Ayurveda therapies

Ajurweda Leczenie

Poznaj metody medycyny ajurwedyjskiej

Witamy w świecie Ajurwedy

Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu SpaDreams jest  ekspertem w dziedzinie ajurwedyjskich wakacji zdrowotnych. Wybieraj Ajurwedę  spośród ponad 70 zaufanych partnerów hotelowych  i doświadczaj autentycznej medycyny ajurwedyjskiej. Po znalezieniu hotelu ajurwedyjskiego, który odpowiada Twoim osobistym potrzebom, możesz dokonać rezerwacji za pośrednictwem naszej strony internetowej. Alternatywnie, skontaktuj się z nami bezpośrednio: jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci znaleźć idealne wakacje.

Użyj poniższych opcji, aby dowiedzieć się więcej o naszych najpopularniejszych leczeniach z wykorzystaniem Ajurwedy oraz dowiedzieć się więcej o medycynie ajurwedyjskiej i różnych zabiegach zwalczających choroby.

 

 

Rezerwuj mój program Ajurweda Chcę zdobyć informacje o Ajurwedzie FAQ: Ajurweda 

Chciałbym zarezerwować moje leczenie medycyną Ajurwedy


Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki jest idealny rodzaj pobytu i wyżywienia, skuteczny w zwalczaniu choroby, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci znaleźć drogę między różnymi wariantami. Rozpocznij swoją podróż po Ajurwedziei jej właściwościach leczniczych już teraz i zainspiruj się do zarezerwowania idealnego rozwiązania w jednej z naszych wymarzonych lokalizacji.

      

 

 

 

 

                        


Dowiedz się więcej o leczeniu Ajurweda

Diagnostyka Ajurwedyjska

Leczenie Ajurweda rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem ajurwedyjskim. Goście omawiają z lekarzem objawy choroby i swoje oczekiwania wobec leczenia.
Często diagnoza tętna jest wykorzystywana do określenia rodzaju składu i ilości podawanej medycyny.

Diagnostyka ajurwedyjska
Diagnoza ajurwedyjska w Life Ayurveda Resort - partner SpaDreams na Sri Lance
Masaż olejkiem ajurwedyjskim

Abhyanga

Medycyna ajurwedyjska opiera się w dużej mierze na stosowaniu olejków i uznaje je za nośniki substancji leczniczych. Do każdego Doshy przypisane są określone olejki. Olejki mogą być stosowane i pomocne w zwalczaniu choroby,  na poszczególne części ciała lub na całe ciało. Tradycyjny masaż ajurwedyjski z użyciem ciepłych olejków nazywany jest Abhyanga.

Shirodhara

Shirodhara (shiro-czoło, dhara-polewanie) to zabieg ajurwedyjski, w którym olej wlewa się na czoło i jest uznawany za najbardziej znaną praktykę ajurwedyjską. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej mieszanki olejku i ziół. Receptury są różne i niektóre z nich mają ponad 2000 lat! Masaż głowy i ciągły przepływ oleju uspokajają układ nerwowy, zmniejszają stres i łagodzą bóle głowy, lecząc choroby.

Ajurweda leczenie polewanie czoła olejkiem
Netra Basti

Netra Basti

Według Ajurwedy oczy są połączone ze słońcem, więc aby złagodzić dolegliwości oczu, Pitta Dosha musi zostać doprowadzona do równowagi. Podczas zabiegu Netra Basti całe oko jest kąpane w basenie ciepłego ghee, który ma działanie odżywcze i pomaga ukoić podrażnienia oczu oraz pomóc w zwalczaniu choroby. Zabieg trwa zazwyczaj od 5 do 20 minut.

Pinda Sveda

Masaże z gorącymi, bawełnianymi woreczkami wypełnionymi ziołami nazywają się Pinda Sveda. Często wykonuje się je poprzez jednoczesne nakładanie dwóch worków na obie strony ciała, jak pokazano na zdjęciu. Czasami do masażu całego ciała używa się czterech rąk. Celem tego zabiegu ajurwedyjskiego jest rozluźnienie stawów i mięśni, uwolnienie napięcia i otwarcie porów, aby umożliwić wchłonięcie substancji leczniczych i usunięcie toksyn w celu zwalczenie choroby poprzez pocenie się. Istnieją mieszaniny ziołowe o różnych smakach.

