Słowacja Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Słowacja

Słowacja jest wyjątkowym krajem. Na niewielkim terenie można znaleźć prawie wszystko - ośnieżone szczyty górskie, niekończące się lasy, doliny z magicznymi wodospadami, a także niezliczoną ilość zabytków, bogatą kulturę folkloru i nowoczesne miasta z ruchliwymi ulicami. Można doświadczyć tu dzikości natury, a jej ukryte pod ziemią skarby w postaci jaskin z dziwacznymi formacjami skalnymi oczarują każdego turystę. Słowacja jest również znana ze swych źródeł termalnych mających właściwości lecznicze, dlatego każdy miłośnik spa i wellness piwinien udać się do jednego z licznych kąpielisk. 

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Slovenská republika (Republika Słowacka)
Położenie: Europa Środkowa, między Polską a Węgrami
Powierzchnia: 49.030 km²
Stolica: Bratysława
Liczba ludności: 5,4 mln
Grupy religijne i etniczne: 69% katolicy, 10% protestanci, 4% greko-katolicy / 85% Słowacy, 10% Węgrzy, 2% Romowie
Język: słowacki (język urzędowy)
Geografia: kraj górski, niziny na południu, najwyższy szczyt: Gerlach (2655m)
Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (UTC + 01:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Demokracja parlamentarna, PKB: 78,85 miliarda euro (2016)
Waluta: Euro

Przyjazd i wyjazd

Na Słowację najłatwiej dostać się samochodem lub autobusem oraz pociągiem. Sieć kolejowa uważana jest za dobrze rozwiniętą. Osoby decydujące się na podróż samolotem, najczęściej korzystają z lotniska w Bratysławie.

Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Nie są wymagane dodatkowe szczepienia.
Infrastruktura: Nie wystąpuje duża ilość autostrad, dlatego drogi krajowe i lokalne mogą bywać zakorkowane. Wielu podróżnych korzysta z sieci kolejowej.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Klimat na Słowacji jest umiarkowany i charakteryzuje się ciepłymi latami i chłodnymi, wilgotnymi zimami.
Średnia temperatura zimą: -4°C (w lutym temperatura spada do -10°C)
Średnia temperatura latem: 16°C (w lipcu maksymalna temperatura osiąga ok. 28°C)
Temperatura wody: max. 18°C w lipcu
Najlepszy okres na wyjazd na Słowację to miesiące: od czerwca do września. Miłośnikom sportów zimowych poleca się okres od: grudnia do marca.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Region Hont/południe - szerokie doliny i parada Hont
Wielka Fatra - lasy górskie i ośrodki narciarskie
Zachód - Karpaty i stolica Słowacji: Bratysława

Dni wolne i święta

Nowy Rok, Dzień powstania Republiki Słowackiej (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Wielki Piątek (marzec / kwiecień), Poniedziałek Wielkanocny (marzec / kwiecień), Święto Pracy (1 maja) , Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem (8 maja), Dzień Świętego Cyryla i Metodego (5 lipca), Słowackie Powstanie Narodowe (29 sierpnia), Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej (1 września), Siedem Boleści (15 września), Dzień Wszystkich Świętych ( 1 listopada), Święto walki o wolność i demokrację (17 listopada), Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• używać „ahoj” – czyli „cześć”, to typowe powitanie na Słowacji. Stosowanie go na pewno zostanie mile przyjęte
• zachować szczególną ostrożność podczas wycieczek do lasu - w słowackich lasach występują niedźwiedzie i inne zwierzęta. Należy zawsze zachowywać rozwagę, nie prowokować ich i nie karmić.

Nie należy
• ignorować przepisów ruchu drogowego – na Słowacji obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami oraz limit 0,0 promila. Mandaty mogą być bardzo wysokie.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu z reguly nadaje się do picia.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? Na Słowacji występuje kilka rodzajów gniazdek. Wtyczki nie zawsze są kompatybilne, dlatego zaleca się zakup przejściówki.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna jest w większości przypadków zadowalająca. Niekoniecznie dotyczy to obszarów wiejskich, dlatego zaleca się wykupienie pozdróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady i wyprawy w nieznane

Zamek Spiski
Widoczny już z daleka Zamek Spiski góruje nad okolicą. Znajdujący się w centralnej Słowacji kompleks zamkowy, a raczej to co z niego zostało, uznany jest za jeden z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Najstarsza część zamku, to okrągła wieża mieszkalna. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, a część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek, jako unikatowy zabytek, został jednak wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dolina i Jaskinia Demianowska
Dolina Demianowska jest najbardziej znaną i najpiękniejszą doliną w Niżnych Tatrach. Ma długość 15 km i jest domem dla najpiękniejszych jaskiń. Największe wrażenie robi Demianowska Jaskinia Lodowa, która została utworzona przez potok Demanovka, przez miliony lat rzeźbiący w skale wapiennej rozległy system tuneli. Jest to niewątpliwie dowód na niezwykłą moc natury. Pobliska Jaskinia Wolności jest częścią tego samego podziemnego koryta rzeki i przyciąga turystów licznymi wysokimi stalaktytami.

Bratysława
Bratysława nazywana jest Perłą Dunaju. Jej wyjątkowe położenie – tuż przy granicy Austrii i Węgier, nadało jej historycznego znaczenia. Przez stulecia była centrum „Szlaku Bursztynowego”, łączącego zachodnią i wschodnią Europę. Dunaj dzielący stolicę Słowacji na dwie części, niegdyś ważny szlak transportowy, dziś oferuje turystom niezwykłe widoki i zachęca do odpoczynku w kawiarniach i restauracjach zlokalizowanych nad jego brzegiem. Przytulna atmosfera Bratysławy z krętymi, brukowanymi uliczkach Starego Miasta, barokowymi budynkami i tętniącymi życiem targami zachęca do spacerów. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym zabytkiem jest górujący nad miastem, średniowieczny Zamek Bratysławski, który oferuje przepiękne widoki, nawet na sąsiadujące kraje.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.  

Regiony w Słowacja