Republika Południowej Afryki Urlop

Od czasu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku, zainteresowanie Republiką Południowej Afryki stale rośnie. I słusznie. Już fakt występowania 11 języków urzędowych ukazuje dużą różnorodność tego kraju, zarówno etniczną, jak i kulturową i świadczy o bogatej historii. Mieszkańcy RPA żyją w gęsto zaludnionych, dużych miastach, podczas gdy tuż obok znajdują się jałowe półpustynie, ośnieżone szczyty Gór Smoczych, porośnięte bujną podzwrotnikową roślinnością żyzne doliny czy stepy i sawany. Dla turystów nie lada gratką jest także światowej sławy Kruger National Park, stwarzający chyba najlepsze w całej Afryce warunki do safari. Zanurz się w tym pełnym przygód, dzikim świecie i ciesz się gościnną atmosferą oraz otwartością mieszkańców tego niezwykle fascyującego kraju.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Republic of South Africa (Republika Południowej Afryki)
Położenie: najbardziej wysunięty na południe kraj w Afryce
Powierzchnia: 1.219.090 km²
Stolica: Pretoria
Liczba ludności: 54,96 mln
Grupy religijne i etniczne: 79,8% chrześcijanie, 1,5% muzułmanie, 1,2% hinduiści, 0,3% żydzi
Język: 11 języków urzędowych: język angielski, język afrikaans, isiZulu, Siswati, isiNdebele, Sesotho, pedi, Xitsonga, Setswana, Tshivenda i isiXhosa
Geografia: ponad 2500 km linii brzegowej, Góry Smocze przebiegające przez cały kraj, najwyższy szczyt: Thabana Ntlenyana (3482m)
Strefa czasowa: UTC+2
Ustrój polityczny i gospodarka: Demokracja parlamentarna z silną władzą wykonawczą, PKB: 268,8 mld (2015)
Waluta: Rand 

Przyjazd i wyjazd

Do Republiki Południowej Afryki najłatwiej dostać się samolotem.
Czas lotu: od ok. 16h do 30h (loty z przesiadką)
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu i wściekliźnie.
Infrastruktura: Zaleca się wypożyczenia samochodu wraz z kierowcą, ponieważ transport publiczny może być mylący i niebezpieczny.

Klimat i najlepszy okres na podróż

RPA posiada kilka stref klimatycznych. Zasadniczo klimat jest ciepły, słoneczny i suchy. Zachodnie wybrzeże charakteryzuje się suchymi, ciepłymi latami i chłodnymi, wilgotnymi zimami. Na wschodnim wybrzeżu występuje wilgotna, ciepła pogoda. W głębi lądu jest bardziej sucho.
Średnia temperatura zimą: czerwiec / lipiec: Kapsztad / Johannesburg: 13°C /17°C (temperatura spada do 10°C/1°C)
Średnia temperatura latem: styczeń / grudzień: Kapsztad / Johannesburg: 21°C /23°C (maksymalna temperatura osiąga ok. 25°C /28°C)
Najlepszy czas na safari to: od lipca do października. Do regionu Kapsztadu najlepiej wybrać się: od października do marca. Główny sezon turystyczny Republiki Południowej Afryki przypada na grudzień i styczeń oraz od lipca do września.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Stellenbosch - serce południowoafrykańskiego winiarstwa
Kapsztad - naturalne piękno i historia zjednoczonia
Port Elizabeth - przepiękne plaże nad Oceanem Indyjskim
Park Narodowy Krugera – przygoda na dzikim safari
Pietermaritzburg - parki i zabytkowe budynki z epoki kolonialnej

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Pamięci do masakry w Sharpeville (21 marca), Wielki Piątek (marzec / kwiecień), Poniedziałek Wielkanocny (marzec / kwiecień), Dzień Wolności ( 27 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Dzień Młodzieży (16-17 czerwca), Narodowy Dzień Kobiet (9 sierpnia), Dzień Dziedzictwa (24 września), Dzień Pojednania (16-17 czerwca), Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• doświadczyć braai – w języku afrikaans słowo to oznacza zarówno urządzenie do grillowania, jak i samą czynność. Jednak jest to coś więcej niż grilowanie. Wspólny posiłek przy grillu to wręcz rytuał, mający długoletnią tradycję. Będąc w RPA nie można zatem nie udać się na braai
• wybrać się na wycieczkę – krajobraz RPA zapiera dech w piersiach i dlatego nie można przegapić jednodniowej wycieczki na pustynię
• udać się na targ z lokalnym rzemiosłem – RPA słynie z wyjątkowego rękodzieła. Taki prezent czy pamiątka będą na pewno bardziej wartościowe.

Nie należy
• zostawiać otwartych aut – jeśli podróżuje się samochodem, należy zawsze upewnić się czy pojazd został dobrze zamknięty
• być nieostrożnym – mniej turystyczne miejsca zazwyczaj nie powinny być odwiedzane na własną rękę
• kąpać się nago – nagie kąpiele są w RPA surowo karane. Jeśli chce się jednak doświadczyć takiej rozrywki, należy zorientować się w oficjalnych plażach dla nudystów.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu jest w zasadzie wodą nadającą się do picia, jednak na obszarach wiejskich pić się powinno wodę butelkowaną bądź przegotowaną.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Republice Południowej Afryki używana jest wtyczka typu M, dlatego potrzebna jest przejściówka.
A co z opieką medyczną? W dużych miastach opieka medyczna spełnia europejski standard, ale większość szpitali nie akceptuje podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego trzeba dokonać przedpłaty. Opieka medyczna na obszarach wiejskich nie spełnia standardów europejskich.

Porady i wyprawy w nieznane

Góra Stołowa
Ta niezwykła góra, o wysokości 1082 metrów, jest symbolem Kapsztadu od czasu powstania miasta. Rozpościera się z niej wspaniały widok na miasto, Zatokę Stołową oraz Atlantyk. Na szczyt można się dostać kolejką linową – wjazd trwa około 6 minut, jednak możliwa jest także wspinaczka. Istnieje opcja wyboru rodzaju trasy, w zależności od stanu zdrowia i kondycji fizycznej – od łatwiejszych po trudniejsze. Niezależnie od sposobu dostania się na Górę Stołową, wyprawa taka będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Port St Johns
Otoczone zielonymi lasami tropikalnymi miasto Port St. Johns szczyci się fantastyczną lokalizacją - na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Ponieważ większość turystów chętniej odwiedza Kapsztad czy Johannesburg, ta perła wschodniego wybrzeża pozostaje wciąż nietknięta. Można tam natknąć się na nietypowych mieszkańców – krowy. Czworonożni przyjaciele wiedzą, co dobre i dlatego można je znaleźć wylegujące się na piaszczystych plażach tego rajskiego zakątka.

Woodstock
Ta dzielnica Kapsztadu była przez długi czas niebezpiecznym i zapomnianym miejscem. Dziś to popularna wśród hipsterów stolica sztuki i ulubione miejsce wyrazu dla młodych artystów, wystawiających prace w niezależnych galeriach. Wiele podmiotów inwestuje w ten obszar, próbując tchnąć w niego nowego artystycznego ducha, tworząc dzięki temu świetne warunki do życia. Szczególnie polecany jest Organic Mill Market, gdzie można zakupić lokalne specjały.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.  

Regiony w Republika Południowej Afryki