabilitacji pulmonologicznej.
Zmniejszone ciśnienie barometryczne, gęstość tlenu i powietrza, stosunkowo niska temperatura i wilgotność oraz zwiększone promieniowanie UV na średnich wysokościach prowadzą do różnych fizjologicznych i immunologicznych reakcji adaptacyjnych. Charakterystyka środowiskowa klimatu alpejskiego obejmuje mniejszą ekspozycję na aeroalergeny, takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki i grzyby, a także niższe poziomy zanieczyszczenia powietrza. Czynniki te wydają się mieć działanie immunomodulujące poprzez kontrolowanie patogennych odpowiedzi zapalnych i zmniejszanie stresu neuroimmunologicznego u pacjentów z różnymi fenotypami astmy.
Kompleksowy multidyscyplinarny program leczenia również przyczynia się do poprawy klinicznej obserwowanej dzięki HKT. Obejmują one lepszą kontrolę astmy i jakość życia, mniejszą liczbę zaostrzeń i hospitalizacji, mniejsze zapotrzebowanie na doustne kortykosteroidy, lepszą czynność płuc, zmniejszoną nadreaktywność oskrzeli, zwiększoną tolerancję wysiłku i lepszą czynność zatok.
W oparciu o badania obserwacyjne i opinie ekspertów, HKT jest cenną terapią dla pacjentów, którzy pomimo wszystkich postępów medycyny i leczenia opartego na wytycznych, nie osiągają optymalnej kontroli swojej złożonej choroby, a tym samym narażają się na ryzyko popadnięcia w spiralę upośledzenia fizycznego i psychicznego. Ze względu na szybki początek działania przeciwzapalnego i immunomodulującego, HKT można uznać za naturalną terapię, która w szczególny sposób wpływa na biologiczne szlaki sygnalizacyjne.
Najważniejsze informacje na temat badania w skrócie
- Wskazania
- Astma
- Instytucja
- Szwajcarski Instytut Badań nad Alergią i Astmą (SIAF), Uniwersytet w Zurychu, Davos Wolfgang, Szwajcaria
- Tytuł
- Badania naukowe dotyczące leczenia astmy w alpejskim klimacie wysokogórskim
- Krótki opis
- Badania naukowe pokazują, że terapia klimatyczna na dużych wysokościach poprawia kontrolę astmy, czynność płuc i jakość życia.
- Tytuł oryginalny
- Leczenie ciężkiej i niekontrolowanej astmy w klimacie wysokogórskim: stanowisko EAACI
- Link do badania
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35113452/
Odpowiednie wycieczki dla tego tematu badania
Może Cię to również zainteresować
Kuracja klimatyczna
Matteo Gelardi et al.
sierpień 2013
Badania naukowe pokazują: Haloterapia aerozolowa zmniejsza powiększenie migdałków i utratę słuchu w przeroście migdałków podniebiennych.
Kuracja klimatyczna
Układ oddechowy / astma
A. N. Aleksandrov et al.
kwiecień 2008
Badania naukowe pokazują: Terapia haloinhalacyjna osiąga pozytywne efekty u pacjentów z alergicznym i naczynioruchowym nieżytem nosa.