Sandra Klaperski et al.
grudzień 2014
Antystress i wypalenie zawodowe
Programy fitness i aktywne
Sandra Klaperski i Reinhard Fuchs z Uniwersytetu we Fryburgu zbadali skuteczność programu sportowo-relaksacyjnego na reakcję na stres.
W tym celu próbka 149 zdrowych, nieaktywnych mężczyzn została losowo podzielona na trzy grupy, z których każda uprawiała sporty wytrzymałościowe, poddawała się relaksacji lub była częścią grupy kontrolnej przez okres dwunastu tygodni.
Na początku i po zakończeniu badania mierzono czynniki fizjologicznej reakcji na stres (kortyzol, tętno i zmienność tętna), subiektywną reaktywność na stres i sprawność fizyczną.
Wyniki wykazały, że stężenie kortyzolu i częstość akcji serca zmniejszyły się w grupie sportowej, podczas gdy zmienność tętna wzrosła. Odnotowano również spadek subiektywnej reaktywności na stres.
Badania naukowe dowiodły zatem, że dwunastotygodniowy program sportowy miał pozytywny wpływ na reakcję organizmu na stres.
Christine E. Cherpak
sierpień 2019
Badania naukowe badają powiązania między praktykami umysł-ciało, takimi jak uważność (podczas jedzenia), trawienie i uporczywy stres.
Shu-Ling Lin et al.
lipiec 2015
Kontrolowane, randomizowane badania naukowe pokazują, że 12-tygodniowy program jogi ma pozytywny wpływ na stres związany z pracą.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
T. Descilo et al.
marzec 2010
Badania naukowe pokazują, że ćwiczenia oddechowe jogi znacznie łagodzą PTSD i depresję u osób, które przeżyły masowe katastrofy.