Zjedn. Emiraty Arabskie Urlop

Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem niezwykłym. Jest to jedno z najbogatszych oraz najbezpieczniejszych państ na świecie. Położone jest pomiędzy Europą i Azją, na styku różnych kultur, których elementy są głęboko zakorzenione w lokalnej tradycji. Imponujące, nowoczesne budynki wyrastają tu z bezkresnych pustynnych krajobrazów z zielonymi i pełnymi życia oazami. Turystów przyciąga tradycyjna arabska gościnność, nowoczesność wpleciona w wielowiekową kulturę islamu i możliwość przeżycia fascynującej przygody w niepowtarzalnym klimacie orientalnego Wschodu. To właśnie w tym kraju znajduje się również najwyższy budynek świata: wznoszący się na wysokość 828 metrów - Burj Khalifa

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Daulat al-Imaraat al-Arabiyya al-Muttahida (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
Położenie: Bliski Wschód, pomiędzy Omanem i Arabią Saudyjską w Zatoce Omańskiej i Zatoce Perskiej, składa się z 7 emiratów
Powierzchnia: 83.600 km²
Stolica: Abu Dhabi
Liczba ludności: 9,15 mln
Grupy religijne i etniczne: 77%, muzułmanie, 9% chrześcijanie / 50% osób pochodzących z subkontynentu indyjskiego, 42% Arabowie i Persowie, reszta: imigranci
Język: arabski (język urzędowy), angielski
Geografia: tereny nizinne i pustynne, na wschodzie: tereny górzyste, najwyższy szczyt: Jabal Yibir (1527 m)
Strefa czasowa: (UTC + 04:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Federalna monarchia konstytucyjna, PKB: 345 miliardów euro (2015)
Waluta: Dirham

Przyjazd i wyjazd

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najłatwiej dostać się samolotem, do Abu Dhabi lub Dubaju.
Czas lotu: od ok. 9h do 13h (w zależności od celu podróży)
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia.
Infrastruktura: Sieć i jakość dróg jest na bardzo dobrym poziomie, jednak transport publiczny nie jest dobrze rozwinięty.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, który w głębi kraju staje się skrajnie suchy.
Średnia temperatura zimą: 20°C (w styczniu temperatura spada do 14°C)
Średnia temperatura latem: 33°C (w lipcu maksymalna temperatura osiąga ok. 41°C)
Temperatura wody: max. 36°C w sierpniu
Najlepszy czas podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich to okres od października do maja, ponieważ w miesiącach letnich jest tam zbyt gorąco.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Abu Zabi - nowoczesne oświetlenie i arabski blask
Dubaj - Wyspy Palmowe i oszałamiająca architektura

Dni wolne i święta

Islamskie święta obliczane są zgodnie z kalendarzem księżycowym, zatem ich daty zmieniają się z roku na rok.
Nowy Rok (1 stycznia), Urodziny Proroka Mahometa, Noc Wniebowstąpienia Proroka, Ramadan, , Islamski Nowy Rok, Święto Narodowe (2 grudnia), Sylwester (31 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• okazywać szacunek religii – w meczetach zawsze należy mieć zakryte ramiona i nogi. Należy także zdejmować buty przed wejściem
• używać prawej dłoni – ponieważ lewa dłoń jest uważana za nieczystą, do jedzenia i interakcji z innymi należy używać wyłącznie prawej dłoni.

Nie należy
• pić alkoholu w miejscach publicznych – alkohol spożywany jest w Emiratach tylko w klubach lub pubach ze specjalną licencją
• okazywać uczuć publicznie – publiczne afiszowanie się z okazywaniem uczuć nie jest mile widziane.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu nie spełnia standardów wody pitnej. Dlatego należy używać wody butelkowanej lub przegotowanej.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Emiratach nie występują takie same gniazdka jak w Europie, dlatego potrzebna jest przejściówka.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna nie wszędzie jest na poziomie europejskim. W związku z tym wskazane jest podróżne ubezpieczenie zdrowotne. Należy również pamiętać, że nie wolno przywozić niektórych leków bez pozwolenia.

Porady i wyprawy w nieznane

Dubai
Dubaj to miasto, które jeszcze kilkanaście lat temu było pustynią. Dziś to nowoczesna metropolia z rekordowo wysokimi budynki, szklanymi pałacami i sztucznie usypanymi wyspami w kształcie palm. W Dubaju każdy znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy szukają oryginalnych przypraw i pamiątek z podróży, mogą udać się na targ (Souk), na którym można kupić nawet złotą biżuterię. Miłośnicy centrów handlowych powinni udać się do City Centre – jednej z największych galerii handlowych. Rodziny z dziećmi powinny odwiedzić park wodny: Wild Wadi, a każdy kto nie ma lęku wysokości nie może przegapić wyprawy na taras widokowy najwyższego budynku świata: Burj Khalifa
Abu Dhabi
Abu Dhabi to miasto równie nowoczesne jak Dubaj. Tutaj także znajdują się monumentalne drapacze chmur i zapierające dech w piersiach futurystyczne budowle. Miasto potrafi zadziwić także dużą liczbą meczetów, a najbardziej niezwykłym z nich jest Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana. Ponadto w Abu Dhabi znajduje się wiele zielonych parków z alejami i fontannami, a w okolicy zlokalizowana jest jedna z największych oaz. Jest to ekscytujące miejsce z palmami daktylowymi, zielonymi ogrodami i tradycyjnym targiem wielbłądów.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.  

Regiony w Zjedn. Emiraty Arabskie