Cypr Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Cypr

Grecy wierzyli, że to właśnie na Cyprze dawno dawno temu z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta. Czy to właśnie tej bogini miłości piękna Cypr zawdzięcza swój niezwykły urok, nie wiadomo. Faktem jest, że Cypr to istny raj na ziemi. O każdej porze roku Cypr przyciąga rzesze turystów, dla których ogromną atrakcją są piękne, słoneczne plaże, malownicze góry, urokliwe nadmorskie miasteczka, bogactwo i różnorodność zabytków, ale także wspaniała kuchnia, bujne życie kulturalne, znakomite warunki do uprawiania sportów oraz legendarna już cypryjska gościnność. Dzięki swojemu położeniu – na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę, Cypr był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a pamiątki z czasów starożytnych można podziwaić do dnia dzisiejszego. Cypr charakteryzuje się również jednym z najzdrowszych na świecie klimatów, dzięki czemu przyciąga miłośników spa i wellness.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Kypriaki Dimokratia/Kibris Cumhuriyeti (Republika Cypryjska)
Położenie: wyspa na Morzu Śródziemnym, na południe od Turcji
Powierzchnia: 9.251 km²
Stolica: Nikozja
Liczba ludności: 1,2 mln
Grupy religijne i etniczne: 78% prawosławni, 18% muzułmanie / 77% Grecy, 18% Turcy
Język: grecki (język urzędowy na południu), turecki (język urzędowy na północy)
Geografia: centralna częśc kraju – niziny, północ i południe – tereny górzyste, najwyższy szczyt: Olimp (1951m)
Strefa czasowa: czas wschodnioeuropejski (UTC + 02:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Demokracja prezydencka, PKB na Cyprze Południowym: 17,4 mld EUR (2015)
Waluta: Euro

Przyjazd i wyjazd

Na Cypr najłatwiej dostać się samolotem. Możliwy jest równeiż rejs statkiem wycieczkowym.
Czas lotu: od ok. 4h 50min do 7h
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Na Cyprze nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane szczepienia ochronne.
Infrastruktura: Sieć dróg jest uważana za dobrą. Poleca się korzystanie z dobrze rozwiniętych połączeń autobusowych. Sieć kolejowa nie istnieje na Cyprze.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Cypr znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego w zależności od części wyspy - typu śródziemnomorskiego i półpustynnego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, w połowie gorącymi latami.
Średnia temperatura zimą: 11°C (w styczniu temperatura spada do 5 °C)
Średnia temperatura latem: 28°C (w sierpniu maksymalna temperatura osiąga ok. 37°C)
Temperatura wody: max. 28°C w sierpniu
Na Cypr warto wybrać się przez cąły rok. Najlepszy czas na podróż to okresy: od kwietnia do czerwca oraz od września do października, ponieważ w miesiącach letnich może być bardzo gorąco.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Latchi / północny zachód - gaje cytrynowe i długie piaszczyste plaże
Limassol / południe - portowa metropolia i malownicze stare miasto
Pafos - twierdze skalne i turkusowe wody

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Dzień Niepodległości Grecji (25 marca), Dzień Narodowy Grecji Cypryjskiej (1 kwietnia), Wielki Piątek (marzec / kwiecień), Poniedziałek Wielkanocny (marzec / kwiecień), Święto Pracy (1 maja), Święto Zesłania Ducha Świętego (maj / czerwiec), Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (15 sierpnia), Dzień Niepodległości (1 października), Greckie Święto Narodowe (28 października), Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• zachować ostrożność na drodze – na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Nawet jeśli nie prowadzi się auta, należy mieć to na uwadze
• uważać podczas robienia zdjęć – strefa buforowa i inne obiekty wojskowe nie mogą być fotografowane, ale czasami nie są wyraźnie zidentyfikowane.

Nie należy
• ignorować przepisów celnych – przy przejściu z północy na południe obowiązują zasady eksportu i importu, które należy bezwzględnie przestrzegać
• wynajmować samochodu z wyprzedzeniem – z reguły lepsze oferty uzyska się wynajmując samochód na miejscu.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu z reguły nie jest zdatna do picia. Poleca się korzystanie z wody butelkowanej lub przegotowanej.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? Nie wszędzie występują gniazdka kompatybilne z gniazdkami europejskimi. Poleca się zakup przejściówki.
A co z opieką medyczną? Ponieważ opieka medyczna nie jest wszędzie na poziomie europejskim, zaleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady i wyprawy w nieznane

Góry Troodos
Jeśli miejska gorączka i upalne plaże dadzą o sobie znać, warto udać się w Góry Troodos. Położone są one w środkowo-zachodniej części wyspy, a najwyższym szczytem jest Olimp (1952 m n.p.m.), będący równocześnie najwyższym szczytem całego Cypru. Lekka bryza niesie zapach sosny, a zróżnicowana, piękna przyroda z pięknymi lasami i pasącymi się stadami muflonów skutecznie wypędzi wszystkie stresy. Pośrodku, otoczona przez góry, znajduje się również niewielka miejscowość o tej samej nazwie. Jej wizytówką są liczne kościoły i klasztory wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a najpiękniejszym i najstarszym z nich jest prawosławny Klasztor Krykkos.
Zimą na ośnieżonej górze Olimp można jeździc na nartach. Hermes, Zeus, Afrodyta i Hera – te wyciągi o boskich nazwach czekają na narciarzy, którzy w sezonie mogą korzystać z dobrodziejstw góry.

Hala Sultan Tekke
Słone jezioro na północy wyspy to rezerwat przyrody o wyjątkowej urodzie. Warto wybrać się tu szczególnie zimą, gdyż co roku odpoczywają przy nim tysiące ptaków nabierając sił przed dalszą podróżą, a część decyduje się nawet tu przezimować. Jezioro upodobały sobie zwłaszcza flamingi, przybywające tu co sezon wyjątkowo licznie. Zimą zbiornik napełnia się wodą i ożywa, latem wysycha – wtedy to można zobaczyć zalegającą na jego dnie sól. Warto odwiedzić również meczet Hal Sultan Tekke znajdujący się nad brzegiem jeziora. Otoczony sosnami, cytrusami i gajami palmowymi, z białą wieżą i grobowcem Umm Haram (ciotka samego Mahometa), stanowi ważne miejsce pielgrzymek dla muzułmanów.

Nikozja
Nikozja to jedno z najciekawszych miast świata i jedyne obecnie podzielone murem. Cypryjczycy mieszkają po jej południowej stronie, mając za sąsiadów Turków. Dwie części miasta różnią się od siebie tak bardzo, jak ludzie, którzy je zamieszkują.
To ponad 2000 letnie miasto posiada niezliczoną ilość zabytków. Większość z nich znajduje się w obrębie murów miejskich Starego Miasto otoczonego murem weneckim, w którym znajdują się trzy bramy do miasta. Na starówce można podziwiać kościoły i muzea, spacerować zadbanymi deptakami podziwiając kamienice w stylu weneckim, a po całym dniu zwiedzania odpocznąć w jednej z licznych restauracji czy urokliwych kawiaranek. Północna, turecka część miasta zachwyca licznymi meczetami i tradycyjnymi tureckimi targami, na których można dostać wszystko.
W tym niezwykłym mieście można zatem w ciągu jednego dnia znaleźć się w dwóch państwach i cieszyć dwiema bardzo odmiennymi kulturami Cypru.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.