Turcja Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Turcja

Turcja ma tak wiele do zaoferowania, że trudno to opisać w kilku zdaniach. To przede wszystkim niezwykła orientalna kultura z całym bogactwem zabytków i interesujących miejsc. To kraina, przypraw, fig, szlaku jedwabnego, słodkiej herbaty i fajek wodnych. Kraj ten zachwyca również krajobrazami: złocisty piasek gorących plaż, egzotyczna roślinność, ciepłe, błękitne morze oraz skaliste góry i zielone lasy – w takich sceneriach nie można się nudzić. Turcy przyjmują turystów z niezwykłą gościnnością, a ich kultura i przywiązanie do tradycji fascynują. Turcja jest także królestwem spa i wellness. Będąc tam nie można nie odwiedzić klasycznej, turyckiej łaźni hamam.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Türkiye Cumhuriyeti (Republika Turcji)
Położenie: częściowo południowo-wschodnia Europa, częściowo południowo-zachodnia Azja, między Bułgarią a Syrią, z dostępem do Morza Czarnego, Egejskiego i Morza Śródziemnego
Powierzchnia: 783.562 km²
Stolica: Ankara
Liczba ludności: 79,8 mln
Grupy religijne i etniczne: 99% muzułmanie / 75% Turcy, 18% Kurdowie
Język: turecki (język urzędowy), kurdyjski
Geografia: państwo wyżynno-górzyste, najwyższy szczyt: Ararat (5166m)
Strefa czasowa: czas wschodnioeuropejski (UTC + 02:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Demokracja parlamentarna, PKB: 731,9 mld EUR (2016)
Waluta: Lira turecka

Przyjazd i wyjazd

Do Turcji najłatwiej dostać się samolotem.
Czas lotu: od ok. 2h 30min do 8h (w zależności od celu podróży)
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu.
Infrastruktura: Drogi w kraju są uważane za dobre, gorsze na obszarach wiejskich. Sieć kolejowa jest znacznie bardziej rozwinięta, lecz wolniejsza. Dostępna jest również szeroka oferta promów.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Klimat w Turcji jest umiarkowany, z gorącymi, suchymi latami i wilgotnymi, łagodnymi zimami.
Średnia temperatura zimą: wybrzeże / reszta kraju 11°C / 1°C (w styczniu temperatura spada do 6°C / -4°C)
Średnia temperatura latem: wybrzeże / reszta kraju 27°C / 21°C (w sierpniu maksymalna temperatura osiąga ok. 34°C / 30°C)
Temperatura wody: max. 25°C w lipcu
Najlepszy okres na podróż na Riwierę Turecką to wiosna i jesień, z uwagi na fakt, iż latem może być zbyt gorąco. To samo dotyczy wycieczek w celu zwiedzania miast.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Datça / Turecki Wyspy Egejskie - piaszczyste plaże i miasta skalne
Antalya / Riwiera Turecka - turkusowe morze i dwa cuda świata

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Dzień suwerenności narodowej i Dzień Dziecka (23 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Dzień Młodzieży i Sportu(19 maja), Ramadan (czerwiec), Dzień Zwycięstwa (30 sierpnia), Dzień Republiki (29 października)

Co robić a czego nie

Należy
• targować się – negocjowanie cen jest w Turcji dość powszechne i może przyczynić się do zaoszczędzenia kilku groszy
• dostosowywać ubiór do okoliczności – w miejscach kultu religijnego należy zakrywać ramiona i nogi, w synagogach mężczyźni muszą nosić nakrycia głowy
• nauczyć się mowy ciała – „tak” wyraża się tak samo jak w Polsce, jednak „nie” pokazywane jest przez ruch głowy z dołu do góry. Turcy nie zrozumieją potrząsania głowy z boku na bok.

Nie należy
• pokazywać podeszwy butów – jest to uważane za nieuprzejme i przynoszące pecha
• obrażać Atatürka – większość Turków jest bardzo dumna z założyciela państwa i obraża się za okazywanie braku szacunku
• robić zdjęć bez pytania – zawsze należy zorietnować się czy fotografowanie określonych miejsc lub osób jest dozwolone.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Turecka woda z kranu nie jest zdatna do picia. Dlatego zawsze należy używać wody butelkowanej lub przegotowanej.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Turcji występują takie same gniazda, jak w Europie, dlatego przejściówka nie jest potrzebna.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna jest ogólnie uznawana za dobrą w dużych miastach i centrach turystycznych. Tak czy inaczej poleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady i wyprawy w nieznane

Stambuł
To miejsce gdzie Wschód spotyka się z Zachodem. To także dawny Konstantynopol, czyli miasto które w czasach antycznych stanowiło centrum starożytnego świata oraz było kolebką pierwszych ludzkich cywilizacji. To właśnie przez Konstantynopol wiodły najważniejsze szlaki handlowe prowadzące z regionu Morza Śródziemnego do Morza Czarnego i następnie do Rosji. Dzisiaj to największa aglomeracja miejska w Europie, niezwykła metropolia obfitująca we wszelkie atrakcje turystyczne, jak sławny Wileki Bazar, Błękitny Meczet czy Kościół Mądrości Bożej – Hagia Sofia. Stambuł stał się niezwykłym miastem o wyjątkowej atmosferze i barwnej mozaice kulturowej, gdzie w sposób wyjątkowo harmonijny łączą się architektura europejskiego Zachodu i orientalnego Wschodu. Zwiedzając Stambuł koniecznie trzeba wybrać się w rejs po Bosforze - cieśninie, która dzieli miasto na część azjatycką i europejską. Niezależnie od tego, czy przyjeżdza się do Stambułu w celach biznesowych czy turystycznych, wrażenia z pobytu będą niezapomiane.

Pergamon (Bergama)
Pergamon to prawdziwy raj dla entuzjastów archeologii. Pozostałości miasta, które niegdyś starały się zdeklasować Ateny, położone są około 30 km od wybrzeża i przyciągaja turystów dzięki rozsianym na obszarze miasta zabytkom z czasów antycznych. W Pergamonie powstało wiele wspaniałych budowli, pokazujących dawne kultowe i kulturowe znaczenie tego miejsca, których ruiny częściowo można podziwiać po dzień dzisiejszy. Największą atrakcją tego miejsca jest Akropol, na który można wjechać kolejką linową. Podziwianie przepięknej okolicy z góry zapiera dech w piersiach. Oprócz amfiteatru znajdują się tutaj ruiny rzymskiej świątyni cesarskiej, sanktuarium Asklepiosa, świątynia Dionizosa oraz Wielki Ołtarz Zeusa.
Pobliskie popularne starożytne miejsca turystyczne to Troja (Truwa) i Efez (Efes).

Pamukkale
Pamukkale (z tur. Bawełniany Zamek) przyciąga turystów z dwóch powodów. Pierwszym są ruiny starożytnego miasta Hierapolis z pięknym amfiteatrem i świątynią Apolla. Drugim i najważniejszym, są białe wapienne tarasy powstałe na zboczu góry Cökelez. Przez miliony lat wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni tworzyła osady układające się w nacieki i stalaktyty, które to uformowały ten przepiękny krajobraz. Nawet jeśli w dzisiejszych czasach, można zwiedzić tylko część tych niesamowitych białych tarasów, wycieczka tam, szczególnie o zachodzie słońca dostarczy niezapomnianych wrażeń.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.  

Regiony w Turcja