The spa town of Bad Gastein in Austria - a view over the valley

Uzdrowiska w Europie

Odkryj najlepsze europejskie uzdrowiska

Najpiękniejsze & najbardziej znane uzdrowiska w Europie

Europa może poszczycić się długą i barwną tradycją uzdrowiskową. Nawet Rzymianie często odwiedzali gorące źródła i kąpiele termalne, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza że odkrywali nowe źródła w trakcie kampanii wojskowych. Na przestrzeni wieków było wielu królów, cesarzy, carów, artystów, poetów, kompozytorów, polityków i innych wybitnych osobistości, którzy regularnie odwiedzali najpiękniejsze miasta uzdrowiskowe Europy. Dowiedz się więcej o różnych europejskich miastach uzdrowiskowych poniżej, abyś i Ty mógł pójść w ślady tych osobistości.

Zabierzemy Cię w podróż przez najlepsze europejskie uzdrowiska, abyś mógł dowiedzieć się, dlaczego każde z nich jest warte odwiedzenia. Aby dowiedzieć się więcej o każdym ośrodku i o tym, jakie zabiegi są tam dostępne, wystarczy kliknąć na nazwę ośrodka.

Quick Access Menu


Najbardziej znane uzdrowiska w Czechach

W Czechach leży piękny czeski trójkąt uzdrowiskowy, składający się z trzech malowniczych uzdrowisk: Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkańskie Łaźnie. Wszystkie trzy uzdrowiska znajdują się w idyllicznej zieleni Gór Rudawych i mają swój niepowtarzalny urok. Czy znasz słowa "boho" lub "bohemian", które pochodzą właśnie z tego regionu? Tutaj można odkryć prawdziwą "lekkość życia" i zrelaksowaną "art de vivre". Wiele wybitnych postaci w minionych stuleciach wiedziało już o urokach Republiki Czeskiej i jej miast uzdrowiskowych. Znamienitymi gośćmi powracającymi są cesarzowa Sissi, Chopin, Brahms, Paganini, Goethe, Nietzsche, Freud i Beethoven. Szczególnie w XIX i XX wieku Czeski Trójkąt Uzdrowiskowy był prawdopodobnie najpopularniejszym regionem uzdrowiskowym w całej Europie. Woda źródlana ze wszystkich tych miast jest zbierana i wykorzystywana w pojedyńczych wannach w celu poprawy stanu zdrowia i leczenia określonych chorób. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach poszczególnych miast uzdrowiskowych.

Bardzo blisko trójkąta uzdrowiskowego, w północnych Czechach, a także warte odwiedzenia, leży idylliczne uzdrowisko Jáchymov, otoczone zielonymi górami i lasami, oferujące poszukiwaną naturalną terapię radonową. W pobliżu znajduje się uzdrowisko termalne Teplice, które oferuje coś rzadkiego w Republice Czeskiej: publiczny basen termalny zasilany bezpośrednio wodą termalną.

hotele uzdrowiskowe w Czechach Hotele SPA w Czechach
the river in the spa town of karlovy vary in the czech republic Uzdrowiska w Czechach
Widok na urokliwe miasto Karlowe Wary
Widok na urokliwe miasto Karlowe Wary
Rosyjska cerkiew św. Władimira w Mariańskich Łaźniach w zimie
Rosyjska cerkiew św. Władimira w Mariańskich Łaźniach w zimie

Najbardziej znane uzdrowiska we Włoszech

Dla tych, którzy chcą cieszyć się "Dolce vita" we Włoszech i jednocześnie robić coś dla swojego zdrowia, magiczne słowa, na które należy zwracać uwagę to "Terme" i "Fango". Terme odnosi się do naturalnej wody źródlanej, a fango jest rodzajem podgrzewanej terapii błotem pochodzącym z Włoch.

Najpopularniejsze miejsca dla fango i źródeł termalnych to Abano Terme lub Montegrotto Terme. Oba ośrodki termalne znajdują się w północnych Włoszech, w idyllicznym parku przyrodniczym wzgórz Euganean, zaledwie kilka kilometrów od Padwy. Ten łańcuch wzgórz jest pochodzenia wulkanicznego, a cudownie ciepła woda bromowo-jodowo-solona jest wykorzystywana zarówno do kąpieli termicznych, jak i do ogrzewania słynnego błota fango. Chociaż goście są czasami sceptycznie nastawieni do spędzania wakacji w głębi lądu, fantastyczne parki wodne w hotelach Abano i Montegrotto nie pozostawiają nic do życzenia, a my ciągle mamy zadowolonych gości. Oprócz wody termalnej i fango, Abano i Montegrotto znane są również z terapii inhalacyjnej, znanej również jako terapia aerozolowa.

