Balneotherapy

Balneoterapia

Kuracja i Definicja Balneologii

Odkryj Świat Balneoterapii

Na tej stronie znajdziecie Państwo wszystkie ważne informacje na temat balneoterapii: jej definicję, pochodzenie, klasyczne obszary zabiegowe oraz to, jak i gdzie można cieszyć się wspaniałym, zdrowym urlopem z leczniczymi kuracjami balneoterapii.

 


Co to jest Balneoterapia?

Definicja Balneoterapii:

Balneoterapię, która ściśle związana jest z balneologią, można zdefiniować jako wszystkie terapie, w których głównym celem są termalne kąpiele w wodach naturalnych lub basenach. Zazwyczaj polega na kąpieli w naturalnych jeziorach lub stawach termalnych, ale może również polegać na kąpieli w basenach wypełnionych wodą termalną lub bezpośrednio w źródle termalnym. Słowo "balneoterapia" pochodzi z języka greckiego i składa się z "balneo", co oznacza "kąpiel", oraz "terapia", co oznacza "leczenie" lub "leczenie zdrowotne".

 

Pochodzenie Balneoterapii:

Balneologia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Kąpiele związane z balneoterapią stosowane są od tysiącleci jako sposób na oczyszczenie, ukojenie i uzdrowienie organizmu. Archeolodzy odkryli kąpieliska w pałacu w Knossos już w XVIII wieku p.n.e., a dowody na to, że ludzie kąpali się w źródłach termalnych oraz w jeziorach i morzach sięgają I wieku przed naszą erą. Kąpiele były bardzo popularne wśród Rzymian, a niektóre z ich łaźni istnieją do dziś.
W epoce wiktoriańskiej miasta uzdrowiskowe odzyskały popularność i rozwinęły się wokół naturalnych źródeł w pięknych lokalizacjach. Lekarze badali dobroczynne wykorzystanie wody źródlanej dla zdrowia, przyczyniając się do rozwoju współczesnych spa i terapii kąpielowych.


8 Najpopularniejszych Destynacji z Balneoterapią


Balneoterapia - Kompletne leczenie

Kuracja balneoterapia dosłownie oznacza "leczenie za pomocą kąpieli", często pojawia się pytanie "czy to tylko kąpiel" i nic więcej? Odpowiedź brzmi oczywiście nie: dziś balneoterapia obejmuje wiele różnych zabiegów i często jest łączona z innymi terapiami uzdrowiskowymi, tworząc całościowy system leczenia.

Balneoterapia i Hydroterapia:

Balneoterapia jest również często połączona z hydroterapią, która jest bardziej skoncentrowana na ćwiczeniach i regeneracji mięśni z wykorzystaniem wody (w basenach, pod prysznicami, dyszami wodnymi itp.).

Balneoterapia i Talasoterapia:

Balneoterapia może być również połączona z talasoterapią. Talasoterapia odnosi się do szerokiej gamy zabiegów wykorzystujących produkty z morza, takie jak woda morska, wodorosty morskie czy sól morska i polega na kąpieli w basenach z wodą morską, która jest wtedy również rodzajem balneoterapii.

Balneoterapia i Terapia Kneippa:

Terapia Kneippa jest typowym niemieckim zabiegiem leczniczym, wykorzystującym naprzemiennie kąpiele w gorącej i zimnej wodzie oraz inne zabiegi wodne i często jest połączona z zabiegami balneoterapii.

Balneoterapia i Krenoterapia:

Termalna woda źródlana jest doskonała nie tylko do kąpieli, ale także do użytku wewnętrznego. Co to jest Krenoterapia? Po prostu picie wody źródlanej, w określonych ilościach zalecanych przez lekarza kuracyjnego, co jest korzystne w przypadku problemów z trawieniem lub niedoborem minerałów. Albo w Inhalacji: kiedy woda źródlana jest wdychana jako para wodna, co jest bardzo korzystne dla zdrowia.

 

Balneoterapia nad Morzem Martwym

Balneoterapia może być również podjęta nad Morzem Martwym w Jordanii lub Izraelu. Jest to szczególnie korzystne dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy bielactwo. Zobacz naszą stronę poświęconą hotelom Spa nad Morzem Martwym tutaj.

      

      

   

Three people of different ages participate in exercise programmes within the framework of balneotherapy
Fill your cup with mineral water

          

    

 Woman enjoying a bath

Zalety Balneoterapii

Gorąca kąpiel to coś wspaniałego. Ogrzewa całe ciało, relaksuje nas, rozluźnia mięśnie, rozszerza naczynia krwionośne i odpręża. Ponadto, podczas kąpieli balneologicznej w wodzie zdrowotnej, rozpuszczone w niej leki są wchłaniane przez skórę, a także przez drogi oddechowe. W zależności od składu wody leczniczej leki te mogą oddziaływać na organizm w różny sposób. Mogą one na przykład stymulować przemianę materii lub mieć działanie przeciwbólowe. W niektórych przypadkach woda lecznicza zawiera również inne dodatki, np. olejki eteryczne. Są one zazwyczaj dobierane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb, tak aby jeszcze bardziej wzmocnić pozytywne działanie kąpieli.

