sri lanka

Sri Lanka – właśnie dlatego powinieneś się tam udać!

Zachodzące słońce na Sri Lance jest najpiękniejszym momentem każdego dnia. Pomiędzy 18 a 19 godziną słońce zniża się nad horyzont i oblewa drzewa, morze oraz plażę fascynującymi kolorami. Błyszczące się na pomarańczowo niebo oraz powierzchnia wody to widok, którego nie możesz przegapić! Jest jeszcze więcej powodów, dla których musisz koniecznie odwiedzić Sri Lankę:

— Brak systemu kastowego

Zapierające dech w piersiach zachody słońca nie są jedyną rzeczą, która sprawia, że Sri Lanka jest rajem na ziemi. Ten kraj znajduje się na Oceanie Indyjskim i jest oddalony o zaledwie 55 kilometrów od Indii. Choć oba kraje mają wspólną historię, jeśli chodzi o rozwój kultury oraz zasiedlenie, znacząco się od siebie różnią. Na przykład podział religii w społeczeństwie Indii oraz Sri Lanki jest dokładnie odwrotny: w Indiach większość stanowią Hindu, natomiast na Sri Lance buddyści. Wprawdzie na Sr Lance teoretycznie istnieje system kastowy, lecz w rzeczywistości praktycznie go nie ma.

— Bogactwo kultury

rs2052_fotolia_60463016_subscription_xl-scrsrilankaLudzie zamieszkujący Sri Lankę są niesamowicie dumni ze swojego pochodzenia, chętnie celebrują swoją kulturę i również z tego powodu chcą pokazać ją przybywającym do kraju urlopowiczom. Tańce i śpiewy nie są wyłącznie elementami wesela lub innego święta, gdyż taniec stanowi ważną część kultury Sri Lanki i całkowicie rożni się od indyjskich tańców. Kobiety w przepięknych tradycyjnych strojach wprawiają w ruch brzuch oraz biodra, a ich ruchy przypominają kroki baletu, podczas gdy mężczyźni wykonują różne skoki oraz robią gwiazdy.

— Równouprawnienie oraz idealny klimat

W przeciwieństwie do Indii, wielkiego sąsiada, kobiety oraz mężczyźni Sri Lanki cieszyli się od zawsze równouprawnieniem. Płeć piękna w takim samym stopniu jak mężczyźni, może piastować ważne urzędy w rządzie. Pierwsza pani wicepremier na świecie urzędowała właśnie na Sri Lance. Ten fakt sprawia, iż Sri Lanka jest celem podróży ukochanym również przez kobiety.

Kolejną zaletą kraju są również panujące tam temperatury, które przez cały rok wynoszą około 26 stopni. Przyciągają one nie tylko spragnionych wypoczynku, lecz również głodnych wrażeń wczasowiczów, udających się do dżungli na poszukiwanie słoni i lampartów, lub próbujących swoich sił na falach na wybrzeżu kraju.

— Liczne zabytkirs2058_fotolia_76664402_subscription_l-lpr-sri-lanka-2

Ośrodki świątyń, pośród których znajdują się również obiekty wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO oraz niepowtarzalne
malowidła ścienne, są dla przybywających podróżnych bez zamiłowania do ryzyka, wspaniałym przeżyciem. Do najbardziej pożądanych obiektów turystycznych należą Świątynia Zęba Kandy, ogromna czerwona bryła magmy Sigirija, prapraprastare drzewo figowe Sri Maha Bodhi oraz pałac w Polonnaruwa. Sri Lanka słynie także ze swojej herbaty oraz długiej tradycji Ajurwedy.

— Autentyczna Ajurweda

rs188_shutterstock_203247730-ayurveda-scrJuż od wielu stuleci mieszkańcy Sri Lanki polegają na siłach leczniczych Ajurwedy podczas wszelakich chorób. Na wyspie rozwinął się  jedyny w swoim rodzaju system Ajurwedy, który zawiera w sobie elementy poszczególnych innych holistycznych konceptów, jak na przykład systemu Siddha. Charakterystyczną cechą miejscowej Ajurwedy jest wykorzystanie ponad 2000 tutejszych gatunków ziół oraz roślin. W państwie istnieje nawet Ministerstwo Miejscowej Medycyny, które ma na celu zapewnić mieszkańcom kraju dostęp do Ajurwedy.

— Kierunek Sri Lanka! To takie proste!

Ci, których zaintrygowała Sri Lanka i marzą o urlopie w tym przepięknym kraju, powinni pamiętać o kilku kwestiach: zaleca się wzmożoną ostrożność na terenie licznych kulturalnych obiektów. Zaleca się powściągliwość. Religijne lekceważenie jest na Sri Lance czynem karalnym – do tego zalicza się również fotografowanie się tyłem do statuy Buddy, nie wspominając już o wspinaniu się na nie. Osoby z wytatuowanymi symbolami buddyjskimi powinny je zakryć, co jednakże nie powinno być trudne, gdyż w tych regionach najwygodniejsze są rzeczy przewiewne oraz z długim rękawem. Takie ubranie chroni również przed komarami, które przenoszą wirus dengi, nie przenoszą jednak malarii.

Na co więc jeszcze czekasz? Kupuj bilet na samolot! Na Sri Lankę nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia, dlatego też kraj ten idealnie nadaje się do urlopu last minute.

Wiza jest wprawdzie potrzebna, lecz spontaniczni wczasowicze mogą złożyć o nią podanie na lotnisku.

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna