Badania nad efektami jogi
Badania naukowe nad jogą
Joga kluczem do lepszego zdrowia: Dowiedz się, na jakie dolegliwości fizyczne i psychiczne może pomóc joga według badań naukowych.
Naukowe spojrzenie na efekty jogi: Przegląd sytuacji badawczej
Joga to znacznie więcej niż tylko ćwiczenia fizyczne - łączy w sobie ruch, oddychanie i uważność i ma wyraźnie pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Duża liczba badań naukowych, które zebraliśmy dla Ciebie w tym zbiorze badań, dowodzi wielu możliwych zastosowań jogi.
Wykazano na przykład, że joga znacząco poprawia samopoczucie i skutecznie łagodzi objawy stresu i wypalenia zawodowego. Joga wykazuje również obiecujące wyniki w przypadku chorób psychicznych, takich jak depresja i lęk, zmniejszając nasilenie objawów i zwiększając poczucie własnej wartości.
Na poziomie fizycznym joga nie tylko poprawia mobilność w przypadku przewlekłego bólu pleców, ale także osiąga równie dobre wyniki jak fizjoterapia w dłuższej perspektywie. Joga wykazuje również obiecujące efekty w chorobach przewlekłych, takich jak zespół metaboliczny lub jako środek towarzyszący astmie i migrenom.
Te i inne zebrane tu badania naukowe dowodzą, że joga jest holistyczną praktyką, którą można dostosować do własnych potrzeb dzięki różnorodności ćwiczeń i technik.
Su Qu et al.
kwiecień 2013
Badania naukowe pokazują, że joga wpływa na układ odpornościowy i promuje długoterminowe pozytywne biologiczne efekty zdrowotne komórek
Antystres
Joga (indywidualnie)
Stres / Zmęczenie
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
Kelly Hilcove et al.
marzec 2021
Badania naukowe pokazują, że joga mindfulness zmniejsza stres i wypalenie zawodowe oraz znacznie poprawia samopoczucie badanych.
Man-Ying Wang et al.
styczeń 2013
Badania naukowe pokazują, że biomechaniczne wymagania 7 ćwiczeń jogi u seniorów różnią się w zależności od pozycji.