Balneoterapia Wskazania:

Balneoterapia jest szczególnie dobra w przypadku: reumatoidalnego zapalenia stawów, krążenia krwi, łagodzenia stresu i rehabilitacji po kontuzjach sportowych oraz ogólnej poprawy samopoczucia.

 


Balneoterapia i jej klasyczne zabiegi Spa

Co to jest klasyczna terapia balneologiczna?

 • Kąpiel w wodzie źródlanej: ze względu na różny skład mineralny, poszczególne rodzaje wód źródlanych są przeznaczone do różnych celów zdrowotnych.
 • Kąpiel solankowa: woda jest albo naturalnie słona (np. z słonego jeziora lub morza) albo ma dodane sole kąpielowe
 • Kąpiel siarkowa: woda źródlana o wysokiej zawartości siarki
 • Kąpiel borowinowa: błoto mineralne, które jest lekko zwilżone wodą źródlaną
 • Kąpiel z olejkami eterycznymi: woda źródlana z dodatkiem olejku ziołowego
 • Ćwiczenia/kursy wodne: pływanie w dużych basenach, gdzie wymagany jest siła fizyczna, np. basen z kanałem przeciwprądowym
 • Kąpiel naprzemienna: najpierw spędzisz trochę czasu w gorącym basenie, aby się ogrzać, potem zanurzysz się w zimnej wodzie, potem znów w gorącej, a potem w zimnej (Wskazówka: nie obawiaj się krótkich zimnych chwil, po 5 minutach w ciepłej wodzie jest to bardzo korzystne dla zdrowia i przyjemne).
 • Kąpiel partii ciała: kąpiel, w której kąpane są tylko określone części ciała

Oprócz kąpieli istnieją również następujące uzupełniające zabiegi balneoterapii:

 • Krenoterapia: woda źródlana jest używana wewnętrznie (nadaje się do picia). Jednak tylko kilka rodzajów wody źródlanej nadaje się do tego celu.
 • Inhalacje: woda lecznicza jest następnie odparowywana i pobierana przez drogi oddechowe.
Starsza Pani w kąpieli borowinowej
Kąpiel borowinowa
Kobieta i mężczyzna kąpiący stopy
Kąpiel stóp

Jak zarezerwować Pakiet Spa z Balneoterapią

Ponieważ większość naszych programów leczniczych i tak obejmuje balneoterapię, są one zatytułowane zgodnie z ich specyficzną ofertą terapeutyczną i mogą Państwo wybierać z naprawdę doskonałej gamy programów. Zwróć uwagę na poniższe oferty:

 • Terapia termalna Spa: Balneoterapia z użyciem wody termalnej
 • Talasoterapia: Balneoterapia z wykorzystaniem wody morskiej i innych naturalnych środków leczniczych z morza
 • Terapia Kneippa: Specjalna balneoterapia z wieloma naprzemiennymi zabiegami w gorącej i zimnej kąpieli oraz korzystnymi solami i olejkami do kąpieli
 • Leczenie kompleksowe: Balneoterapia z uzupełniającymi zabiegami medycznymi
 • Terapia borowinowa: Balneoterapia z kąpielami borowinowymi
 • Zabiegi Fango: Balneoterapia z wodą termalną i specjalnym włoskim błotem mineralnym (Fango)
 • Terapia Radon: Balneoterapia wodą mineralną zawierającą radon
 • Terapia siarką: Balneoterapia wodą mineralną zawierającą siarkę

Możesz również wybrać balneoterapię na podstawie wody leczniczej i innych naturalnych środków unikalnych dla różnych miejsc. W tym celu proszę zajrzeć na naszą stronę Oferty Kuracji oraz na nasze strony: Luksusowe Spa w Europie i Oferty Specjalne.Balneo Mini-Wycieczka

Nie zawsze trzeba brać cały tydzień na wycieczkę w celach zdrowotnych. Zwłaszcza w dziedzinie balneoterapii są również doskonałe oferty na balneo weekendy lub balneo mini urlop. Dzięki tym programom relaks w wodzie jest w pierwszym planie dodatkowo połączony z kilkoma innymi zabiegami leczniczymi. Kliknij tutaj, aby zobaczyć nasze

Balneo Mini-Wycieczki.


Najlepsze oferty na Twoje Wakacje SPA z balneoterapią

Tutaj znajdziesz nasze bestsellery balneologiczne. Zainspiruj się tymi hotelowymi ofertami i zakochaj się w swoim wymarzonym hotelu! Krótkie czy długie, wakacje z balneoterapią to zawsze dobry wybór - Twoje zdrowie będzie Ci służyć!

Potrzebujesz więcej inspiracji dla swojej podróży? Dowiedz się więcej o naszym Fascynującym SPA i tematyce podróżniczej poniżej:

Balneoterapia jest często połączona z: 

Inne oferty, którymi interesują się nasi goście:

spadreams logo transparent background

10 powodów, dla których warto rezerwować w SpaDreams

 • Świetny wybór hoteli
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 99% zadowolonych klientów
 • 40 lat doświadczenia
 • Doradztwo eksperckie
 • Serwis indywidualnie dopasowany do potrzeb
 • Najlepsza jakość
 • Wsparcie od początku do końca
 • Ochrona danych osobowych
 • Najnowsze trendy w podróżach