Budapest

Termy Węgry

Najpopularniejsze baseny termalne w Europie

Hotele termalne i kąpieliska termalne na Węgrzech

To, że Węgry stają się coraz bardziej popularnym celem turystycznym, nie jest tylko zasługą ich tętniącej życiem stolicy Budapesztu. Dzika, nieskażona przyroda tego kraju działa relaksująco na odwiedzających i jednocześnie zachęca ich do wielu aktywności.

Podczas gdy duże i małe niziny węgierskie urzekają niekończącymi się przestrzeniami, ekscytującymi miastami i malowniczymi wioskami, jezioro Balaton oferuje śródziemnomorski klimat i całoroczną przyjemność z kąpieli termalnych. Jezioro Balaton jest nie tylko największym jeziorem na Węgrzech, ale także największym w Europie Środkowej. W pobliżu znajduje się również największe naturalne jezioro termalne na świecie. Jest to odpowiednie miejsce dla osób, które chcą wzmocnić, wspomóc i odnowić swoje zdrowie.

Węgry oprócz swojego piękna krajobrazowego i kulturowego nadają się również doskonale do spędzenia urlopu w uzdrowisku termalnym. Znane i mniej znane kąpieliska termalne są miejscem, do którego co roku przyjeżdżają niezliczone rzesze osób cierpiących na różne dolegliwości zdrowotne lub po prostu pragnących cieszyć się naturalnymi źródłami tego kraju. Urokliwe termy Węgry i hotele oferują idealne miejsce na urlop wypoczynkowy i odnowy biologicznej.


Odkryj nasze najlepsze termy Węgry

Co sprawia, że termy Węgry są wyjątkowe?

Jeśli jest coś, z czego słyną Węgry, to są to luksusowe kąpiele termalne. Właściwości lecznicze tych źródeł termalnych zostały odkryte w czasach starożytnego Rzymu i od tego czasu są wykorzystywane do terapii, zapobiegania chorobom i opieki po urazach lub poważnych chorobach. Mimo że w całej Europie jest wiele innych uzdrowisk, Węgry zostały obdarzone tysiącami basenów termalnych: 1200 źródeł termalnych jest rozmieszczonych na całym terytorium Węgier. 350 z nich to gorące źródła, które są oficjalnie uznane za wody lecznicze, zapewniające odwiedzającym zdrowie, dobre samopoczucie i relaks. Tysiącletnia historia kraju jest również ściśle powiązana ze źródłami leczniczymi, jakimi są termy na Węgrzech.

Pośród turkusowych jezior, otwartych łąk i błękitnych gór, odwiedzający mogą korzystać z leczniczych wód termalnych, które okazują się skutecznym środkiem leczniczym na różne dolegliwości zdrowotne.

Architektura niektórych pałacowych łaźni w Budapeszcie już sama w sobie robi wrażenie. Stolica zdołała również zachować unikalną kulturę kąpieli stworzoną przez Turków. Nie mniej spektakularne jest jezioro termalne Hevíz, w którego ciepłych wodach uwielbiali się kąpać nawet Rzymianie.

Woda termalna w węgierskich uzdrowiskach

Wody termalne na Węgrzech zawierają różne ilości cennych minerałów i dlatego każdy ośrodek oferuje unikalne zabiegi. Terapia termalna na Węgrzech przynosi więc nie tylko relaks, ale także ma działanie przeciwbólowe i lecznicze.

Woda termalna na Węgrzech to naturalna, zmineralizowana woda gruntowa o temperaturze co najmniej 30 stopni Celsjusza, podczas gdy minimalna temperatura w innych krajach europejskich wynosi zaledwie 20 stopni Celsjusza. Nazwę wody termalnej może nosić tylko woda, której działanie lecznicze zostało udowodnione medycznie.

Na co pomagają węgierskie baseny termalne?  

Węgierska woda źródlana regeneruje, pobudza i aktywizuje całe ciało. Jednocześnie kąpiel w źródłach termalnych rozluźnia mięśnie i ma działanie głęboko relaksujące. W zależności od wody i regionu, proporcje naturalnych minerałów i składników są różne. Ze względu na wysoką zawartość minerałów woda i błoto borowinowe z jeziora termalnego w Bad Heviz są idealne na przykład do leczenia reumatyzmu, osteoporozy lub chorego kręgosłupa. W innych uzdrowiskach leczy się również stany zapalne lub problemy skórne.

Terapia termalna jest szczególnie zalecana, gdy w życiu codziennym odczuwamy silny stres i chcemy się po prostu wyłączyć. Kąpiel w bąbelkach leczniczej wody może nawet pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Także Twój system odpornościowy i krążenie krwi skorzystają na urlopie w uzdrowisku termalnym na Węgrzech!

Dalsze wskazania to:

 • Cukrzyca
 • Zaburzenia metabolizmu
 • Alergie i choroby skóry
 • Reumatyzm i problemy ze stawami
 • Choroby kręgosłupa
 • Choroby układu krążenia
 • Reumatyzm i choroby stawów
 • Choroby układu oddechowego
 • Choroby psychosomatyczne

 

 

Kobieta w basenie

Wspaniałe hotele termalne

Wszystkie miejsca na Węgrzech, w których występują źródła lecznicze i termalne, oferują hotele z wysokiej jakości wyposażeniem, które zapewniają swoim gościom relaks i dobre samopoczucie. Odkryj ze SpaDreams najpiękniejsze hotele termalne na Węgrzech, które oferują doskonały serwis, a często mają nawet własny dostęp do działu spa lub najbliższego kąpieliska termalnego. Opcjonalnie w recepcji hotelu można również zakupić bilety wstępu do pobliskich kąpielisk termalnych na Węgrzech.

W stylowych pokojach hotelowych, wyposażonych we wszelkie udogodnienia, przeżyją Państwo relaksujące noce. W strefach wellness i spa, które są tak różnorodne, jak same hotele termalne, czekają na Państwa atrakcyjne krajobrazy saun, łaźnie termalne, bąbelkowe wanny z hydromasażem oraz szeroka gama masaży i ofert relaksacyjnych. Dzień wellness można zakończyć wyśmienitą kolacją w wysokiej jakości restauracji hotelu termalnego.

Para w hotelu

Dodatkowo nasze hotele często oferują:

 • Łaźnie parowe i sauny
 • Kryty i odkryty basen termalny
 • Kabiny termiczne
 • Transfer hotelowy do najbliższego kąpieliska termalnego
 • Możliwości spędzania wolnego czasu w okolicy
 • Programy rozrywkowe
 • Karta gościa kąpieliska termalnego na Węgrzech
 • Transfer między hotelem a dworcem kolejowym

Nasze najlepsze hotele termalne na Węgrzech w skrócie

Najlepsze Termy Węgry

Termy Szechenyi w Budapeszcie

Uzdrowisko Széchenyi

W centrum stolicy Budapesztu znajduje się jedno z największych i najpiękniejszych kąpielisk termalnych w Europie: Uzdrowisko Széchenyi. Na rozległym terenie znajduje się łącznie 18 basenów, sauny, łaźnie parowe oraz zabiegi wellness i kosmetyczne. Z odkrytego basenu roztacza się wspaniały widok na neobarokowy pałac, który sprawia, że Łaźnie Széchenyi są tak wyjątkowe. Węgierskie kąpielisko termalne, które oferuje dostęp bez barier do swoich basenów, posiada najgorętsze źródła w Budapeszcie o temperaturze 75 stopni Celsjusza.

Jezioro termalne Heviz

Jezioro termalne Hevíz

W zachodniej części kraju znajduje się największe na świecie naturalne jezioro termalne. Ciepłe źródła jeziora termalnego pochodzą z wulkanów znajdujących się na północno-zachodnim brzegu jeziora Balaton. Nikt tutaj nie musi obawiać się erupcji, ale wulkany mają pozytywny wpływ na środowisko. Nawet w zimie temperatura wody wynosi od 23 do 25 stopni Celsjusza. Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi i przyjemnie ciepłej, bogatej w minerały wodzie, goście mogą korzystać ze źródeł przez cały rok. Borowina z jeziora znana jest również ze swoich właściwości leczniczych.

Kobieta w basenie

Baseny Termalne Anna

Jednym z najpiękniejszych kąpielisk termalnych na Węgrzech jest kąpielisko Anna Thermal Baths w mieście Szeged. Zbudowane w 1896 roku i całkowicie zmodernizowane w 2004 roku węgierskie kąpielisko termalne z kopulastymi dachami i bogato zdobioną fasadą ścienną jest piękne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na gości czekają tu liczne spa, baseny z atrakcjami, baseny dla dzieci oraz centrum odnowy biologicznej. Tajemnica tego popularnego uzdrowiska tkwi w szczególnie bogatej w minerały wodzie z fontanny Anny, która wypływa na powierzchnię przy swojej własnej temperaturze 49°C.
 


6 najpiękniejszych miejsc na wakacje w termach na Węgrzech

Bad Hévíz

Bad Heviz

Jednym z najbardziej unikalnych ośrodków termalnych na Węgrzech jest Hévíz, dom największego jeziora termalnego w Europie, które powstało ponad 22 tysiące lat temu. Czerwone lilie wodne graniczą z parującymi turkusowymi wodami, które od wieków przyciągają gości, niezależnie od pogody i pory roku. Gorące źródła, które zasilają jezioro Hévíz są bogate w radon i siarkę i mogą pomóc w zaburzeniach ruchowych lub programach rehabilitacyjnych.

Bad Bük

Bad Bük Häuser

Jeśli lubisz górskie krajobrazy, Bük jest miejscowością uzdrowiskową dla Ciebie, położoną na łąkach podgórza alpejskiego. W przeciwieństwie do innych miejscowości uzdrowiskowych na Węgrzech Bük nie został odkryty jako miejscowość uzdrowiskowa przez Rzymian, ale stosunkowo niedawno, bo w latach 50-tych ubiegłego wieku, przez robotników poszukujących ropy naftowej. Wody mają wysokie stężenie wodoru alkalicznego, potasu i wapnia i okazały się skuteczne w leczeniu różnych chorób.

Bad Zalakaros

Fahrrad Tour

Podczas wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej w Zalakaros w 1967 roku, zamiast czarnego złota, znaleziono źródło wulkaniczne z wodą termalną o temperaturze 95°C. Można śmiało powiedzieć, że Zalakaros zawdzięcza swoją sławę uzdrowiska przypadkowi. Poznaj okoliczne lasy, jeziora i winnice na wycieczce rowerowej lub pieszej!

 

Bad Hajdúszoboszló

Reisendes Paar

Hajdúszoboszló, węgierskie miasto cudownych źródeł, uważane jest również za mekkę osób cierpiących na reumatyzm. Ponadto, uzdrowisko z gigantycznym kompleksem kąpielowym o tej samej nazwie oferuje liczne możliwości rekreacji. Szczególnie w lecie, różne baseny sportowe, kąpieliska plażowe i baseny z atrakcjami przyciągają wielu gości.

 

Bad Sárvár

Frau im Pool

W pobliżu granicy z Austrią leży kolejne znane uzdrowisko termalne na Węgrzech - miasto Sárvár, którego nazwa oznacza po węgiersku "błoto" (Sár) i "zamek" (vár). Jest to małe, ale urocze uzdrowisko z wieloma atrakcjami kulturalnymi i zewnętrznymi, od starożytnych kościołów po leśne spacery. Lecznicze wody termalne, zawierające duże stężenie węglanu wodoru, w widoczny sposób wygładzają skórę i poprawiają stan zdrowia, dzięki czemu będziesz tryskać energią zarówno podczas urlopu, jak i po jego zakończeniu.

Budapeszt

Budapeszt - stolica kraju źródeł termalnych, kultowych uzdrowisk, takich jak art deco Spa Gellert, urzeka odwiedzających bogactwem atrakcji kulturalnych, cudów architektury i niepowtarzalnych krajobrazów. Ale stolica Węgier jest również idealnym miejscem do spędzenia urlopu w termalnym wellness: W samym Budapeszcie znajduje się ponad 100 gorących źródeł.


 


3 powody, dla których warto wybrać się na urlop termalny na Węgry

Węgry są rajem dla turystów korzystających z wellness. Jest to możliwe między innymi dzięki ponad 1500 gorącym źródłom, które w wielu miejscach tryskają z ziemi. Kraj ten wyróżnia się także swoją gościnnością i jest atrakcyjnym celem podróży dla rodzin z dziećmi. Przeczytaj 3 dobre powody, dla których warto wybrać termy Węgry jako cel urlopu termalnego!