Dalej na południu Włoch, znanym również jako fango, znajduje się słodka wyspa Ischia, położona tuż przy wybrzeżu Neapolu. Oprócz morza i fango, Ischia szczyci się również wyjątkową florą i fauną z bogactwem gatunków.

Toskania jest również domem dla gorących źródeł, takich jak Terme di Saturnia lub Montecatini Terme, w których można się bezpośrednio kąpać i które stanowią idealne miejsce na relaksujący odpoczynek i odnowę biologiczną.

two people in a thermal bath in italy Kąpiele termalne we Włoszech
the beautiful landscape of tuscany where many health spa hotels in italy are located Hotele uzdrowiskowe we Włoszech
Wzgórza Rolling Euganean
Wzgórza Rolling Euganean
Naturalny basen w Saturni, Toskania
Naturalny basen w Saturni, Toskania

Najbardziej znane uzdrowiska na Węgrzech

Stolica Węgier, Budapeszt, sama w sobie jest znanym miastem uzdrowiskowym. Budapeszt słynie na całym świecie z historycznych kąpieli termalnych i gorących źródeł. Zabytkowa marmurowa kąpiel w Hotelu Gellert oraz źródła termalne Wyspy Małgorzaty - w samym środku pięknego Dunaju (wyspa w 100% wolna od samochodów) - to obowiązkowe atrakcje dla wszystkich miłośników zdrowia. Budapeszt oferuje idealne połączenie wycieczki po mieście z wypoczynkiem zdrowotnym.

Poza stolicą, Węgry mają do zaoferowania wiele innych ekscytujących miejsc: Héviz, położony na południowym krańcu jeziora Balaton, oferuje unikalne naturalne jezioro termalne. Jego stale wysokie temperatury oznaczają, że można kąpać się w wodzie przez cały rok, nawet w połowie grudnia. Jezioro termalne ma nawet piękne lilie wodne graniczące z jego brzegami.

Z Héviz i Balatonu prowadzi tzw. węgierska droga kąpieliskowa do uzdrowisk Bük, Sárvar i Mosonmagyaróvár. Bük słynie z leczniczego źródła termalnego. Dzięki wysokiej zawartości soli w wodzie termalnej Sárvar jest również popularny w programach termoterapii, które koncentrują się na problemach skóry. Niedaleko od Bük leży Mosonmagyaróvár, który słynie z mocnej wody mineralnej - należy do 5 najskuteczniejszych leczniczo wód źródlanych w Europie.

A jeśli jeszcze się nie zainteresowaliście, jak wam się podoba dźwięk programu uzdrawiania w grocie?  Źródła termalne Tapolca, znajdujące się po północnej stronie jeziora Balaton, w tym jego hotel, znajdują się bezpośrednio nad grotą leczniczą. Z hotelu można wsiąść windą w głąb groty leczniczej i odkryć korzyści zdrowotne dla siebie.

a woman bathes in a thermal bath in hungary at night Kąpiele termalne na Węgrzech
health spa hotels in Budapest, Hungary Hotele uzdrowiskowe w Budapeszcie
Budapeszt o zmierzchu
Budapeszt o zmierzchu
Jezioro termalne Hévěz
Jezioro termalne Hévěz

Najbardziej znane uzdrowiska w Niemczech

Jednym z najmłodszych uzdrowisk w Niemczech jest Bad Füssing, którego źródło termalne odkryto przypadkowo dopiero w 1938 roku. Z całkowitą powierzchnią wody wynoszącą 11.000 metrów kwadratowych, uzdrowisko jest dziś najbardziej rozległym terenem termalnym w Niemczech.

Piękny Bad Gögging ma do dyspozycji trzy bardzo skuteczne środki lecznicze: naturalne wrzosowiska (błoto), wodę siarkową i mineralną wodę termalną (stosowaną od czasów starożytnych). Te różnorodne naturalne środki lecznicze oraz oferta uzdrowiskowa sprawiają, że miasto cieszy się niezwykłą popularnością.

Bad Salzschlirf posiada również luksusową tradycję kąpieli borowinowych (błotnych) oraz centrum słoneczne i fototerapii, w którym z powodzeniem odtwarza się leczniczy klimat Morza Martwego. Jeśli więc szukasz leczniczego działania martwego morza bez konieczności podróżowania, to miasto jest idealne.

