pitta

Ajurwedyjskie typy konstytucyjne: ognista dosha pitta

Ciepło ognia niesie ze sobą pokłady energii

Ajurwedyjska dosha: pitta

Ajurweda-pittaPitta to połączenie dwóch elementów: ognia – w większym stopniu oraz wody – w mniejszym. Ogień oznacza transformację, upał, przemianę materii oraz tworzenie energii.

Ponieważ nasza przemiana materii zależy w ogromnym stopniu od zdrowej ognistej doshy pitta, jej fukcje w organiźmie nie powinny być w żaden sposób ograniczane. Z wiekiem intensywność działania doshy może się zmniejszać. W rezultacie, bez ognia napędzającego przemianę materii, spożywany przez nas pokarm nie zostaje przez żołądek odpowiednio strawiony- tak stanowi staroindyjska nauka. Jest to powodem nagromadzania się niestrawionych resztek pokarmu („Ama”), które w określonych okoliczniościach mogą być powodem zbędnego balastu. Nieodzowną częścią ajurwedyjskiego leczenia jest ożywienie ognia napędzającego przemianę materii, który wspomaga dalsze oczyszczanie organizmu z toksyn.

Jak działa pitta?

Pitta dodaje nam energii, siły fizycznej oraz siły woli. Bez pitty nie jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury ciała, spada nasze ciśnienie krwi. Pitta oznacza również ambicję, uparte dążenie do celu, inteligencję oraz trafne wyrażanie emocji. Bez pitty nie odczuwamy silnych emocji. Impusywność, intensywne emocje, rozdrażnienie, brak cierpliwości, zazdrość oraz szybkie tempo życia są charakterystycznymi cechami naznaczającymi doshę pitta.

Co przeszkadza, a co pomaga w utrzymaniu równowagi?

Jeżeli pitta pozostaje w równowadze, pomaga nam ona w spokojnym przyjmowaniu nowych wyzwań oraz zmian, buduje w nas zrozumienie oraz pomaga w nauce.

Jeżeli pitta jest wytrącona z równowagi, może powodować w nas złość, zaburzenia trawienia lub nawet infekcje. Ostre, mocno przyprawione, zbyt słone, zbyt tłuste lub zbyt kwaśne jedzenie nie jest polecane przez naukę ajurwedyjską. To samo dotyczy duszenia w sobie emocji lub uczucia złości.

Pitta jest uważana za jedyną „gorącą” doshę. Dlatego też typ pitta powinien spożywać w okresie zimy chłodne posiłki. Powinien również unikać posiłków gorzkich oraz cierpkich, zjadać więcej sałatek oraz warzyw. Niepolecane są również gorące potrawy oraz napoje, a także pożywienie ostre, kwaśne i słone. Pozytywnie wpłynie również rezygnacja z alkoholu.

Fizyczne oraz psychiczne cechy, charakterystyczne dla  typu pitta:

 • skóra: jasna, błyszcząca, miękka oraz ciepła z tendencją do poparzeń słonecznych. Tendencja do znamion barwnikowych, piegów oraz wysypki.
 • włosy: delikatne i miękkie, zazwyczaj blond lub rudawe.
 • twarz: w kształcie serca, często z bardziej podkreśloną brodą.
 • szyja: proporcjonalna.
 • nos: wydłużony, prosty, średniej wielkości.
 • oczy: średniej wielkości, jasno niebieskie, jasno szare lub zielone.
 • usta: średniej wielkości.
 • zęby: średniej wielkości, dziąsła z tendencją do krwawienia, miękkie i różowe.
 • budowa ciała: średnia.
 • intelekt: dobrze rozwinięty, precyzyjny, wyraźna mowa.
 • sen: głęboki i krótki.
 • kontakty z innymi ludźmi: złośliwość, uparte przystawanie przy swojej opinii.
 • charakter: otwarty, odważny, czasami niecierpliwy i szybko wpadający z złość.

Dosza - Pitta

Ciekawy? Odkryj nasze pasujące oferty:
Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Nikki's Nest
Indie – Południowo-zachodnie Indie / Kerala – Trivandrum
Kairali - Wioska Lecznicza Ajurwedy
Indie – Południowo-zachodnie Indie / Kerala – Kodumbu / Palakkad
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna