Badania o medytacji na depresję niezależnie od demografii
Jeffrey M Greeson et al.
marzec 2015
Medytacja, pranajama i inne.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
Jeffrey M. Greeson i jego współpracownicy byli zainteresowani wpływem redukcji stresu opartej na uważności (MBSR) na cechy demograficzne osób medytujących.
W celu zbadania, w jakim stopniu na MBSR wpływa religijność, duchowość, charakter mindfulness, płeć i wiek, 322 dorosłych osób z objawami depresji przeszło ośmiotygodniowy program MBSR w otwartym badaniu naukowym.
Przebieg depresji obserwowano przy użyciu regresji wielokrotnej. Potwierdzono hipotezę, że objawy depresji ulegną znacznemu zmniejszeniu w trakcie trwania badania naukowego.
Nie stwierdzono jednak istotnych różnic w zmianach w odniesieniu do religijności, duchowości, uważności charakteru, płci lub wieku. W dłuższej perspektywie praktyka medytacyjna zwiększyła duchowość i uważność badanych w porównaniu z początkiem badania.
Testy T wykazały spójne zmniejszenie depresji w terapii MBSR, niezależnie od cech demograficznych.
Najważniejsze informacje na temat badania w skrócie
- Wskazania
- Depresja
- Instytucja
- Centrum Medyczne Uniwersytetu Duke'a , Durham, NC, USA
- Tytuł
- Badania naukowe o medytacji na depresję niezależnie od danych demograficznych
- Krótki opis
- Badania naukowe wykazały znaczną poprawę objawów depresji dzięki MBSR, niezależnie od danych demograficznych. Wzrosła duchowość i uważność.
- Tytuł oryginalny
- Zmniejszone objawy depresji po redukcji stresu opartej na uważności: potencjalny moderujący wpływ religijności, duchowości, cechy uważności, płci i wieku
- Link do badania
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25695903/
Odpowiednie wycieczki dla tego tematu
Może Cię to również zainteresować
Medytacja, pranajama i inne.
Peter la Cour, Marian Petersen
kwiecień 2015
Badania naukowe pokazują, że medytacja mindfulness poprawia psychologiczną jakość życia, kontrolę bólu i akceptację przewlekłego bólu.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
Willem Kuyken et al.
lipiec 2015
W badaniu naukowym z udziałem 424 uczestników analizowano MBCT w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi w zapobieganiu nawrotom depresji.