Bad Wörishofen w regionie Allgäu jest uważane za dom terapii Kneippa, ponieważ to właśnie tutaj Sebastian Kneipp opracował swoje unikalne metody wodolecznictwa. Jeśli więc chcesz iść jego śladem, trafiłeś we właściwe miejsce. W Bad Wörishofen znajduje się również jeden z największych ogrodów różanych w Niemczech, który można podziwiać.

Innym uzdrowiskiem Kneippa jest Bad Brückenau w przepięknej dolinie Rhön z 7 dodatkowymi źródłami leczniczymi, które są wykorzystywane również do leczenia wodą mineralną i jako dodatek do postu.

strumień wody w basenie w hotelu uzdrowiskowym w Niemczech. Uzdrowiska termalne w Niemczech
the green rolling countryside surrounding hotels with thermal baths in Germany Hotele uzdrowiskowe w Niemczech
Widoki na piękny region Allgäu w Bawarii
Widoki na piękny region Allgäu w Bawarii
Dama lubi chodzić w basenie Kneippa
Dama lubi chodzić w basenie Kneippa

Najbardziej znane uzdrowiska w Hiszpanii

Ci, którzy chcą doświadczyć uzdrowiska termalnego w swojej klasie, położonego wśród zapierającego dech w piersiach skalistego krajobrazu, powinni odwiedzić źródła termalne Segura de los Baños w Hiszpanii. Tam, podczas kąpieli w odkrytym basenie, można podziwiać fascynujący widok na skaliste skały i zagubić się w samotności krajobrazu. Małe średniowieczne wioski i stare ruiny dodają uroku okolicy.

Natomiast w zielonym pagórkowatym regionie Galicji, położonym wśród 50.000 metrów kwadratowych terenów wiejskich i parków narodowych, znajduje się kąpielisko termalne Cuntis. Woda termalna Cuntis jest szczególnie popularna w leczeniu zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość. Oprócz szerokiego wachlarza zabiegów, goście mają możliwość odbycia pielgrzymki do Santiago de Compostela i przejścia pielgrzymkowej drogi do Santiago - doskonałego towarzyszenia do relaksujących wakacji w gorących źródłach.

beautiful white sand beach opposite your health spa hotel in spain Hotele uzdrowiskowe w Hiszpanii
a couple running along the beach during their weight loss retreat in spain Programy utraty wagi w Hiszpanii
Piękne schody w San Juan de Gaztelugatxe, Kraj Basków
Piękne schody w San Juan de Gaztelugatxe, Kraj Basków
Cabo de Mundo, zakręt rzeki Miño w Galicji.
Cabo de Mundo, zakręt rzeki Miño w Galicji.

Najbardziej znane uzdrowiska we Francji

Urlop zdrowotny we Francji jest nierozerwalnie związany z talasoterapią (wykorzystującą lecznicze działanie morza), co nie jest zaskakujące w kraju, który jest otoczony z trzech stron wspaniałymi liniami brzegowymi.

Jednym z najbardziej tradycyjnych domów do talasoterapii jest Bretania, na najbardziej wysuniętym na zachód cyplu Francji, który wystaje na Atlantyk jako półwysep. Wokół Saint Malo i Val André na północy, a także wzdłuż wybrzeża w południowo-zachodniej Bretanii, znajduje się wiele wysokiej jakości ośrodków talasoterapii. Ze względu na duże różnice w poziomie morza podczas odpływu i przypływu, można odwiedzić każdą plażę dwa razy i za każdym razem będzie ona wyglądać zupełnie inaczej. Oczywiście, powietrze morskie i świeża woda morska Oceanu Atlantyckiego są głównymi składnikami oferty wypoczynku zdrowotnego.

Dalej na południe od wybrzeża Atlantyku znajduje się Lacanau-Océan. Jeśli chcesz połączyć urlop zdrowotny z surfingiem, to jest to idealne miejsce dla Ciebie. Wędrówki po wydmach o wysokości do 66 m to również wyjątkowe przeżycie i naprawdę poprawia krążenie krwi.

the coast of france where you can do thalassotherapy Talasoterapia we Francji
a spa town in France at dusk, view over the river Uzdrowiska we Francji
Cap Frehel na wybrzeżu Bretanii
Cap Frehel na wybrzeżu Bretanii
Piękne klify w Aval of Etretat w Normandii, Francja
Piękne klify w Aval of Etretat w Normandii, Francja

Najbardziej znane uzdrowiska na Słowenii

Tym możesz być zaskoczony: mały kraj Słowenii jest jednym z najlepszych miejsc w Europie na wakacje zdrowotne. Mały, zielony śródziemnomorski krajobraz z jeziorami i urokliwą linią brzegową Adriatyku jest domem dla niesamowitej liczby miast uzdrowiskowych.