Kuchnia węgierska

gulasz węgierski

Z pewnością znasz kilka klasyków kuchni węgierskiej: tradycyjny gulasz, pikantne zupy rybne i popularne węgierskie salami. Oprócz mięsa ludzie lubią gotować z warzywami, zwłaszcza papryka jest wszechobecna. Czego wielu nie wie? Węgry mają też doskonałe wina.

Krajobraz

Zachód słońca nad Dunajem

Piękny kraj nad Dunajem charakteryzuje się zróżnicowaną przyrodą. Wzdłuż rzeki, gęsto zalesione wzgórza i góry, ciągną się idylliczne wioski oraz imponujące zamki i pałace. Prawdopodobnie najbardziej znanym miejscem wypoczynku na Węgrzech jest jezioro Balaton, które przyciąga turystów możliwością kąpieli, wycieczkami statkiem i fantastycznymi trasami rowerowymi.

Kultura

Bastion Rybacki

Kultura Węgier jest niezwykle zróżnicowana: można tu znaleźć zarówno ślady Imperium Rzymskiego, jak i zabytki z czasów panowania tureckiego oraz relikty średniowiecza. UNESCO wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego 10 atrakcji, w tym budapesztański brzeg Dunaju, jaskinie Aggtelek i komory grobowe w Peczu.


Wasser Tropfen

      

 

 

 

 

                        

FAQ - Wszystko o kąpieliskach termalnych i urlopie termalnym na Węgrzech

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do termy Węgry?

Urlop na Węgrzech ma swój urok zarówno latem, jak i zimą. Podczas gdy pogoda od kwietnia do września zachęca do wycieczek na łono natury, zimą można przeżyć szczególnie przytulne chwile z najbliższymi podczas wizyty w uzdrowisku termalnym. Szczególnie docenicie kojące ciepło basenów termalnych.

Jak długo powinien trwać pobyt w hotelu termalnym na Węgrzech?

W zależności od miejsca zamieszkania, zalecamy co najmniej tydzień, a najlepiej dwa tygodnie. Da to Ci wystarczająco dużo czasu na naładowanie baterii i powrót do codzienności z poczuciem odświeżenia.

Co powinienem zabrać ze sobą w podróż na Węgry?

Aby mieć pewność, że będziesz mógł skorzystać ze wszystkich ofert wellness podczas wakacji w spa termalnym, powinieneś spakować ręczniki kąpielowe, a także stroje kąpielowe, ponieważ nie można ich wypożyczyć w każdym hotelu. Na śliskich podłogach w łaźniach przydadzą się także kapcie. Ponieważ na wielu basenach na Węgrzech czepki kąpielowe są obowiązkowe, najlepiej zabrać własne.

Czy na wczasy wellness na Węgrzech mogę zabrać ze sobą dzieci?

Tak, chociaż istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące niektórych zabiegów i obszarów wellness, wiele uzdrowisk termalnych oferuje dzieciom różne baseny i miejsca do zabawy, gdzie mogą się wyszaleć w relaksującej atmosferze. Prosimy o poinformowanie się o minimalnym wieku dzieci przed wizytą w uzdrowisku termalnym.

Jakie są najlepsze kąpieliska termalne na Węgrzech?

Najpopularniejsze kąpieliska termalne na Węgrzech to:

 • Łaźnie termalne Széchenyi w Budapeszcie
 • Termy Anna w Szegedzie
 • Jezioro termalne w Hévíz
 • Uzdrowisko termalne Bük
 • Termy St. Gotthard
 • Termy Europa w Bad Füssing
 • Termy Bad Sárvár
 • Uzdrowisko termalne Zalakaros
 • Uzdrowisko termalne Lenti

Czy na Węgrzech można podróżować bez barier?

Tak, na SpaDreams znajdziesz szeroki wybór hoteli bez barier, także na wakacje w spa i wellness. Na Węgrzech są to między innymi Calendula Ayurvedic and Medical Hotel w Siófok, Európa fit Hévíz Hotel, Danubius Hotel w Bük i wiele innych.

Znajdź swoje najlepsze hotele z basenami termalnymi na Węgrzech


Możesz również polubić te miejsca i tematy związane z podróżowaniem: