Ajurweda Panchakarma

Ajurwedyjskie kuracje oczyszczające

Kuracja ajurwedyjska Panchakarma dla dobrego samopoczucia

Panchakarma - Każdy, kto interesuje się ajurwedą, prędzej czy później natknie się na ten zwrot, ponieważ kuracja Panchakarma odgrywa kluczową rolę w medycynie ajurwedyjskiej. Jeśli chciałbyś również dowiedzieć się więcej o tym, czym właściwie jest ta ajurwedyjska forma leczenia i na czym polega, to jesteś we właściwym miejscu!

Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat ajurwedyjskiej kuracji Panchakarma, abyś mógł znaleźć tutaj odpowiedzi na swoje pytania dotyczące zabiegów, procedury i korzyści płynących z terapii Panchakarma.

Definicja: Co to jest Panchakarma?

W Ajurwedzie Panchakarma odnosi się do kuracji detoksykacyjnej lub oczyszczającej, której celem jest zapobieganie lub leczenie chorób oraz przywrócenie równowagi między ciałem i duszą. Zaburzenia równowagi mogą być spowodowane np. niewłaściwą dietą, stresem, czynnikami środowiskowymi, a nawet problemami natury prywatnej. Organizm staje się zdezorientowany i może dojść do odkładania się toksyn i produktów odpadowych, co powoduje również zachwianie równowagi doshy - Vata, Pitta i Kapha, podstawowych sił energetycznych. W dłuższej perspektywie może to sprzyjać rozwojowi chorób.

W tłumaczeniu, Panchakarma oznacza "pięciokrotne działanie" lub "pięciokrotne oczyszczenie", lub też "pięć działań". Odnosi się to do pięciu procedur oczyszczających ajurwedyjskiej detoksykacji, za pomocą których ciało jest oczyszczane z nadmiaru doshas i w ten sposób przywracane do równowagi. W dalszej części dowiesz się więcej o różnych metodach leczenia i procedurze kuracji Panchakarma.

Elementy składowe ajurwedyjskiej kuracji Panchakarma

masaż w kuracji Panchakarma

Zabiegi zewnętrzne

W Ajurwedzie stosuje się różne zewnętrzne aplikacje. Należą do nich oczywiście różne rodzaje masaży. Tutaj do najważniejszych form masażu należą: masaż synchroniczny całego ciała (Abhyanga), masaż pudrowy całego ciała (Udvartana, z peelingiem z mąki jęczmiennej i ciecierzycy) oraz masaż synchroniczny całego ciała w rękawicach z surowego jedwabiu (Garshana). Oprócz masaży olejowych stosuje się również inne aplikacje olejowe (snehana), np. typowe polewanie czoła olejem shirodhara. Ziołowe zabiegi parowe są stosowane w celu wypłukania z tkanek substancji rozpuszczonych podczas masażu.

Ghee do wewnętrznego oczyszczania

Leczenie wewnętrzne

Oprócz zastosowań zewnętrznych, oczyszczanie organizmu jest również zaawansowane wewnętrznie. W tym celu np. rano przyjmuje się ghee, czyli oczyszczony, częściowo leczniczy tłuszcz maślany. To przenika do komórek i rozpuszcza dosze. Ajurwedyjskie zioła i przyprawy są również wykorzystywane do aktywacji produktów przemiany materii i wspierania organizmu po oczyszczeniu. Pięć technik oczyszczających terapii Panchakarma również należy do zabiegów wewnętrznych i są one wyjaśnione poniżej.

Ajurwedyjskie jedzenie

Odżywianie

Właściwa, dostosowana do dosha dieta odgrywa centralną rolę w Ajurwedzie. Dlatego też plan diety jest również dostosowany do Twojego typu konstytucji, aby przywrócić równowagę doshy. Ajurwedyjskie jedzenie jest w większości wegetariańskie, sporadycznie pojawia się białe mięso lub biała ryba. Ważne jest, aby odżywiać się w sposób zrównoważony, co w Ajurwedzie oznacza, że należy uwzględnić wszystkie smaki. Są to: słodki, kwaśny, słony, pikantny, gorzki i cierpki. Innym ważnym pojęciem jest Agni, ogień trawienny, któremu przypisuje się ważne znaczenie terapeutyczne.

Joga w Hotelu Ajurweda

Techniki relaksacyjne

Aby przywrócić równowagę między ciałem i duszą, techniki relaksacyjne są również ważną częścią kuracji ajurwedyjskiej. Należą do nich przede wszystkim joga i medytacja, ale także ćwiczenia oddechowe. W wielu hotelach i ośrodkach ajurwedyjskich joga i medytacja są częścią codziennego programu, inne oferują je co najmniej kilka razy w tygodniu.

Kuracja Ajurweda Panchakarma: Wskazania i korzyści

Klasyczna kuracja ajurwedyjska Panchakarma może być stosowana w leczeniu wielu dolegliwości. Na przykład, jest korzystne dla następujących wskazań:

 • Alergie
 • Lęk
 • Choroby układu oddechowego
 • Burn-out
 • Zaburzenia kobiece
 • Choroby skóry
 • Choroby układu krążenia
 • Bóle głowy i migreny
 • Choroby żołądka i jelit
 • Choroby psychosomatyczne
 • Zaburzenia snu
 • Zaburzenia metaboliczne
 • Stres
 • Szumy uszne

Przebieg kuracji Panchakarma

Diagnoza

Integralną częścią każdej kuracji ajurwedyjskiej jest konsultacja z lekarzem ajurwedyjskim lub specjalistą na początku pobytu. Poprzez intensywne badanie i różne procedury, takie jak diagnoza pulsu, lekarz lub specjalista może dokładnie określić stan doshy i zlokalizować nierównowagę.

Następnie określany jest Twój typ konstytucyjny. W tym celu specjalista ajurwedy przeprowadzi z Tobą szczegółową rozmowę, a także przyjrzy się dokładnie Twoim cechom zewnętrznym, takim jak skóra, włosy, paznokcie i oczy. Na podstawie tych wszystkich obserwacji specjalista opracuje indywidualny plan leczenia, który będzie dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb. Spośród wielu zabiegów Panchakarmy zostanie wybrany najbardziej odpowiedni dla Ciebie, a dieta zostanie dostosowana do Twojego typu Dosha. W trakcie kuracji specjalista ajurwedy upewni się, że wybrane zabiegi będą dla Ciebie pomocne.

Kolejna kuracja Panchakarma, w której zabiegi są indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta, dzieli się na trzy główne fazy:

Purvakarma - faza przygotowawcza

Celem fazy przygotowawczej jest uaktywnienie doszy i produktów odpadowych przemiany materii (Ama), które nagromadziły się w tkankach. W tym celu stosuje się ajurwedyjskie zioła i przyprawy oraz wewnętrzne i zewnętrzne aplikacje olejowe. Tutaj, na przykład, opisane powyżej ghee jest używane do uwolnienia doshy i produktów odpadowych w komórkach. Zewnętrzne masaże olejowe stosuje się w celu usunięcia toksyn i produktów odpadowych, które nagromadziły się w tkankach.

Pradhanakarma/Panchakarma - Pięciokrotne Oczyszczanie

Podczas głównej fazy zabiegu Panchakarma, stosuje się pięć skutecznych technik oczyszczających wymienionych powyżej. Z ich pomocą rozpuszczone wcześniej nadmiary doszy są wyprowadzane z ciała. Ajurweda zna tych pięć metod:

 1. Vamana - wymioty lecznicze
 2. Virechana - terapia przeczyszczająca
 3. Basti/Vasti - lewatywa jelitowa
 4. Nasya - leczenie nosa i zatok
 5. Raktamokshana - terapia oczyszczająca krew

Jednak w większości przypadków - a szczególnie u pacjentów europejskich - oczyszczanie odbywa się tylko poprzez virechanę lub vasti. Wymioty terapeutyczne i oczyszczanie krwi są na ogół stosowane bardzo rzadko.

Paschatkarma - opieka pooperacyjna

W fazie regeneracji po zabiegu, efekty kuracji Panchakarma mogą się rozwinąć. W fazie po zabiegu Twoje ciało i umysł są dodatkowo wzmacniane, na przykład za pomocą preparatów ziołowych, kojących masaży olejowych, kąpieli parowych, masaży proszkowych i diety uzupełniającej, odpowiedniej do dawki. Joga i medytacja są również ważnymi elementami fazy paschatkarmy.

 

 

Napar z olejku na czoło Shirodhara Ayurveda

Nasza rekomendacja: Ponieważ każda faza kuracji Panchakarma potrzebuje swojego czasu, należy trzymać się zalecanego czasu podróży wynoszącego co najmniej dwa tygodnie na swój ajurwedyjski detoks. W ten sposób można zaplanować odpowiedni czas na fazy oczyszczania, odbudowy i wzmocnienia.

Znajdź odpowiednie zakwaterowanie ajurwedyjskie

Dla Twojej kuracji Panchakarma, mamy w naszym portfolio wiele różnych hoteli i ośrodków Ajurwedy. Zwłaszcza w Indiach i na Sri Lance wiele placówek posiada certyfikat szpitala ajurwedyjskiego i ściśle współpracuje z krajowymi klinikami ajurwedyjskimi, w których kształcą się również lekarze ajurwedyjscy, specjaliści i terapeuci. Wielu z nich pochodzi z tradycyjnych rodzin i posiada wieloletnie doświadczenie w medycynie ajurwedyjskiej.

