Mówi się, że w Rumunii zegarki mierzą wieczność a nie czas. Majestatyczne krajobrazy górskie, malownicze wybrzeże, dziewicza przyroda, mistyczne zamki z księciem ciemności: Hrabią Draculą – wydaje się, że ten piękny kraj nie daje się poskromić współczesności. Dzięki wspaniałej przyrodzie i historycznym miastom pełnym tradycji, swój raj odnajdą tu zarówno miłośnicy samotnych, dzikich wypraw, jak i fani relaksu szukający chwili błogiego odpoczynku pod słomianym parasolem, a liczne źródła minerlane i lecznicze, przyczynią się do regeneracji organizmu i odzyskania utraconej witalności i energii.
Daty i fakty
Oficjalna nazwa: România (Rumunia)
Położenie: Europa Południowo-Wschodnia, między Bułgarią i Ukrainą, dostępem do Morza Czarnego
Powierzchnia: 237.500 km²
Stolica: Bukareszt
Liczba ludności: 20 mln
Grupy religijne i etniczne: 81% prawosławni, 7% protestanci, 4% katolicy / 81% Rumuni, 7% Węgrzy, 3% Romowie
Geografia: tereny górskie (Karpaty) i wyżynne, równiny na południu, najwyższy szczyt: Moldoveanu (2544m)
Strefa czasowa: czas wschodnioeuropejski (UTC + 02:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Republika Parlamentarna
Waluta: Lej rumuński
Przyjazd i wyjazd
Do Rumunii można dostać się zarówno drogą lądową (połączenia autobusowe i kolejowe oraz samochodem), jak i lotniczą. Większość odwiedzających korzysta z międzynarodowego lotniska Henri Coanda w Bukareszcie.
Czas lotu: od ok. 1h 50min
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje. Szczepienia: nie są wy¬magane. Podczas upalnych miesięcy letnich zdarzają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem zdecydowanie nie należy pić nieprzegotowanej wody.
Infrastruktura: Sieć dróg jest uważana za dobrą. Z uwagi na korzystane ceny szeroko wykorzystywana jest sieć kolejowa.
Klimat i najlepszy okres na podróż
Klimat Rumunii jest umiarkowany z zimnymi, mokrymi zimami i słonecznymi latami.
Średnia temperatura zimą: -1°C (w styczniu temperatura spada do -6°C)
Średnia temperatura latem: 22°C (w lipcu maksymalna temperatura osiąga ok. 30°C)
Temperatura wody: max. 23°C w sierpniu
Do Rumunii warto wybrać się przez cały rok, chociaż za najlepszy czas na podróż uważa się okres od kwietnia do października.
Najładniejsze rejony na wypoczynek
Riwiera Rumuńska - lecznicze jezioro błotne i malownicze kurorty nadmorskie
Transylwania - Dzikie Karpaty i wioski jak z obrazka
Dni wolne i święta
Nowy Rok (1 stycznia), Niedziela Wielkanocna (marzec / kwiecień), Święto Pracy (1 maja), Pięćdziesiątnica (Niedziela Wielkanocna + 49/50 dni), Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (15 sierpnia), Dzień Andrei (30 listopada), Dzień Narodowy (1. Grudzień), Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)
Co robić a czego nie
Należy
• zrozumieć przesądy – Rumunii są bardzo przesądni i wiele przemiotów oraz zachowań może przynosić im szczęście bądź pecha. Przez obcokrajowców, takie zachowania mogą być to często mylone z byciem nieuprzejmum
• jasno dawać do zrozumienia, że na coś się nie ma ochoty – pierwsze „nie” często jest brane za oznakę grzeczności.
Nie należy
• mylić języków – nie należy nazywać języka rumuńskiego „słowiańskim“. Należy on do zupełnie innej rodziny językowej.
Porady odnośnie urlopu
Czy można pić wodę z kranu? Rumuńska woda z kranu zasadniczo nie nadaje się do picia, dlatego pić należy tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Rumunii są takie same gniazdka jak w Polsce, dlatego przejściówka nie jest potrzebna.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna w większości przypadków jest poniżej standardu. Zaleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Porady i wyprawy w nieznane
Sighisoara
Dzięki koślawym, kolorowym domom, zabytkowej wieży zegarowej i XIV-wiecznym murom obronnym, Sighisoara jest klejnotem, w którym czas się zatrzymał. Znana jest z powodu znakomicie zachowanego Starego Miasta i uważana jest za najpiękniejsze zamieszkałe „średniowieczne” miasto w Europie. To właśnie tu urodził się legendarny hrabia Dracula i jeszcze po dzień dzisiejszy na wąskich, uroczych uliczkach można poczuć na plecach straszliwy oddech przeszłości.
Retezat
Ten park narodowy w Karpatach Południowych jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, takich jak wilki, niedźwiedzie, rysie i złote orły, oraz unikalnych gatunków ziół i roślin. Na terenach obejmujących liczne szczyty o wysokości ponad 2000 metrów oraz rozległe lasy, znajduje się także prawdopodobnie ostatnia nietknięta przez człowieka dolina Karpat.
W bezpośrednim sąsiedztwie parku leży region Hateg, w którym dziedzictwo kulturowe kraju jest szczególnie zauważalne dzięki wielu prawosławnym kościołom i klasztorom.
SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.