Portugalia Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Portugalia

Portugalia to niezwykle fascynujący i różnorodny kraj. Od Porto po Faro zachwyca oszałamiającą zielenią, szerokimi rzeki, pięknymi dolinami oraz urozmaiconą linią brzegową, obejmującą dzikie plaże, klifowe wybrzeża i jaskinie. Portugalia to kraj, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie jej położenie geograficzne miało wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy w okresie swojej ekspansji stworzyli imperium o znaczeniu światowym. W świadomości Portugalczyków, w pomnikach historii i dziełach kultury, trwa wciąż pamięć niegdysiejszej potęgi, znaczenia i bogactwa. Kto stoi na zachodnim krańcu kraju i patrzy na bezkresne morze, zrozumie dlaczego.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: República Portuguesa (Republika Portugalska)
Położenie: najbardziej wysunięty na zachód kraj Europy, położony na południowy zachód od Hiszpanii, z dostępem do Oceanu Atlantyckiego
Powierzchnia: 92.345 km²
Stolica: Lizbona
Liczba ludności: 10,6 mln
Grupy religijne i etniczne: 81% katolicy, 3% inni chrześcijanie / 99% Portugalczycy, 1% imigranci z Brazylii, Hiszpanii
Język: portugalski (język urzędowy)
Geografia: na północy tereny górzyste, na południu łagodne równiny, najwyższy szczyt: Ponta do Pico na Azorach (2351m)
Strefa czasowa: czas zachodnioeuropejski (UTC + 00:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Republika parlamentarna, PKB: 173,1 mld EUR (2014)
Waluta: Euro

Przyjazd i wyjazd

Do Portugalii najłatwiej dostać się samolotem.

Czas lotu: od ok. 4h do 8h (w zależności od celu podróży)
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Infrastruktura: Sieć dróg jest uważana za dobrze rozwiniętą. To samo dotyczy sieci kolejowej, jednak pociagi nie jeżdżą zbyt szybko.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Klimat Portugalii jest umiarkowany – morski. Północ kraju jest chłodna i mokra, południe: ciepłe i suche.
Średnia temperatura zimą: 11°C (w lutym temperatura spada do 7°C)
Średnia temperatura latem: 23°C (w lipcu maksymalna temperatura osiąga ok. 35°C)
Temperatura wody: max. 22°C w sierpniu
Do Portugalii warto wybrać się przez cały rok. Jeśli jednak zależy komuś na pogodzie, najelpszym okresem są mieisące: od kwietnia do października.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Algarve - piaszczyste plaże i zatoczki z jaskiniami
Madera - strome wybrzeże i wpaniała flora
Północ - surfowanie i wino porto

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Tłusty Wtorek (święto przypada na dzień między 3 lutego a 9 marca), Wielki Piątek (marzec / kwiecień), Poniedziałek Wielkanocny (marzec / kwiecień), Dzień rewolucji goździka (25 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Narodowe (10 czerwca), Boże Ciało (maj / czerwiec), Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (15 sierpnia), Dzień Republiki (5 października), Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada), Dzień odzyskania niepodległości (1 grudnia), Niepokalane Poczęcie (8 grudnia) Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• spróbować „bica” – to popularny w Portugalli napój kawowy na bazie espresso. Portugalczycy są z niego bardzo dumni
• przestrzegać ostrzeżeń – nie należy wchodzić do wody po wydaniu zakazu pływania.

Nie należy
• mówić po hiszpańsku – portugalski i hiszpański to dwa różne języki. Portugalczycy z reguły nie lubią, gdy mówi się do nich po hiszpańsku
• spieszyć się z kolacją - wiele restauracji jest otwieranych dopiero późnym wieczorem. Imprezy w klubach rozpoczynają się po 23.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Portugalska woda z kranu nie zawsze ma jakość wody pitnej. Dlatego należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Portugalii występują takie same gniazdka, co w pozostałej części Europy. Przejściówka nie jest zatem potrzebna.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna w Portugalii jest na dobrym poziomie. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, bądź w przychodniach publicznych.

Porady i wyprawy w nieznane

Porto
Temu miastu nazwę zawdzięcza cała Portugalia a oznacza ona, jak można się łatwo domyślić, „port”. Porto położone jest nad rzeką Douro, a mosty łączące dwa jej brzegi oferują fantastyczny widok na kręte uliczki i kolorowe domy. Życie codzienne wciąż toczy się zgodnie z rytmem rzeki, a do dziś na jej brzegach można zaobserwować liczne tradycyjne łódki do przewozu beczek z winem porto.
W nocy miasto otula się delikatnym blaskiem świateł i staje się centrum zabaw, tańców i rozrywki.

Rota Vicentina
Rota Vicentina to sieć pieszych szklaków turystycznych wytyczonych w zachodniej i południowej części Portugalii o długości ponad 400 km. Szlak umożliwia doświadczenie zarówno autentycznej atmosfery portugalskich wiosek, jak i okolicznej przyrody. Rota Vincentina to w rzeczywistości 3 trasy: Caminho Histórico (szlak historyczny)- odtwarza dawny szlak, którym wędrowali niegdyś pielgrzymi i podróżnicy. Wiedzie przez miasteczka i wioski, lasy drzew korkowych; Trilho dos Pescadores (szlak rybaków) - biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku często klifami i plażami, z pięknym widokiem na ocean; oraz Percursos Circulares (kręte drogi) – pozwalający doświadczyć zarówno spokoju przyrody, jak i podpatrzeć życie tutejszych mieszkańców. Niezależnie, który szlak się przemierzy, niezapomniane przeżycia są gwarantowane.

Sagres
To najdalej wysunięty na południe skrawek Europy. Starożytne greckie kroniki opisują to miasteczko jako "koniec zamieszkałej ziemi". Według niektórych podań, to jedno z miejsc, w którym tworzyła się historia portugalskiej żeglugi i Wielkich Odkryć Geograficznych. Ciekawość i niepewne oczekiwanie na powrót żeglarzy i odkrywców są tu odczuwalne jeszcze do dnia dzisiejszego. Jest to również miejsce nadziei i marzeń o dalekich wyprawach za ocean. Oprócz pięknych klifów i potężnej latarni morskiej, pobliskie miasteczko Sagres oferuje niezliczone możliwości nurkowania i surfowania. Turyści tu przybywający nie chcą wyjeżdżać.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.  

Regiony w Portugalia