Słowenia Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Słowenia

Gdybyśmy musieli opisać Słowenię jednym słowem, byłoby to słowo: „zielona“. Ten mały, lecz piekny kraj w ponad 50% pokryty jest lasami, sprawiając, że Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych państw na świecie. Z tego powodu to właśnie w Słowenii znajdziemy wiele wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt. Lecz Słowenia to także kraj wyżynny i górski. Ośnieżone szczyty Alp Julijskich, magiczne jeziora polodowcowe, bajkowe jaskinie, a także klimatyczne portowe miasteczka i spektakularne zamki sprawiają, że z roku na rok kraj ten przyciąga coraz większą liczbę turystów. W tak pięknym otoczeniu wypoczynek wellness będzie jeszcze większą przyjemnością.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: Republika Slovenija (Republika Słowenii)
Położenie: Europa Środkowa, pomiędzi Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, z dostępem do Morza Adriatyckiego
Powierzchnia: 20.273 km²
Stolica: Lublana
Liczba ludności: 2 mln
Grupy religijne i etniczne: 57% katolicy, 3% muzułmanie, 2% prawosławni / 83% Słoweńcy, 2% Serbowie, 2% Chorwaci, 1% Bośniacy
Język: słoweński (język urzędowy), włoski (język urzędowy), węgierski (język urzędowy)
Geografia: wąski pas nadmorski, góry w regionie przygranicznym do Włoch i Austrii, wschód górzysty i poprzecinany dolinami rzecznymi, najwyższy szczyt: Triglav (2864m)
Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (UTC + 01:00)
Ustrój polityczny i gospodarka: Demokracja parlamentarna, PKB: 38,543 mld EUR (2015)
Waluta: Euro

Przyjazd i wyjazd

Do Słowenii można dojechać pociągiem, samochodem i autobusem. Czasem nawet statkiem z Wenecji. Najszybsze jest jednak połączenie lotnicze. Głównym portem lotniczym jest lotnisko w Lublanie.

Czas lotu: ok. 1h 45min
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Infrastruktura: Sieć autobusowa i kolejowa jest uważana za dobrą. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Klimat w Słowenii podzielony jest na trzy strefy: alpejską – tereny górskie, kontynentalną na północy i wschodzie oraz śródziemnomorską na południu i południowym zachodzie.
Średnia temperatura zimą: -1°C (w styczniu temperatura spada do -5°C)
Średnia temperatura latem: 19°C (w lipcu maksymalna temperatura osiąga ok. 27°C)
Temperatura wody: max. 25°C w sierpniu
Okres od grudnia do kwietnia nadaje się na wyjazdy na narty i snowboard. Latem, czyli od czerwca do września, polecany jest wypoczynek nad morzem. Miasta zwiedzać można przez cały rok.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Adria - przytulne nadmorskie miasteczko i niezliczone jaskinie naciekowe
Słoweńska Styria / Wschód - region winiarski, kąpiele termalne i najstarsze miasto w kraju

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Kultury (8 lutego), Poniedziałek Wielkanocny (marzec / kwiecień), Dzień oporu (27 kwietnia), Święto Pracy (1 maja) , Dzień Państwa (25 czerwca), Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (15 sierpnia), Dzień Reformacji (31 października), Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada), Święta Bożego Narodzenia (25/26 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• doświadczyć tradycji - Słowenia ma wiele zwyczajów, tradycji i kulinarnych przysmaków, które są głęboko zakorzenione w historii. Warto zatem zasmakować słoweńskiej kultury.

Nie należy
• nie stosować się do przepisów ruchu drogowego – jakiekolwiek wykroczenia są karane wysokimi mandatami
• traktować Słowenii jako kraju Wschodu – Słoweńcy czują się bardziej związani z Zachodem ze względu na swoje położenie i historię. Porównywanie ich kraju do kraju głębokiego Wschodu jest niemile widziane.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Słoweńska woda z kranu jest na ogół zdatna do picia.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? W Słowenii występują takie same gniazdka jak w Polsce, przejściówka nie jest konieczna.
A co z opieką medyczną? Opieka medyczna w miastach jest ogólnie uznawana za zadowalającą. Ponieważ nie zawsze tak jest w przypadku obszarów wiejskich, zaleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady i wyprawy w nieznane

Jezioro Bled
Jezioro Bled (słoweń. Blejsko jezero) to najpiękniejsze i najsłynniejsze jezioro Słowenii. Położone pośród lasów i ośnieżonych szczytów, z czystą szmaragdową wodą i uroczą małą wysepką na środku, jezioro wygląda wręcz baśniowo. Miasteczko Bled jest jednym z modniejszych wypoczynkowych miejsc w Słowenii. Położone na wysokości 500 m n.p.m. dzięki leczniczym źródłom i czystemu górskiemu powietrzu cieszy się zasłużoną sławą uzdrowiska klimatycznego. Z kolei dzięki położonemu na wyspie pośrodku jeziora kościołowi – renomą najbardziej romantycznego miejsca w całej Słowenii.

Piran
Nadmorskie miasteczko Piran stanowi doskonałą mieszankę słoweńskiej architektury i weneckiego gotyku. Doskonała lokalizacja na skalistym cyplu i śródziemnomorski klimat czynią z Piranu lidera na liście najchętniej odwiedzanych słoweńskich miasteczek. Wąskie, zabytkowe uliczki portowego miasta, okazały kościół św. Jerzego czy rynek miejski - Prvomajski trg z dużą fontanną otoczoną barokowymi kamienicami urzekają i zachęcają do spacerów o każdej porze dnia i nocy.

Lublana
Chociaż Lublana to geograficzne i administracyjne serce Słowenii, lokalizacja na bagiennym terenie nad rzeką Ljubljanicą i poranne mgły sprawiają, że trudno doszukiwać się tu tętniącej życiem europejskiej stolicy. Starówka z wąskimi, brukowanymi uliczkami, przytulne kawiarnie nad brzegiem rzeki, historyczne mosty, sprawiają, że miasto to czaruje jak żadne inne. Wśród atrakcji turystycznych na uwagę zasługują XVI-wieczny zamek Ljubljanski Grad górujący nad starą częścią miasta i stanowiący najpopularniejsze miejsce spotkań - Prešernov trg z barokowym kościołem Franciszkanów, secesyjnymi kamieniczkami i wielkim pomnikiem słoweńskiego poety.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.