Shu-Ling Lin et al.
lipiec 2015
Antystress i wypalenie zawodowe
Joga
Na Tajwanie czterech naukowców badało wpływ jogi na stres związany z pracą, ogólny zespół adaptacyjny i aktywność autonomicznego układu nerwowego.
W kontrolowanym, randomizowanym badaniu porównano osoby z grupy kontrolnej z osobami z grupy jogi i oceniono stres oraz zespół adaptacyjny na początku i na końcu dwunastotygodniowej interwencji. Naukowcy zmierzyli również zmienność tętna na początku badania, po sześciu tygodniach i po dwunastu tygodniach programu jogi.
Wyniki wykazały, że stres związany z pracą zmniejszył się w grupie badanej nad jogą w trakcie trwania badania naukowego, a aktywność autonomicznego układu nerwowego poprawiła się zarówno po sześciu, jak i dwunastu tygodniach. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano żadnych zmian.
Badania naukowe dowodzą zatem, że joga ma pozytywny wpływ na stres i że dwunastotygodniowy program jogi jest odpowiedni do zmniejszenia stresu związanego z pracą.
Antystres
Migrena
Vitaly Napadow
sierpień 2021
Badania naukowe pokazują, że terapia mindfulness może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie migren w dłuższej perspektywie.
Rinske A. Gotink et al.
luty 2018
Badania naukowe wykazują związek między medytacją, radzeniem sobie ze stresem i strukturami mózgu w obszarze ciała migdałowatego
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
T. Descilo et al.
marzec 2010
Badania naukowe pokazują, że ćwiczenia oddechowe jogi znacznie łagodzą PTSD i depresję u osób, które przeżyły masowe katastrofy.