Kostaryka Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Kostaryka

Zanurz się w cudownym świecie Kostaryki – pomiędzy Morzem Karaibskim i Pacyfikiem, znajduje się kraj z pięknymi lasami deszczowymi, wulkanami i białymi plażami, w którym egzotyczne koktajle pod palmami smakują jak nigdzie indziej. Udaj się w wyjątkową podróż do olśniewającej kolorami Ameryki Środkowej, podziwiaj dziką przyrodę, ciesz się luksusowymi zabiegami spa oraz daj się ugościć niezwykle przyjaznym rodowitym mieszkańcom.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: República de Costa Rica (Republika Kostaryki)
Położenie: Ameryka Środkowa, graniczy z Nikaraguą na północy i Panamą na południu
Powierzchnia: 51.100 km²
Stolica: San José
Liczba ludności: 4,95 mln
Grupy religijne i etniczne: 84% ludność biała i Metysi, 6,7% Mulaci, 2,4% Indianie / 68% katolicy, 23% protestanci
Język: hiszpański (język urzędowy), angielski
Geografia: kraj wyżynno-górzysty, położony w strefie aktywności sejsmicznej – liczne wulkany, niektóre aktywne. niziny jedynie na wybrzeżach, Najwyższy szczyt: Chirripó Grande (3820m)
Strefa czasowa: UTC - 06:00
Waluta: Colón (1PLN = 166.88CRC)

Przyjazd i wyjazd

Największe lotniska to San Jose, Liberia, Quepos, Tambor i Tamarindo.
Czas lotu: od ok. 20h
Wiza: do 90 dni niepotrzebna
Szczepienia:
Infrastruktura: Transport publiczny jest dobrze rozwinięty. Głównym środkiem transportu na krótkich i długich dystansach jest autobus. Za około 10 € można dotrzeć ze stolicy San José prawie w każde miejsce.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Klimat w Kostaryce jest tropikalny. Temperatury są raczej stałe. Występują dwie pory roku: pora deszczowa - od maja do listopada i pora sucha - od grudnia do kwietnia. Pora deszczowa nie oznacza ciągłych opadów, ale raczej tropikalny deszcz po południu. Pasmo górskie Kordyliera Środkowa powoduje różnice między wilgotnym klimatem karaibskim, a suchym klimatem Pacyfiku. Średnia roczna temperatura wynosi między 23°C (San José) a 25°C (Puerto Limón).

Należy również pamiętać, że Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc są najbardziej popularnymi okresami na podróże i wakacje dla samych mieszkańców, zatem regiony turystyczne mogą być dość zatloczone.

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Pamięci Świętego Józefa (19 marca), Wielki Czwartek (marzec / kwiecień), Wielki Piątek (marzec / kwiecień), Poniedziałek Wielkanocny (kwiecień), Dzień Pamięci Bitwy pod Rivas (11 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Guanacaste (25 lipca), Dzień Matki (15 sierpnia), Dzień Niepodległości (15 września), Święta Bożego Narodzenia (25 grudnia)

Ponadto w poszczególnych regionach mogą obowiązywać lokalne święta.

Co robić a czego nie

Należy
• mówić po hiszpańsku – bez względu na to poziom znajomości. Kostarykańczycy docenią wysiłek i będą jeszcze bardziej otwarci. „Pura Vida” (czyste życie) to popularne powitanie i pożegnanie w tym kraju
• korzystać z transportu publicznego – zamiast wynajmować samochód. Ze względu na kiepskie oznakowanie dróg, turysci często błądzą. Kierowcy autobusów natomiast zwykle znają wszystkie trasy
• zaopatrzyć się z wystarczającą ilość ilości kremu przeciwsłonecznego i środka na owady – najlepiej kupić go jeszcze w Polsce.

Nie należy
• wywozić z kraju jakichkolwiek roślin i zwierząt – przyroda w Kostaryce podlega ścisłej ochronie i jest największym priorytetem dla tego kraju
• niedostosowywać ubioru do okoliczności – w Kostaryce preferowana jest wygodna, przewiewna odzież. Poza obszarami kąpielowymi noszenie strojów kąpielowych nie jest mile widziane. Podczas wizyt w kościelne należy zakrywać ręce i nogi.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu w Kostaryce pochodzi głównie z parków narodowych, zatem ma jakość wody pitnej w większości regionów.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Kostaryce występują różne gniazdka. Głównie używane są gniazdka typu A i B. Napięcie sieci wynosi zwykle 120 V przy częstotliwości 60 Hz.

Porady i wyprawy w nieznane

Park Narodowy Tortuguero
Miłośnicy przyrody nie mogą nie odwiedzić niezwykłego Parku Tortuguero. Park ten położony w północno-wschodniej części Kostaryki, na pięknym karaibskim wybrzeżu został założony dla ochrony żółwi morskich, ale obecnie jest domem dla wielu innych gatunków zwierząt, takich jak: małpy, leniwce, nietoperze, krowy morskie. Podróż tam jest niezwykłą przygodą, z uwagi na fakt, że do tej tropikalnej dżungli można dotrzeć tylko drogą wodną lub samolotem.
Puerto Viejo
Kto poszukuje niezmąconych niczym chwil relaksu, na pewno znajdzie je w Puerto Viejo. Jest to mała wioska położona na południowym wschodzie Kostaryki, z pięknymi plażami, gdzie czas zaczyna płynąć inaczej. Dzięki barom tuż przy plaży, łagodnym dźwiękom reggae w tle i niezwykle przyjaznym mieszkańcom każdy nabierze nowych sił. Lokalne bary i restauracje oferują przepyszne koktajle, regionalne potrawy i najlepsze nachos na świecie.
Manuel Antonio
Osada Manuel Antonio i przylegający do niej najmniejszy Park Narodowy Kostaryki znajdują się na przepięknym wybrzeżu Pacyfiku. Tereny parku są pokryte przede wszystkim lasami tropikalnymi i wyjątkowymi plażami. W parku mieszka także ponad 100 gatunków ssaków i setki gatunków ptaków. Pomimo niewielkich rozmiarów park staje się coraz bardziej popularnym miejscem wśród turystów, głównie dzięki pięknym plażom i licznym możliwościom uprawiania sportów wodnych.
Jezioro Arenal
Jezioro Arenal jest największym i najbardziej imponującym zbiornikiem wodnym Kostaryki. Króluje nad min majestatyczny wulkan o tej samej nazwie, będący najbardziej aktywnym wulkanem Kostaryki. La Fortuna to tętniąca życiem wioska położna u jego podnóża - warto tu zobaczyć słynny wodospad, który wydaje się wyrastać z środka zielonej dżungli. Podczas wizyty w Ecotermales – gorących źródłach wulkanicznych – można się zrelaksować i odprężyć. Kolejnym miejscem w okolicy wartym odwiedzenia jest Park Narodowy Monteverde, gdzie organizowane są nocne wędrówki po lesie. Wszystkie te miejsca oferują również niezwykle różnorodną ofertę rekreacyjną.

Regiony w Kostaryka