 

Torby bawełniane do masażu ajurwedyjskiego
Ajurwedyjskie kąpiele ziołowe
Kąpiel kwiatowa - Resort Ayurveda Life - SpaDreams partner na Sri Lance

Ajurwedyjskie kąpiele ziołowe

Kąpiele ajurwedyjskie służą do ukojenia mięśni i rozluźnienia ciała. Do wody często dodaje się kwiaty oraz zioła i olejki. Przyjemny aromat i ciepło wody pozwalają na rewitalizację i czyste odprężenie.

Ajurwedyjska kuracja głowy

Zabiegi na głowę metodą ajurwedyjską są uniwersalne. Odkryłeś już Shirodhara powyżej, ale są też inne rodzaje zastosowań z olejkami i ziołami, jak widać po prawej stronie. Istnieje również wiele masaży głowy w pozycji siedzącej i leżącej. Dwie znane nazwy w ajurwedyjskich zabiegach na głowę to Shiroabhyanga (masaż) i Shirovasti (leczenie głowy olejkiem). Shiroabhyanga to masaż głowy, który może być wykonywany zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Shirovasti jest zabiegiem z użyciem oleju, który wykorzystuje okład, aby zapobiec wylewaniu się oleju na twarz.

Ajurwedyjska kuracja głowy
Leczenie ajurwedyjską opaską

Leczenie ajurwedyjską opaską

Zabiegi ajurwedyjskie obejmują różne okłady i peelingi do ciała, z wykorzystaniem naturalnych składników, które odpowiadają Twojemu rodzajowi budowy: głównie ziół i olejków. Okłady mogą być kompletne lub częściowe; różnią się one w zależności od celu zabiegu, ale składniki są zawsze naturalne.

Maseczki ajurwedyjskie

Ajurwedyjskie maseczki na twarz działają w podobny sposób jak konwencjonalne maseczki na twarz. Typowe składniki to lecznicza glinka, zioła i oleje, a także inne naturalne elementy, takie jak algi. Maseczki łagodzą, odżywiają, rewitalizują, odmładzają i detoksykują skórę, jak również przyczyniają się do poprawy nastroju i wspomagają zabiegi ajurwedyjskie.

Ayurveda Facial Masks

    

 

joga w ajurwedzie

Joga i Medytacja w Ajurwedzie

W leczeniu ajurwedyjskim,, joga jest często praktykowana codziennie w celu rozluźnienia mięśni i wzmocnienia ich poprzez kontrolowane użytkowanie oraz zwiększenia elastyczności organizmu. Wakacje ajurwedyjskie to doskonała okazja, aby poprawić swoją równowagę i doświadczyć wszystkich zdrowotnych korzyści płynących z jogi. Dla miłośników jogi zabieg w ajurwedyjskim kurorcie to doskonała okazja do uprawiania jogi w autentycznym otoczeniu.

Medytacja służy do psychicznego relaksu. Uczy ona jak kontrolować swoje emocje i myśli oraz wzmacnia zdolność myślenia. Skupiając się na swoim ciele, czyni je fantastycznym uzupełnieniem kuracji ajurwedyjskiej. Większość ajurwedyjskich kurortów oferuje grupową medytację raz w tygodniu, jakkolwiek medytacja jest sprawą indywidualną i może być uprawiana codziennie.


Nasze najpopularniejsze ośrodki lecznicze dla miłośników ajurwedy

Sprawdź wszystkie wakacje z Ajurwedą

Możesz być również zainteresowany

Inni goście byli również zainteresowani


FAQ Ajurweda - Leczenie i zastosowania

Czym są zabiegi ajurwedyjskie?

Kuracje ajurwedyjskie są formami uzdrawiania według starożytnych nauk ajurwedyjskich, które zostały opracowane w Indiach i Sri Lance. Są to holistyczne metody leczenia, których celem jest nie tylko łagodzenie objawów, ale także rozpoznawanie pochodzenia chorób i dolegliwości. Nauczanie ajurwedyjskie to medycyna, filozofia życia i jednocześnie zdrowy styl życia.


Jakie są rodzaje zabiegów ajurwedyjskich?

Klasyczne leczenie ajurwedyjskie jest bardzo indywidualnym procesem, w którym każdy człowiek jest traktowany jako jednostka z własną historią i środowiskiem.

Każdy zabieg jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb pacjenta, im dłuższy czas trwania zabiegu, tym lepsze jest jego dokładne dopasowanie i tym lepszy jest uzyskany wynik. Ze względu na ten stopień indywidualizacji, wiele hoteli, ośrodków wypoczynkowych lub klinik oferuje jeden program, który jest ogólnie nazywany "klasycznym leczeniem ajurwedyjskim". Ponieważ jednak nie wszyscy goście rozumieją dokładnie, jak działa indywidualizacja zabiegów i dlatego chcą wiedzieć z wyprzedzeniem "dokładnie to, co zarezerwowali", wiele hoteli zaczęło bezpośrednio reklamować różne programy. Najczęściej są to programy:  

 1. Panchakarma Leczenie - pięciokrotne oczyszczenie ajurwedyjskie, zwane również detoksykacją
 2. Rasayana Leczenie - nazywane również wellness, zabiegiem odmładzającym lub relaksującym. 
 3. Langhana Leczenie - Kuracja z Ajurwedy mająca na celu zmniejszenie masy ciała

Poza tymi głównymi zagadnieniami, istnieją oczywiście niezliczone inne obszary zainteresowania leczeniem ajurwedyjskim, tak zróżnicowane i indywidualne jak ludzie. Dlatego radzimy Państwu, aby nie irytować się nazwami zabiegów, domy ajurwedyjskie, które oferują jeden program, robią wszystko dobrze, jeśli program ten jest "klasycznym ajurwedyjskim zabiegiem". 


Czy "zabiegi ajurwedyjskie" i "zastosowania ajurwedyjskie" są takie same?

Termin "leczenie ajurwedyjskie" odnosi się do programów lub zabiegów ajurwedyjskich. Trwają one od 1 do 6 tygodni, będąc najpopularniejszym formatem dla Europejczyków 2-3 tygodni, przede wszystkim dlatego, że większość z nas nie ma nieskończonej liczby dni urlopu. 

Przez "zastosowania ajurwedyjskie" rozumiemy poszczególne składniki zabiegów ajurwedyjskich. Są to codzienne zabiegi lecznicze, których jest bardzo wiele. Dobrze znanymi przykładami są wylewanie olejku na czoło (Shirodhara) lub różne masaże olejkowe (Abhyangas). Więcej informacji o poszczególnych zabiegach ajurwedyjskich można znaleźć w naszej galerii zabiegów ajurwedyjskich.


Co jest takiego specjalnego w zabiegach ajurwedyjskich?

Szczególną cechą zabiegów ajurwedyjskich jest wysoki stopień indywidualizacji. Nie tylko same zabiegi, ale również stosowane zioła i olejki mogą być specjalnie dostosowane i zestawione dla każdego gościa. Ponadto życzliwość ajurwedyjskich lekarzy i terapeutów jest po prostu legendarna, do czego jesteśmy dziś przyzwyczajeni z wielu zakątków świata i co jeszcze bardziej kochamy.


Skąd pochodzi leczenie ajurwedyjskie?

Zabiegi ajurwedyjskie są oparte na naukach ajurwedyjskich. Słowo "Ajurweda" (Sanskryt, m., आयुर्वेद) w tłumaczeniu oznacza "wiedzę o życiu" i dlatego jest tradycyjnym nauczaniem o zdrowiu. Początki nauk ajurwedyjskich sięgają drugiego tysiąclecia p.n.e., a najwcześniejsze teksty dotyczące zdrowia mogą być datowane na rok 500 p.n.e. Nauki te zostały rozwinięte i udoskonalone do dnia dzisiejszego. Chociaż prawdopodobnie pochodzi ona z północnych Indii, Ajurweda jest dziś żywa i stosowana ze szczególną intensywnością w Kerali, południowych Indiach i Sri Lance.


Gdzie mogę wykonywać zabiegi ajurwedyjskie?

Ci, którzy chcą cieszyć się i doświadczyć ajurwedyjskich metod leczenia w miejscu pochodzenia, powinni zarezerwować sobie wycieczkę do Indii lub Sri Lanki. Zabiegi ajurwedyjskie są tam tradycyjnie najbardziej autentyczne i rozpowszechnione. Ponieważ kuracje ajurwedyjskie są tak popularne na całym świecie, inne hotele zdrowotne na całym świecie od dawna wykształciły w sobie zamiłowanie do tradycyjnych zabiegów ajurwedyjskich. Kiedy odbywa się to na wysokim poziomie, zwykle pracuje tam cały zespół lekarzy i terapeutów, którzy zostali przeszkoleni w Indiach lub Sri Lance i mają wieloletnie doświadczenie, a także kucharzy ajurwedyjskich.