Zacznijmy od magicznego, błękitnego wybrzeża Adriatyku i kurortów termalnych Thalasso-Portorož i Strunjan. Można tu kąpać się w morzu pierwotnym (woda morska sprzed 42 000 lat) i cieszyć się maskami błotnymi wykonanymi z miejscowego słonego błota.

Dla tych, którzy wolą zieloną nieskażoną przyrodę, dobre wino i dojrzały ser zamiast morza, północno-wschodnia Słowenia (słoweńska Styria) ma coś do zaoferowania. Rimske Toplice przyciąga turystów swoją 2.000 letnią tradycją termalną, Moravske Toplice ze słynną czarną wodą termalną, Radenci ze swoją "Wodą mineralną Radenska", pożądaną nawet przez królów, oraz Zrece jako urzekający kurort uzdrowiskowy na wsi i zwycięzca "Entente Florale Europe 2018".

A woman doing yoga near her health spa hotel in Slovenia Hotele uzdrowiskowe na Słowenii
A couple enjoy their thermal bath in slovenia Kąpiele termalne na Słowenii
Urocze miasto Maribor na Słowenii
Urocze miasto Maribor na Słowenii
Piękny widok z powietrza na miasto Piran z rynkiem głównym Tartini na wybrzeżu Adriatyku
Piękny widok z powietrza na miasto Piran z rynkiem głównym Tartini na wybrzeżu Adriatyku

Najbardziej znane uzdrowiska na Słowacji

Położona w Europie Środkowej, Słowacja jest krajem bogatym zarówno w kulturę, jak i zapierające dech w piersiach krajobrazy, od gór po jeziora, będąc także domem dla kilku źródeł naturalnych.

Pieštany są największym i najbardziej znanym miastem uzdrowiskowym w zachodniej Słowacji. Zachwyca turystów pięknymi naturalnymi źródłami termalnymi, położonymi na wyspie w parku leśnym. Oferuje również lecznicze borowiny siarczanowe o jednej z najwyższych jakości na świecie.

Velká Fatra jest również wspaniałym celem dla tych, którzy kochają góry i bujną, zieloną przyrodę. Zimą oferuje imponujące śnieżne krajobrazy, a latem jest to raj dla pieszych wędrówek. Oczywiście jest tu również woda termalna - nie ma nic doskonalszego niż zakończenie aktywnego dnia przyjemną i ciepłą kąpielą termalną. Znane ośrodki termalne Wielka Fatra to Turczańskie Teplice i Rajeckie Teplice - oba z własnymi kąpieliskami termalnymi.

two people hiking in the tatras mountains near their health spa hotel in slovakia Hotele uzdrowiskowe na Słowacji
a woman enjoys her hot spring jacuzzi in slovakia Gorące źródła na Słowacji
Rzeka Váh niedaleko Pieszczan
Rzeka Váh niedaleko Pieszczan
Brezová pod wzgórzem Bradlom
Brezová pod wzgórzem Bradlom

Najbardziej znane uzdrowiska w Austrii

Najbardziej znane austriackie miasta uzdrowiskowe to Bad Gastein i Bad Hofgastein, oddalone od siebie tylko o kilka kilometrów, oba w prowincji Salzburg. Już w XV wieku Paracelsus pisał o skuteczności wody leczniczej Gastein. Przeważnie wielopiętrowe domy tego małego "Wolkenkrazterdorfu" mieszczą się bezpośrednio przy klifach górskiego zbocza i otaczają wspaniały biały wodospad - fantastyczny widok. Woda termalna wykorzystywana jest również w Bad Hofgastein, nieco dalej w dolinie, do programu leczniczego Gastein. Rozpuszczony w wodzie szlachetny radon gazowy jest ważnym składnikiem terapii i jest stosowany również w programach w Galeriach Lecznictwa Gasteinera [ANKER - Ort mit Heilstollenkurbetrieb]. Te trzy źródła termalne, galerie lecznicze i wysokogórska wysokość (ok. 1000 m n.p.m.) sprawiają, że oba miasta uzdrowiskowe są tak popularne i tak skuteczne pod względem zdrowotnym.

