Hydroterapia

Zabiegi uzdrowiskowe z wodą

Hydroterapia - terapia wodolecznicza - leczenie wodą

Jesteś zainteresowany hydroterapią, urlopem uzdrowiskowym z tą terapią lub po prostu zastanawiasz się, co to jest? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! Na tej stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje na temat terapii wodnej: skąd się ona bierze, jak działa i oczywiście gdzie możesz się nią cieszyć.


Czym jest hydroterapia?

Słowo "hydro" pochodzi z greki i oznacza wodę. "Terapia" jest również grecka i oznacza leczenie. Hydroterapia oznacza zatem "leczenie wodą". Z tego powodu jest ona czasami nazywana "terapią wodną" lub "zabiegami uzdrowiskowymi z wodą".

Stosując różne temperatury i ciśnienia, woda wykorzystywana jest do uśmierzania bólu, leczenia różnych problemów zdrowotnych i oczywiście do relaksacji. Zabiegi obejmują m.in. dysze wodne, masaże podwodne, kąpiele termalne z wodą mineralną, kąpiele uzdrowiskowe, wanny gorące i zimne zanurzenia, a także terapię wodną (ćwiczenia w basenach kierowane przez fizjoterapeutę). Zabiegi te są często częścią pakietów zdrowotnych w konkretnych hotelach uzdrowiskowych, o których dowiesz się więcej poniżej.

Spośród wszystkich terapii uzdrowiskowych terapia wodolecznicza jest jedną z najszerszych kategorii. Obejmuje ona wszystkie terapie, które przede wszystkim wykorzystują wodę do poprawy zdrowia i jest skutecznie babcią terapii, takich jak terapia cieplna, talasoterapia, terapia Kneippa, terapia wodna i wiele innych z udziałem wody. Być może Twoje czoło jest bruzdkowane tak, jak sobie zadajesz: "Babcia?" Prawidłowo czytasz - między terapią wodną a jej "wnukami" jest też balneoterapia, leczenie kąpielami.


Korzyści płynące z hydroterapii: co jest stosowane w leczeniu?

Korzyści płynące z hydroterapii są liczne. Oprócz poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia oraz oczywiście relaksu, jest to szczególnie korzystne dla poprawy wielu warunków zdrowotnych, takich jak np:

 • Zapalenie stawów
 • Ból pleców
 • Rehabilitacja po operacji
 • Rehabilitacja po urazach sportowych
 • Ankylosing spondylitis
 • Łuszczycowe zapalenie stawów
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jeśli jesteś ciekawy tej terapii wodnej jako sposobu na pomoc w konkretnej chorobie, jednym z najmilszych aspektów wykonywania jej w hotelu uzdrowiskowym jest to, że nigdy nie jesteś po prostu pacjentem - zamiast tego jesteś mile widzianym gościem, zmuszonym czuć się zrelaksowanym i w domu.


Oferty hydroterapi w doskonałych hotelach uzdrowiskowych

Istnieje duży i zróżnicowany wybór zabiegów w ramach hydroterapii. Aby pomóc Ci dokonać wyboru, zalecamy zapoznanie się z naszymi dwiema kolejnymi sekcjami: czego mogę się spodziewać i dokąd się udać: najlepsze hydroterapie w Europie. Jak tylko dowiesz się, co chciałbyś zarezerwować, możesz skorzystać z poniższego paska wyszukiwania, aby znaleźć odpowiedni pakiet.


Czego mogę się spodziewać po spa do hydroterapii? Jak przebiegają zabiegi?

Programy hydroterapii często odbywają się w uzdrowiskach lub ośrodkach wypoczynkowych. Oznacza to, że możesz wyjechać na wakacje i cieszyć się hydroterapią podczas pobytu. Zabiegi te są albo częścią programu, albo zostaną przepisane przez lekarza uzdrowiskowego i dostosowane do Twoich potrzeb. W tym ostatnim przypadku znajdziecie Państwo w pakietach zawierających określoną liczbę zabiegów, o których zdecydujecie się Państwo lokalnie u lekarza uzdrowiskowego. W tym przypadku opis programu mówi zazwyczaj coś w rodzaju: "24x zabiegi zgodnie z zaleceniami lekarza".