Również specjaliści od ajurwedy w naszych hotelach i ośrodkach w Nepalu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub w Europie mogą korzystać z wieloletniego doświadczenia. Niektórzy lekarze nawet sami pochodzą z Indii lub Sri Lanki. W SpaDreams przywiązujemy dużą wagę do autentyczności kuracji ajurwedyjskich, dlatego zawsze dbamy o to, aby hotele i ośrodki, w których odbywają się oryginalne kuracje ajurwedyjskie, specjalizowały się również w ajurwedzie.

To, który hotel ajurwedyjski najbardziej Ci odpowiada, zależy wyłącznie od Twoich osobistych życzeń i wymagań. Nasi eksperci z przyjemnością pomogą Ci znaleźć odpowiednie zakwaterowanie ajurwedyjskie.

Trzy najbardziej popularne miejsca na Panchakarmę

Backwaters w Kerala, Indie

Indie

W miejscu narodzin ajurwedyjskiego leczenia, w tradycyjnych hotelach ajurwedyjskich lub luksusowych ośrodkach czekają na Ciebie autentyczne kuracje Panchakarma. Ciesz się wymarzonym położeniem Twojego zakwaterowania na piaszczystej plaży z palmami, w górach lub pośród plantacji herbaty. Ciepła gościnność hoteli i ich pracowników sprawi, że Państwa pobyt będzie jeszcze bardziej przyjemny.

Plaża Midigama Sri Lanka

Sri Lanka

Oprócz Indii, Sri Lanka jest również popularnym miejscem, gdzie można poddać się autentycznej kuracji Panchakarma. Od tradycyjnych hoteli ajurwedyjskich po kurorty plażowe, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyspa przyciąga turystów piękną przyrodą, długimi piaszczystymi plażami i wieloma ekscytującymi celami wycieczek, takimi jak kompleksy świątyń czy kolorowe targi.

Rugia, Morze Bałtyckie, Niemcy

Niemcy

Na kurację Ajurweda Panchakarma nie musisz koniecznie lecieć daleko! Również w Niemczech istnieje już wiele placówek oferujących oryginalne kuracje Ayurveda. Czy to w Bawarii, na Rhön czy na Rugii - w cudownym otoczeniu niemieckich hoteli ajurwedyjskich możesz doświadczyć dalekowschodniej sztuki uzdrawiania blisko siebie.

Nasze najpopularniejsze hotele ajurwedyjskie dla kuracji Panchakarma

Ucieknij od codzienności dzięki kuracji Panchakarma i znajdź relaks i spokój - celowo i z długotrwałymi efektami. Wybierz z naszej szerokiej oferty podróż Panchakarma, która najbardziej Ci odpowiada.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące kuracji Panchakarma

Ajurweda Panchakarma - Jakie jest to doświadczenie?

Zapoznaj się z opiniami klientów na stronach naszych hoteli ajurwedyjskich. Nasi klienci podzielili się tam swoimi doświadczeniami, więc możesz znaleźć informacje z pierwszej ręki.


Jak długo powinna trwać kuracja Panchakarma?

Ze względu na specjalną strukturę kuracji Panchakarma, powinieneś zaplanować odpowiednią ilość czasu. 7 nocy to za mało na tę kurację ajurwedyjską, dlatego wiele hoteli oferuje klasyczne kuracje Panchakarma dopiero od 14 nocy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby 21 dni.


Ile kosztuje kuracja Panchakarma w SpaDreams?

Dzięki korzystnym warunkom możecie zarezerwować u nas klasyczną kurację Ayurveda Panchakarma z 14 noclegami już od 432 euro za osobę w pokoju dwuosobowym.


Czy kuracje Panchakarma są opłacane przez ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli kuracja Panchakarma jest odpowiednia do leczenia Twoich dolegliwości, niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą dofinansować koszty zabiegów. Najlepiej jest przed kuracją zapytać prywatną lub państwową kasę chorych, czy możliwa jest dopłata do kuracji ajurwedyjskiej i jakie dowody są do tego potrzebne.


Jakie techniki oczyszczania są stosowane w autentycznej Ajurwedzie?

W celu oczyszczenia ciała, umysłu i emocji - co jest głównym zabiegiem ajurwedyjskiej kuracji oczyszczającej - w oryginalnej ajurwedzie stosuje się różne techniki oczyszczające. Mogą to być zarówno inhalacje, lewatywy, jak i terapeutyczne wymioty. Przede wszystkim w Niemczech i Europie, ale także w Azji, uwzględnia się mentalność Zachodu, tak że nie stosuje się bardziej ekstremalnych technik oczyszczających Ayurvedic Detox. Tutaj więcej uwagi poświęca się dobremu samopoczuciu, a leczenie polega głównie na masażach, kuracjach olejkami ziołowymi, kuracjach potowych i okładach na całe ciało.

Wszystkie oferty Panchakarmy na całym świecie