Bad Waltersdorf znajduje się w innym fantastycznym zakątku Austrii, w Styrii, która ma już do zaoferowania dwie prawdziwe kąpiele termalne. Woda pochodzi z głębokości 1200 m i jest uważana za szczególnie miękką, ponieważ ma optymalną wartość pH dla skóry.

delicious smoothie that you can enjoy during your weight loss retreat in austria Programy utraty wagi w Austrii
a view over the austrian alps where you can enjoy a health spa break Odpoczynek ze spa w Austrii
Jezioro Hallstatt niedaleko Bad Waltersdorf
Jezioro Hallstatt niedaleko Bad Waltersdorf
Bad Gastein
Bad Gastein

Najbardziej znane uzdrowiska w Polsce

Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego jest doskonałym klimatycznym uzdrowiskiem dzięki stymulującemu klimatowi morskiemu. Niekończące się białe plaże przyciągają co roku wielu wczasowiczów, a szczególnie w sezonie letnim pas wybrzeża cieszy się dużą popularnością.

Jak ciąg pereł, polskie kurorty nadmorskie na skraju Bałtyku, położone są na dalekim zachodzie, począwszy od Świnoujścia, przez Misdroy, Dziwnówek, Rewal, Dzwirzyno, Kołobrzeg i Ustronie Morskie, aż po Mielno, Dąbki, Darłówko i Ustkę. Oprócz plaż, wydm i kąpieli cały pas nadmorski znany jest również z bursztynu. Jest on zmywany głównie po burzliwych nocach i może być nawet zbierany - popularna pamiątka.

Świeradów Zdrój leży daleko w południowo-zachodniej Polsce, w samym sercu zielonych Gór Izerskich i blisko granicy z Czechami i Niemcami. Lecznicze działanie źródła miasta jest znane i doceniane od XVII wieku. Miasto uzdrowiskowe działa tu od 1738 roku, prawie 300 lat temu. Oprócz wody termalnej miasto jest również cenione za swój mikroklimat, wiatry foehn i dobre warunki klimatyczne dzięki otaczającym je lasom świerkowym. Błoto lecznicze zbierane jest również z okolicznych wrzosowisk i wykorzystywane w luksusowych zabiegach uzdrowiskowych.

the sandy beach on the coast of poland next to your health spa hotel Uzdrowiska w Polsce
a lady enjoys a jacuzzi during her thermal spa break in poland Uzdrowiska termalne w Polsce
Wybrzeże polskie w Trzesaczu koło Rewalu
Wybrzeże polskie w Trzesaczu koło Rewalu
Plaża w Kołobrzegu
Plaża w Kołobrzegu

Teraz znasz wszystkie znane i popularne uzdrowiska w Europie. Jesteśmy pewni, że znalazłeś coś, co Ci się podoba - a jeśli jest ich kilka, po prostu odwiedź je wszystkie. Zdrowe wakacje są dobre dla Ciebie każdego roku.

Dla najbardziej żądnych przygód - tych, którzy lubią jechać na wakacje trochę poza utartymi szlakami, mamy również kilka świetnych wskazówek dotyczących mniej znanych uzdrowisk.


Jak zarezerwować urlop w europejskim uzdrowisku?

To proste jak raz, dwa, trzy!

1. Skorzystaj z naszego wyszukiwania w hotelu spa. Wprowadź żądane uzdrowisko w "Miejsce/Hotel" i odkryj wszystkie dostępne programy.
2. Zarezerwuj go bezpośrednio online lub dokonaj wstępnej rezerwacji na 72 godziny, za darmo.
3. Alternatywnie, skontaktuj się z nami bezpośrednio, telefonicznie lub e-mailem, opowiedz nam o swoim planie urlopowym i swoich życzeniach, a my przygotujemy Ci bezpłatną ofertę.

Dodatkowa rada: Możesz również wprowadzić kilka nazw uzdrowisk, jeśli masz więcej niż jedno ulubione. 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami tutaj: skontaktuj się z SpaDreams.

Nie jesteś pewien, czy dłuższy urlop zdrowotny jest dla Ciebie właściwy? Alternatywnie oferujemy również krótkie urlopy zdrowotne lub relaksujące weekendy wellness.

spadreams logo transparent background

10 powodów, dla których warto rezerwować w SpaDreams

 • Świetny wybór hoteli
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 99% szczęśliwych klientów
 • 40 lat doświadczenia
 • Doradztwo eksperckie
 • Wakacje zindywidualizowane
 • Wyjątkowa jakość
 • Wsparcie od początku do końca
 • Ochrona danych
 • Najnowsze trendy w podróżach

Tematy pokrewne:

 • Termoterapia w Republice Czeskiej
 • Terapia błotem Fango we Włoszech
 • Terapia Kneippa w Niemczech

Goście, którzy są zainteresowani tym tematem również byli zainteresowani:

 • Terapia radonowa
 • Talasoterapia
 • Terapia solankowa