Wszystkie zabiegi mają wodę jako główny składnik. Istnieje duża różnorodność zabiegów, które przedstawimy Państwu w skrócie: 


Hydroterapia kąpiele

Dotyczy to wszystkich rodzajów kąpieli, od typowych wanien po baseny do hydroterapii. Obejmuje to również kąpiele pełne, w których ciało znajduje się całkowicie pod wodą, oraz kąpiele częściowe, takie jak kąpiele stóp, w których tylko część ciała znajduje się pod wodą. Niezależnie od tego, czy jest to woda termalna, woda morska, zimna woda mineralna czy zwykła woda z kranu z dodatkiem ziół lub olejków, na początku nie ma to znaczenia - najważniejsze jest to, że jesteś w wodzie! Nawet kąpiele borowinowe należą do kategorii terapii wodnej, ponieważ błoto jest rozcieńczane wodą.

a happy couple bathing

Zestawy do hydroterapii

Oprócz kąpieli stosowane są również dysze wodne. Te strumienie wody są kierowane na stopy, nogi i ramiona i pomagają zmniejszyć napięcie mięśni i zwiększyć krążenie krwi. Zazwyczaj dysze są naprzemiennie gorące i zimne. Jeśli drżysz na myśl, możemy Cię uspokoić. Niezwykle przyjemnie jest zanurzyć stopy w zimnej wodzie na 10 sekund po 5 minutach z gorącą wodą. Wszystko mrowi i czujesz, że masz dużo więcej czucia w palcach.

Terapia wodna

Jest to rodzaj fizjoterapii, która odbywa się w wodzie. Podgrzewane baseny są wykorzystywane do rehabilitacji mięśni po operacji, urazach związanych ze sportem lub chorobach takich jak zapalenie stawów. Zostaniesz poinstruowany przez fizjoterapeutę, aby wykonać pewne ćwiczenia w wodzie, czasem nawet z uprzężą. Ludzie często wolą terapię wodną od normalnej fizjoterapii, ponieważ ciepła woda umożliwia regenerację mięśni i wyrównywanie stawów bez większych obciążeń.

uncle and niece enjoying aquatic therapy session

Hydroterapeutyczne płukanki

Mycie hydroterapeutyczne może być wykonane samodzielnie lub przez terapeutę, zazwyczaj z wykorzystaniem gąbki lub szmatki, jak również wody do czyszczenia i stymulowania skóry poprzez pocieranie. Czasami może to być przyjemny masaż. Mycie jest często częścią terapii Kneippa.

woman covered in bubbles during a hydrotherapy wash

Terapia pitna wodą mineralną

Wewnętrzne wykorzystanie wody jako części terapii pitnej wodą mineralną może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Dzieje się tak zazwyczaj dzięki składowi mineralnemu używanej wody. Wiele wód termalnych i leczniczych jest niewiarygodnie korzystnych również wtedy, gdy pije się je powoli, w małych łykach. W zależności od uzdrowiska można również kupić własne porcelanowe kubki do picia, które są doskonałą pamiątką wakacyjną.

drinking therapy

Zabiegi przy użyciu pary wodnej

Woda jest również wykorzystywana w zabiegach parowych. Oprócz klasycznych łaźni parowych istnieją również inhalacje, często z wykorzystaniem wody mineralnej lub morskiej. W postaci pary woda lecznicza jest wdychana i w ten sposób uwalnia swoje dobroczynne działanie.

Ayurvedic steam treatment

Hydroterapeutyczne masaże

Są to masaże "podwodne" i "z wodą". Gość leży spokojnie w wannie, a całe ciało (oprócz głowy) zanurzone jest pod wodą. Jesteś masowany rodzajem węża, z którego wypływa silny strumień wody. Bardzo korzystna jest kombinacja ogólnego ciśnienia wody z kąpieli i zwiększonego ciśnienia z dyszy, zwłaszcza węzłów chłonnych i tkanek łącznych.

Już teraz widać, że zabiegi związane z programami hydroterapii są niewiarygodnie zróżnicowane. Ale łączy je jedno - wszystkie są niezwykle korzystne dla zdrowia!

lady enjoys a hydromassage

Gdzie można skorzystać z hydroterapii?