Kto korzysta z leczenia ajurwedyjskiego?

Leczenie ajurwedyjskie jest dobre dla wszystkich. Jest to zdrowy styl życia i filozofia zdrowego trybu życia. Ponieważ kuracje ajurwedyjskie są często stosowane w celu łagodzenia chorób, czasami błędem jest myślenie, że nie jest to również dla zdrowych ludzi. Dobrze jest dla nas wszystkich dobrze jeść, dobrze spać, być w harmonii z samym sobą, redukować stres i być aktywnym. Ponieważ kuracje ajurwedyjskie są czymś więcej niż tylko sumą ich przepisanych zastosowań, dobrze nam służą w każdej sytuacji.


Ile zabiegów wykonuje się w ciągu dnia przy użyciu klasycznego leczenia ajurwedyjskiego?

To pytanie pojawia się bardzo często, szczególnie jeśli chodzi o porównywanie różnych zabiegów ajurwedyjskich. Liczba zastosowań zawsze wydaje się być wyraźnym "faktem", który można łatwo porównać. Ale jakość leczenia ajurwedyjskiego nie może być mierzona w ten sposób. Oto kilka wyjaśnień:

 • Leczenie ajurwedyjskie odbywa się etapami, każdy etap ma swoje własne zastosowania o własnym znaczeniu. Ponieważ nie wszystkie etapy są takie same, nie wszystkie zastosowania są identyczne pod względem złożoności i czasu trwania. Jeśli mówimy o 3-tygodniowym zabiegu z około 3-4 aplikacjami dziennie, powinniśmy mieć do czynienia z przybliżoną średnią, z 5 aplikacjami w jednym dniu i 2 w następnym. 
 • Same aplikacje ajurwedyjskie mają różny czas trwania i intensywność. Dobry przykład:

 • Dwóch przyjaciół zarezerwowało razem ajurwedyjskie wakacje. Mimo, że są w tym samym wieku, mają różne problemy zdrowotne, jeden jest spięty i bardzo zestresowany pracą przy komputerze i stałym ciśnieniem, drugi walczy z alergiami, częstymi bólami głowy i zapaleniami zatok.

 • Pierwszy otrzymuje Abhyanga w dniu X, synchroniczny masaż całego ciała olejkiem, masaż przez dwóch terapeutów przez nieco ponad godzinę na całym ciele. Kolega ma za sobą 5 zabiegów w tym samym czasie, masaż głowy, stóp, płukanie nosa, masaż zatok i paczkę ziół na szyję. 
 • Obydwoje czują się potem świetnie, ponieważ zabiegi zostały dostosowane do ich specyficznych potrzeb. Czy teraz możesz stwierdzić, czy 1 lub 5 zabiegów jest lepszych?


Kto decyduje o leczeniu ajurwedyjskim, które otrzymuję?

Decyzja o tym, który z zabiegów ajurwedyjskich jest dla Państwa najlepszy, należy do lekarza ajurwedyjskiego. Określa on również ilość i kolejność zabiegów ajurwedyjskich. Odbywa się to po tak zwanej "wstępnej konsultacji". Można to porównać do " wywiadu" podczas wizyty u nowego lekarza. Wspólnie opowiadają oni o swojej historii medycznej, aktualnych problemach zdrowotnych i o tym, czego oczekują od leczenia ajurwedyjskiego.

Wskazówka: Bądźcie przygotowani, otwarci i uczciwi. Jeśli nie powiesz lekarzowi, że cierpisz na ból w dolnej części pleców, nie będzie w stanie pomóc ci pozbyć się tego bólu.

Plan leczenia ustalony przez lekarza zwykle nie jest wyryty w kamieniu, a lekarz zwykle będzie rozmawiał z tobą co kilka dni, aby zapytać, jak obecne leczenie wpływa na ciebie, co jest dobre dla ciebie, a co nie. Plan zostanie dostosowany zgodnie z Twoimi uwagami. Im dłuższa kuracja, tym lepszy wynik.


