W kraju, w którym wellness jest tak mocno zakorzeniony w tradycji, wakacje stają się nadzwyczajnym przeżyciem pełnym relaksacji, wyciszenia i odprężenia. Tajlandia ma jednak znacznie więcej do zaoferowania niż masaże i aromaterapia. Zjawiskowe krajobrazy, piękne białe plaże, fascynujące zabytki i buddyjskie świątynie zlokalizowane w całym kraju. Zaskakująca różnorodnością tajska kuchnia, niesamowita gościność mieszkańców i ich radosne usposobienie sprawią, że wypoczynek w Tajlandii na długo zapadnie w pamięci każdego turysty.
Położenie: Azja Południowo-Wschodnia, między Mjanma, Malezją i Kambodżą, nad Zatoką Tajlandzką
Powierzchnia: 513.115 km²
Stolica: Bangkok
Liczba ludności: 67,2 mln
Grupy religijne i etniczne: 93% buddyści, 5% muzułmanie, 1% chrześcijanie / 96% Tajlandczycy, 2% Birmińczycy
Język: tajski (język urzędowy), angielski
Geografia: kraj nizinny, w środkowej części kraju - Nizina Menamu, północ i zachód – pasma górskie, najwyższy szczyt: Doi Inthanon (2576m)
Strefa czasowa: czas indochiński (UTC + 07:00)
Ustrój polityczny i gopodarka: Monarchia Konstytucyjna, PKB: 360,4 mld EUR (2016)
Waluta: Bat
Przyjazd i wyjazd
Do Tajlandii najłatwiej dostać się samolotem. Głównym portem lotniczym kraju jest lotnisko w Bangkoku.
Czas lotu: od ok. 12h do 20h (w zależności od celu podróży)
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Infrastruktura: Drogi ogólnie uważane są za dobre, podobnie sieć kolejowa. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że pociągi są zazwyczaj bardzo niepunktualne. Dlatego większość turystów korzysta z samochodów, motocykli i tanich lotów na dłuższych dystansach.
Klimat i najlepszy okres na podróż
Cały obszar Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, z wyraźną porą suchą, wilgotną i deszczową.
Średnia temperatura zimą: 25°C (w grudniu temperatura spada do 20°C)
Średnia temperatura latem: 30°C (w kwietniu maksymalna temperatura osiąga ok. 36°C)
Temperatura wody: max. 29°C w sierpniu
Do Tajlandii najlepiej wybrać się w porze ciepłej suchej, która przypada na okres od października do kwietnia. Wówczas pogoda jest najpiękniejsza, temperatury bywają wysokie, ale nie tak jak w porze gorącej i rzadko występują deszcze.
Najładniejsze rejony na wypoczynek
Koh Samui - białe plaże i palmy kokosowe
Phuket - ukryte zatoczki i turkusowe wody
Phang Nga - rajskie jaskinie i dziwaczne skały
Dni wolne i święta
Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Makha Bucha (luty), Dzień Pamięci Chakri (6 kwietnia), Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Dzień Koronacji (5 maja), Urodziny Buddy (maj), Dzień Asarnhy Bucha (lipiec), Urodziny Króla (12 sierpnia), Dzień Pamięci Chulalongkorn (23 października), Dzień Konstytucji (10 grudnia), Sylwester (31 grudnia)
Co robić a czego nie
Należy
• uśmiechać się – nie bez powodu Tajlandia nazywana jest krajem śmiechu. Uśmiechem na pewno więcej się zdziała
• używać łyżki do jedzenie – widelec służy tylko do napełniania łyżki. Podczas jedzenia należy także używać tylko prawej ręki, gdyż lewa uznawana jest za nieczystą
• okazywać szcunek religijny – Buddyści są bardzo tolerancyjni. Niemniej jednak powinno się przestrzegać kilku zasad, jak np., zawsze zdejmować buty podczas wchodzenia do świątyni i nigdy nie zostawiać portretu Buddy na podłodze.
Nie należy
• znieważać króla – rodzina królewska cieszy się wysoką reputacją, a okazanie braku szacunku jest surowo karane
• eksportować obrazów Buddy – prawo zabrania wywożenia zdjęć Buddy z Tajlandii, za wyjątkiem specjalnych zezwoleń
• dotykać kobiet – tajskie kobiety są w większości konserwatywne, nadmierny kontakt cielesny nie jest pożądany. To samo dotyczy głów dzieci.
Porady odnośnie urlopu
Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu nie jest zdatna do picia. Należy zawsze używać wody butelkowanej, również podczas mycia zębów czy naczyń.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Tajlandii nie zawsze występują takie same gniazdka, jak w Europie, dlatego potrzebna jest przejściówka.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna w miastach jest ogólnie uważana za dobrą, lecz drogą. Nie dotyczy to jednak obszarów wiejskich. Poleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Porady i wyprawy w nieznane
Ayutthaya
Ta dawna stolica Tajlandii, nazywana "Wenecją Wschodu" przez ponad 400 lat była centrum handlowym Azji i zachwycała niezliczonymi pałacami, świątyniami i fortecami. Przyjmuje się, że pod koniec XVII wieku Ayutthaya liczyła ponad milion mieszkańców i mieściła ponad 1700 świątyń. Dziś można podziwiać tylko niektóre z nich, ale są one doskonałym świadectwem wielkiego rozmachu władców. Miasto nadal obrazuje swoją dawną świetność, ale przyciąga przytulną i spokojną atmosferą, co stanowi ciekawy kontrast dla głośnego Bangkoku.
Podczas pobytu w Ayutthaya można również skorzystać ze „Słoniowego Taxi” i w taki sposób zwiedzić to miasto.
Bangkok
Bangkok jest ekscytujący, kolorowy, żywy i zawsze w ruchu. Jest to prawdziwe miasto kontrastów. Pięciogwiazdkowe hotele, oszałamiające drapacze chmur i luksusowe restauracje współegzystują tu z biednymi dzielnicami wypełnionymi po brzegi różnorodnymi zapachami, smakami i dźwiękami. W tym tajskim "mieście aniołów" każdy znajdzie coś dla siebie. Czy to wspaniały Pałac Królewski z wieloma ozdobnymi wieżami, Świątynia Wat Pho z potężnym posągiem Leżącego Buddy czy górująca nad miastem Złota Góra lub przyozdobiona tysiącami kwiatów Nowa Dzielnica Królewska Dusit – w Bangkoku nie można się nudzić.
SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.