Uzdrowisko Mariańskie Łaźnie

Uzdrowisko

Kraj zachodnioczeski znajduje się w zachodniej części Czech i należy do krainy, która wraz z Morawami i Śląskiem Czeskim tworzy Republikę Czeską. Mariańskie Łaźnie, Franciszkowe Łaźnie, Karlowe Wary i Jachymów należą do najważniejszych uzdrowisk w Czechach. Mariańskie Łaźnie cieszą się dobrą sławą na całym świecie. Gościło tu wielu znanych artystów i arystokratów, w tym Goethe, Mark Twain i Zygmunt Freud. Miejsce to charakteryzuje się bajecznymi zespołami parkowymi i pięknymi kolumnadami oraz pawilonami.

Do przyjazdu zachęcają przytulne hotele uzdrowiskowe i gościnność mieszkańców. Powietrze i stosunkowo ostry klimat sprawiają, że kurort ten jest idealnym miejscem na urlop zdrowotny. Rezerwat przyrody Lasu Cesarskiego jest oddalony dosłownie o rzut beretem. Bajeczne krajobrazy ze wspaniałymi lasami i rozległymi parkami zdrojowymi położone na wysokości od ok. 625 do 770 m nad poziomem morza, tworzą doskonałe warunki do regeneracji i leczenia. Występowanie naturalnych środków leczniczych, takich jak błoto i źródła mineralne to kolejne elementy składające się na wymarzone warunki do kuracji.

Źródła mineralne

Region otaczający czeski trójkąt uzdrowiskowy uchodzi za najbogatszy teren źródeł mineralnych w Europie co sprawia, że cieszy się międzynarodową sławą. Fakt, że tak wiele różnorodnych źródeł znajduje się tuż obok siebie na tak małym obszarze, uznawany jest za niesamowite zjawisko. Mariańskie Łaźnie posiadają 40 źródeł mineralnych w samym miasteczku oraz kolejne 100 w jego okolicy. Źródła wykazują różnorodne właściwości lecznicze, m.in. w przypadku leczenia chorób nerek i dróg moczowych, chorób układu oddechowego oraz zaburzeń przemiany materii. Wszystkie źródła lecznicze mające swój początek w Mariańskich Łaźniach są wodami zimnymi, których temperatura mieści się w przedziale od 7°C do 10°C. Zróżnicowany skład poszczególnych źródeł ma wpływ na ich konkretne działanie lecznicze. Siedem dużych źródeł Mariańskich Łaźni odznacza się różnorodnymi właściwościami.

Źródło Ambroży: To źródło o zawartości żelaza wynoszącej 40 mg na litr. Z tego względu tę leczniczą wodę stosuje się w przypadku niektórych rodzajów anemii. Tak zwane „źródło miłości“ wypływa do trzech zbiorników – w każdym znajduje się woda o innym stężeniu żelaza i minerałów – dobiera się je odpowiednio do kuracji pitnej.

Źródło Ferdynand: Woda z tego źródła jest bardzo słona i stosuje się ją, tak samo jak wodę ze Źródła Krzyżowego, do produkcji wody mineralnej „Excelsior“. Ze Źródła Ferdynand pozyskuje się również sól glauberską. Ma ono siedem ujść, jest bogata w potas, wodorowęglany i chlor. Wodę stosuje się do kuracji pitnej.

Źródło Karolina: Źródło znajduje się w „Pawilonie Źródła Karoliny“. Woda z niego jest niskozmineralizowana i bogata w żelazo. Z uwagi na duże stężenie magnezu, wode tę stosuje się do leczenia kamieni nerkowych.

Źródło Krzyżowe: Siarczany w wodzie z tego źródła mają działanie przeczyszczające. Z tego względu wodę z tego źródła stosuje się przede wszystkim przy leczeniu schorzeń dróg trawiennych, zaburzeniach przemiany materii lub zaburzeniach trawienia. 

Źródło Maria: Woda ze źródła, które nadało nazwę miasteczku, jest wyjątkowo bogata w dwutlenek węgla (stężenie CO2 99,7%). Znajduje się ono w okolicy uzdrowiska centralnego i pozyskuje się z niego nie wodę mineralną, lecz naturalny gaz leczniczy. Używa się go do suchych kąpieli i zastrzyków gazowych.

Źródło Leśne: Ujście źródła znajduje się w „pawilonie klasycystycznym“ poniżej stawu Trebízský. Źródło Leśne należy do źródeł o najwyższym stężeniu żelaza, a wodę z niego stosuje się do kuracji pitnej, inhalacji i płukanek. Woda doskonale sprawdza się przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i chorób urologicznych.

Źródło Rudolf: Źródło Rudolf wypływało niegdyś na łąkach w Auschwitz. Klasztor Tepla uzyskał do niego dostęp dzięki wywiertowi. Dziś stoi tutaj pawilon Źródła Rudolfa. Woda z niego, dzięki wysokiej zawartości wapnia, ma działanie przeciwzapalne. Woda ze Źródła Rudolfa może zmniejszać dolegliwości związane z chorobami i zapaleniami nerek oraz dróg moczowych.

Gaz leczniczy

Jednym z naturalnych skarbów Mariańskich Łaźni jest naturalny CO2 pochodzenia wulkanicznego, który stosuje się pod postacią kąpieli mineralnych i suchych kąpieli w dwutlenku węgla oraz zastrzyków gazowych. Źródło Marii jest punktem wycieku z 99,7% stężeniem naturalnego CO2. Ma to pozytywny wpływ na ukrwienie i pracę nerek. W formie zastrzyku leczniczego gaz stosuje się celem zmniejszenia bóli i poprawy procesu leczenia.

Peloid

Oczyszczone błoto w organicznej lub nieorganicznej postaci, takiej jak borowina lub torf, należy do klasycznych, naturalnych środków leczniczych Mariańskich Łaźni. Po oczyszczeniu błota, mieszane jest ono z wodą mineralną i podgrzewane parą wodną. Stosuje się je w formie okładu borowinowego o temperaturze 40°C. Z uwagi na swoje lecznicze i przeciwzapalne działanie peloidów, stosuje się je w przypadku schorzeń układu ruchu lub chorób ginekologicznych.

Czytaj dalej: Oferta lecznicza >>

Zobacz sanatoria w Mariańskich Łaźniach >>