Kto wykonuje zabiegi/aplikacje ajurwedyjskie?

Lekarz ajurwedyjski opracuje plan leczenia i określi, jakie olejki i zioła zostaną użyte specjalnie dla Ciebie. Zabiegi przeprowadzają ajurwedyjscy terapeuci. Podobnie jak lekarz, są do tego doskonale wyszkoleni, studiowali w ayurwedyjskich akademiach i mają wieloletnie doświadczenie.

Uwaga: W Indiach i na Sri Lance na ogół mężczyźni leczą mężczyzn, a kobiety kobiety. Jeśli mężczyźni mają wykonywać masaż kobiet (ponieważ mają więcej siły), to kobiety są proszone wcześniej i zgadzają się. Ze względów kulturowych kobiety nigdy nie masują ani nie leczą mężczyzn. Nie jest to również akceptowane, gdy mężczyźni wyraźnie proszą kobiety o ich masaż.


Dlaczego typ Dosha jest ważny w zabiegach ajurwedyjskich?

Dla wielu gości typ Dosha jest czymś w rodzaju znaku zodiaku. Jest to ekscytujące, gdy lekarz ujawnia typ Dosha i ciekawe, aby zidentyfikować gości z tym samym typem Dosha. To jest zabawne, ale nie powinno być przesadne.

Jak wyjaśnił nam kiedyś doświadczony lekarz ajurwedyjski, Doshas są właściwie jak okulary, przez które patrzy się na pewne aspekty człowieka, aby dowiedzieć się czegoś o jego zdrowiu. Nie ma mowy o dzieleniu ludzi na grupy i żaden Dosha nie jest lepszy od drugiego. Najwyższym celem Ajurwedy jest zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi Doshami.

Podczas leczenia ajurwedyjskiego, Dosha jest używany do określenia niektórych ziół i olejków, które mają wysokie prawdopodobieństwo, aby uzyskać większą korzyść i mają na celu przywrócenie równowagi ciała.

Oprócz tych rozważań, które dla osoby goszczącej mają zwykle miejsce prawie niewidocznie w tle, typ Doshy jest zazwyczaj istotny w porze posiłku. W większości hoteli znajduje się ajurwedyjski bufet, a dania są oznakowane według Dosha, na przykład kolorami. Lekarz ajurwedyjski powie Ci, które potrawy są dla Ciebie odpowiednie.


Jaki jest najlepszy czas na leczenie ajurwedyjskie?

Istnieją trzy możliwości odpowiedzi na to pytanie.

Kiedy zabiegi ajurwedyjskie są szczególnie skuteczne medycznie?

Najważniejszym aspektem jest wilgoć. Im bardziej wilgotne jest powietrze, tym lepiej oleje ajurwedyjskie mogą dostać się do skóry i spełniać swoje zadanie. Dlatego wielu ekspertów poleca Ajurwedę w porze deszczowej. Ponieważ obłożenie hoteli zazwyczaj nie jest tak wysokie w tym czasie, lekarze i terapeuci często mają trochę więcej czasu dla każdego gościa.

Jaki jest najlepszy czas na połączenie zabiegów ajurwedyjskich z wakacjami?

Większość gości wykonuje zabiegi ajurwedyjskie w Indiach i na Sri Lance od listopada do marca. Szczególnie popularne są Święta Bożego Narodzenia i Sylwester. To po prostu taka frajda uciec od mroźnej i szarej zimy i pozwolić się rozpieszczać w temperaturze prawie 40 stopni.

Kiedy zabiegi ajurwedyjskie są szczególnie korzystne?

Niski sezon ajurwedyjski zbiega się w czasie z porą deszczową. Chociaż zabieg w wilgotnym klimacie jest lepszy dla organizmu, większość gości po prostu nie chce deszczu tropikalnego podczas wakacji. Dlatego też miesiące od maja do sierpnia są często najtańsze i zazwyczaj kosztują o połowę mniej niż grudzień/styczeń.


Czy zabiegi ajurwedyjskie są nieprzyjemne albo męczące?

Tak, czasami, ale tylko trochę. Przy klasycznych 2-3-tygodniowych zabiegach ajurwedyjskich w pierwszej fazie występuje zjawisko zwane "bólem pamięci", który zazwyczaj trwa 2-3 dni. Dzięki specjalnym aplikacjom w tej fazie, w organizmie pojawia się wszystko, co nie jest w równowadze. To zupełnie normalne, że w tych dniach nie czujesz się tak dobrze.

Gdy tylko rozpocznie się kolejna faza leczenia, wszystkie te rzeczy są natychmiastowo równoważone i ulepszane. Pod koniec zabiegu goście czują się ożywieni i w świetnej formie.

Wskazówka: Czy ajurwedyjski masaż cię boli? Każdy człowiek jest inny, jeśli chodzi o masaż. Jedni lubią być naprawdę stanowczy, inni po prostu lubią być delikatnie głaskani. Uczucie jest po prostu inne. Jeśli terapeuta ajurwedyjski masuje zbyt mocno lub zbyt słabo, po prostu daj mu znać. Lubi dostosowywać się do tego, co jest dla ciebie miłe.


Jakie choroby leczy się ajurwedyjskimi metodami?

Ponieważ nauka ajurwedyjska jest w pełni rozwiniętą sztuką uzdrawiania, istnieją sposoby i możliwości leczenia prawie każdej choroby i sytuacji życiowej. Jeśli chcieliby Państwo otrzymać informacje o konkretnych chorobach lub dolegliwościach, prosimy o poinformowanie nas o tym, a my skontaktujemy się z naszymi lekarzami ajurwedyjskimi. Mogą oni wówczas zdecydować, czy leczenie ajurwedyjskie ma sens.

Oto lista chorób lub objawów, które zazwyczaj można leczyć Ajurwedą:

 • Dolegliwości reumatyczne i bóle układu mięśniowo-szkieletowego
 • Objawy menopauzy
 • Łuszczyca
 • Stres i wyczerpanie
 • Migrenę i zaburzenia snu
 • Nadwagę

Klasyczne przeciwwskazania do zabiegów ajurwedyjskich są następujące:

 • Poważne ostre zakażenia
 • Rany otwarte
 • Rak (jeśli chemioterapia nie jest zakończona)


Czy leczenie ajurwedyjskie jest przydatne zaraz po chemioterapii?

Ogólnie rzecz biorąc, można na to odpowiedzieć "tak". Po pełnej chemioterapii zazwyczaj chodzi o ponowne wzmocnienie i detoksykację organizmu. Tutaj zabieg ajurwedyjski może być znaczący, ponieważ relaks i zdrowa kuchnia, bogata w owoce i warzywa, pomagają budować nową witalność. W zasadzie jednak każdy zainteresowany powinien wcześniej omówić to ze swoim lekarzem. Nie należy lekceważyć wysiłku związanego z podróżą samolotem i ciepłym klimatem, ważne jest, aby lekarz uznał, że jesteś wystarczająco wzmocniony, aby rozpocząć taką podróż.


Czy leczenie ajurwedyjskie przynosi korzyści również zdrowym ludziom?

Oczywiście! Leczenie ajurwedyjskie jest dobre dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej i wieku. W końcu chodzi o to, aby żyć zdrowiej i być w pozytywnej harmonii z samym sobą. Odrobina relaksu i przyjemny tropikalny odpoczynek od codzienności jest zawsze pomocny.


Czy leczenie ajurwedyjskie jest odpowiednie również dla pacjentów europejskich?

Tak, leczenie ajurwedyjskie jest odpowiednie dla ludzi na całym świecie. Zabiegi, a także odżywianie są dobre dla nas wszystkich. Jeśli jednak chcesz prowadzić stały, ajurwedyjski styl życia, musisz dostosować to, czego nauczyłeś się w Indiach i Sri Lance, do własnego środowiska. Na przykład, kuchnia ajurwedyjska pozwala na spożywanie dostępnych lokalnie owoców i warzyw sezonowo, ponieważ nasz organizm lepiej przystosowuje się do nich w trakcie ewolucji. Nie martw się, jeśli nie możesz znaleźć wszystkich indyjskich warzyw w europejskim supermarkecie. Lekarze w hotelach ajurwedyjskich chętnie udzielą Ci porad, jak kontynuować niektóre techniki w domu po zabiegu ajurwedyjskim. W ten sposób można przedłużyć czas relaksu w domu tak długo, jak to możliwe.


Jak mogę przygotować się do zabiegów ajurwedyjskich?

W każdym razie, sensowne jest przygotowanie się do wstępnego badania z lekarzem ajurwedyjskim. Zrób listę swoich najważniejszych problemów zdrowotnych i zastanów się, czego oczekujesz od leczenia. Ponieważ lekarze często mówią po angielsku, dobrą radą jest również posiadanie najważniejszych terminów medycznych w języku angielskim. Jeśli miałeś ostatnio operację lub złamane kości, zdjęcia rentgenowskie również pomogą lekarzowi.

W przypadku odzieży podróżnej podczas zabiegów ajurwedyjskich obowiązują: naturalność i relaks. Wakacje ajurwedyjskie nie są konkursem piękności, a hotele są raczej naturalne i swobodne. Noś wygodne, szerokie ubrania z naturalnych włókien, takich jak bawełna. Pamiętaj, że szczególnie bielizna może stać się bardzo tłusta dzięki masażowi. Do jogi i medytacji, które zwykle odbywają się rano o świcie lub w nocy o zmierzchu, należy również zaplanować wygodne i elastyczne ubranie oraz lekką kurtkę ( po zachodzie), szybko się ochładza). Możesz zabrać ze sobą dodatkowe ubranie do jogi, jeśli już je masz, ale nie musisz go kupować.

Należy również rozważyć zastosowanie środka odstraszającego komary lub sprayu przeciw komarom. Ponieważ komary są zwykle aktywne o zmierzchu, szeroka, lekka odzież pokrywająca ramiona i nogi również tutaj pomaga. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową listą tego, co warto zabrać na wycieczkę do Ajurwedy..  


O czym należy pamiętać rezerwując zabieg ajurwedyjski / Jak rozpoznać profesjonalne zabiegi ajurwedyjskie?

Ze względu na popularność zabiegów ajurwedyjskich, w ostatnich latach oferty znacznie wzrosły. Niestety, nie wszystkie z tych ofert są poważne i wiarygodne. Dlatego udzielimy Państwu kilku wskazówek, które pomogą Państwu zidentyfikować poważne i autentyczne oferty:

 • Hotele Ajurweda w Indiach i Sri Lance muszą być kontrolowane i certyfikowane przez odpowiednie władze państwowe.
 • Na wniosek powinien Pan/Pani otrzymać informacje o lekarzach ajurwedyjskich oraz, jeśli to konieczne, o ich wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.
 • Co najmniej jeden lekarz ajurwedyjski i kilku terapeutów powinno być na stałe w domu, a nie tylko przychodzić na zabiegi.
 • Leczenie ajurwedyjskie zostanie ustalone dopiero po wstępnej konsultacji z lekarzem. (Jeśli wnioski zostały już wcześniej ustalone, będzie to pobyt wellness, a nie autentyczna Ajurweda).
 • Oprócz zabiegów powinna być oferowana również kuchnia ajurwedyjska. (Niekiedy nie dotyczy to europejskich hoteli, jeśli chodzi o wellness Ajurwedy).
 • Prawdziwie skuteczna kuracja ajurwedyjska powinna obejmować codzienną jogę (i/lub medytację), przynajmniej 4 razy w tygodniu.
 • Przyjmowanie leków ajurwedyjskich (ziołowych) może być częścią leczenia, ale nigdy nie jest obowiązkowe. Jeśli leki ajurwedyjskie są dostępne, hotel powinien być w stanie udzielić informacji o ich pochodzeniu i produkcji.

Przy okazji: Rezerwując SpaDreams, oczywiście już sprawdziliśmy dla Państwa hotel i mogą być Państwo pewni, że zarówno hotel, jak i zarezerwowane zabiegi ajurwedyjskie rzeczywiście istnieją. 


Jak rozpoznać budzące wątpliwości leczenie ajurwedyjskie?

Po tym jak już wcześniej wyjaśniliśmy, jak rozpoznawać dobre programy, oto lista wskazówek, których należy się spodziewać: 

 • W hotelu nie ma żadnego lekarza ajurwedyjskiego. 
 • Strona internetowa wydaje się bardzo wątpliwa, jest słabo przetłumaczona, a informacje są czasami sprzeczne. 
 • Na maile wysyłane do hotelu nie otrzymuje się żadnych odpowiedzi, niekompletnie, złośliwie lub dopiero po kilku dniach. 
 • Tylko hotel Ajurweda można znaleźć na stronie internetowej hotelu, nie jest on wspomniany ani wymieniony nigdzie indziej. 
 • Nie otrzymasz żadnych informacji o certyfikacji przez władze Ajurwedy w Indiach lub Sri Lance.


Ile kosztuje (dobre) leczenie ajurwedyjskie?

Nie da się tu podać ogólnej średniej. Następujące czynniki mają decydujący wpływ na cenę zabiegów ajurwedyjskich:

 1. Sezonowość: W porze deszczowej (zwykle od maja do sierpnia) jest bardzo możliwe, że zapłacimy tylko połowę tego, co zapłacilibyśmy w szczycie sezonu (od grudnia do marca).
 2. Obiekty hotelowe: Jest tu wiele bardzo małych i bardzo prostych ayurwedyjskich domów. Często mają one mniej niż 20 pokoi. Wyposażenie jest więc raczej rustykalne, dużo drewna i niezbyt luksusowe. W tych hotelach leczenie ajurwedyjskie zwykle kosztuje znacznie mniej, co nie znaczy, że nie musi brakować absolutnie dobrej jakości. Wskazówka: Przyjrzyj się uważnie zdjęciom prostych hoteli, aby sprawdzić takie szczegóły jak czystość.
 3. Komfort w hotelu: Jeśli chcesz trochę luksusu, musisz za niego coś zapłacić, także w Azji. Istnieją luksusowe ajurwedyjskie hotele marzeń, a niektóre z nich nadal oferują dobre i autentyczne zabiegi pomimo całego tego luksusu, ale te mają też swoją cenę. Tam, gdzie 5-gwiazdkowa Ajurweda jest oferowana po obniżonej cenie, należy być sceptycznym.
 4. Prestiż hotelu lub lekarza: Niektóre domy ajurwedyjskie i/lub ich lekarze cieszą się świetną reputacją na całym świecie. Prowadzi to do dużego popytu, a co za tym idzie, wyższych cen.

 

Czy w zabiegach ajurwedyjskich zabrania się stosowania żywności nie wegetariańskiej?

Kuchnia ajurwedyjska jest tradycyjnie wegetariańska, ale bardzo smaczna dzięki wielu przyprawom, warzywom i owocom. Większość gości nie tęskni za mięsem, nawet jeśli na początku nie mogą w to uwierzyć. Niektóre hotele ajurwedyjskie oferują teraz dania z białej ryby i kurczaka. Jest to zazwyczaj mały kompromis, ponieważ oba są w większości zgodne z zasadami ajurwedyjskimi.


Czy w leczeniu ajurwedyjskim alkohol jest zabroniony?

Tak, alkohol i ajurwedyjska dieta nie idą ze sobą w parze. W tradycyjnych ajurwedyjskich hotelach alkohol nie jest więc w ogóle podawany. W niektórych hotelach, które oferują ajurwedyjskie leczenie, ale także inne rodzaje wakacji, może być mały bar, ale często personel jest poinstruowany, aby nie podawać napojów alkoholowych gościom ajurwedyjskim.


Czy podczas zabiegów ajurwedyjskich zabronione jest palenie?

Zgodnie z naukami ajurwedyjskimi palenie nie jest również uważane za zdrowe. W związku z tym zabronione jest palenie w bardzo surowych domach ajurwedyjskich na terenie całego hotelu. Niektóre inne domy tolerują palenie w niektórych ukrytych miejscach w ogrodzie lub przed hotelem.

Być może powinieneś zastosować ajurwedyjski zabieg przez kilka tygodni, aby przyzwyczaić się do niepalenia.

Dwa tygodnie zabiegów ajurwedyjskich w naszych najlepszych hotelach ajurwedyjskich

10 powodów, dla których warto rezerwować w SpaDreams

 • Świetny wybór hoteli
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 99% szczęśliwych klientów
 • 40 lat doświadczenia
 • Doradztwo eksperckie
 • Wakacje zindywidualizowane
 • Wyjątkowa jakość
 • Wsparcie od początku do końca
 • Ochrona danych
 • Najnowsze trendy w podróżach

Wasi doradcy

Z przyjemnością doradzę Ci osobiście: 22 153 07 55

Napisz do mnie: info@spadreams.pl

spadreams logo