Najlepsi w Europie

Wiele miast uzdrowiskowych i hoteli uzdrowiskowych w Europie specjalizuje się w terapii wodnej. Programy te mają jednak zazwyczaj różne nazwy, w zależności od regionu i specyfiki leczenia w tym regionie. We Włoszech można zauważyć, że jest to terapia Fango, co w zasadzie oznacza połączenie leczenia wodą termalną z leczeniem błotem termalnym. Na Węgrzech i w Czechach hydroterapia jest często nazywana termoterapią, ponieważ łączy ona zabiegi z wykorzystaniem gorącej wody źródlanej z masażami gorącą wodą i innymi zabiegami cieplnymi. Nazwa pakietu uzdrowiskowego kompleksowe leczenie jest również powszechna w tych krajach i oznacza program uzdrowiskowy z zabiegami wodolecznictwa w połączeniu z innymi terapiami uzdrowiskowymi zalecanymi przez lekarza uzdrowiskowego. We wszystkich regionach nadmorskich hydroterapia nazywana jest talasoterapią, ponieważ woda wykorzystywana w leczeniu to woda morska. Istnieje również duża kategoria terapii Kneippa, która dziś być może korzysta z większości zastosowań wodnych, w tym z wielu gorących i zimnych naprzemiennych dysz wodnych.

Jak widać, jeśli chodzi o wybór pakietu wodolecznictwa, wszystko zależy od Ciebie i od tego, jakie zabiegi lub rodzaj wody chciałbyś otrzymać. Na poszczególnych stronach programów terapii uzdrowiskowej możesz dowiedzieć się więcej i wybrać swój ulubiony pakiet zabiegów wodolecznictwa. A jeśli nie możesz się zdecydować, nie martw się - wypróbuj różne zabiegi jeden po drugim: wszystkie są dobre dla Ciebie, poprawiają Twoje zdrowie i są świetną zabawą.

Popularne Podkategorie hydroterapii

Terapia Fango Terapia Fango
man with cheeky grin in thermotherapy pool Termoterapia i kompleksowe leczenie
Thalassotherapy Talasoterapia
lady on the verge of entering a kneipp therapy pool Terapia Kneippa

Jak zarezerwować moją hydroterapię?

Poniżej znajdziesz naszych najlepszych sprzedawców wśród programów wodolecznictwa. Tutaj możesz zacząć czerpać inspirację. Za pomocą zielonego przycisku "Pokaż więcej ofert" (poniżej pierwszych programów) przejdziesz do naszego wyszukiwania w zakresie hydroterapii. Tam możesz zapoznać się z szeroką gamą naszych ofert i zastosować dowolne inne filtry, takie jak czas trwania wakacji i kraj, aż do momentu, gdy natkniesz się na swój idealny pakiet wakacyjny.

Jeśli czujesz się trochę przytłoczony szeroką gamą ofert i chciałbyś otrzymać osobistą poradę, skontaktuj się z naszymi ekspertami ds. rezerwacji telefonicznie, pocztą elektroniczną lub poprzez jeden z naszych formularzy rezerwacji na stronach hotelu. Wspólnie szybko znajdziemy dla Państwa wymarzone wakacje z terapią wodną.

Wskazówki dotyczące rezerwacji:

 • Zarezerwuj wcześniej (30-90 dni wcześniej), aby otrzymać naszą ofertę Early Bird (zazwyczaj do 25% zniżki).
 • Zarezerwuj pełne tygodnie, ponieważ zazwyczaj masz lepsze ceny za programy tygodniowe z kilkoma zabiegami już zawartymi w cenie.
 • Rezerwacja poza sezonem, poza wakacjami szkolnymi, jeśli możesz

Nie możemy się doczekać, aż się odezwiesz!

spadreams logo transparent background

10 powodów, dla których warto rezerwować w SpaDreams

 • Świetny wybór hoteli
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 99% szczęśliwych klientów
 • 40 lat doświadczenia
 • Doradztwo eksperckie
 • Wakacje zindywidualizowane
 • Wyjątkowa jakość
 • Wsparcie od początku do końca
 • Ochrona danych
 • Najnowsze trendy w podróżach

Oferty hydroterapii