Ajurweda
Czym jest ajurweda?
Sztuka leczenia Ajurweda wzięła swoją nazwę ze starożytnego języka indyjskiego sanskrytu i składa się z terminów "Ajus" (w tłumaczeniu "życie") i "Veda" (w tłumaczeniu "wiedza"). Nauki ajurwedyjskie skupiają się na "wiedzy o życiu", o całości istoty ludzkiej. Podczas kuracji ajurwedyjskiej ciało, umysł i dusza są doprowadzane do harmonii, aby wzmocnić energie życiowe i zmniejszyć lub zapobiec chorobom. Ajurweda opiera się na trzech doshach Vata, Pitta i Kapha. Każdy człowiek ma w sobie te trzy dosze. Jednak w przypadku braku równowagi doshas mogą pojawić się choroby fizyczne i psychiczne. Doświadczeni praktycy ajurwedyjscy dokładnie badają gości uzdrowiska, aby zidentyfikować ewentualne dominacje i nierównowagi doshas. Dzięki specjalnym zabiegom ajurwedyjskim takim jak masaże olejowe, wewnętrzne oczyszczanie i detoksykacja oraz dieta ajurwedyjska, dosze zostają zrównoważone, a samopoczucie fizyczne i psychiczne ulega poprawie w dłuższej perspektywie.
Pochodzenie i historia Ajurwedy
Ajurweda ma swoje początki w Indiach, gdzie szacuje się, że holistyczna sztuka leczenia powstała ponad 5 tysięcy lat temu. Liczące ok. 3 tys. lat zapisy "Agnivesha Tantra" świadczą o tysiącletniej tradycji. Z biegiem lat wiedza o ajurwedzie była dalej rozwijana. Dziś ajurweda jest nadal wysoko ceniona i szeroko praktykowana w Indiach, Sri Lance i Nepalu.
W Indiach i na Sri Lance ajurweda jest wykładana na państwowych uniwersytetach. Studia medycyny ajurwedyjskiej trwają pięć i pół roku i zakończone są egzaminem państwowym. Następnie wyszkoleni lekarze medyczni są dopuszczani do wykonywania zawodu lekarza ajurwedyjskiego i określani jako"Vaidya" .
W Niemczech również istnieją obecnie instytuty ajurwedy oferujące szkolenia ajurwedyjskie w tradycji indyjskiej.
Ajurwedyjskie kuracje dla dobrego samopoczucia
Panchakarma oznacza "pięciokrotne działanie" i opiera się na pięciu zabiegach oczyszczających enemach (Vasti), oczyszczaniu (Virechana), terapeutycznych wymiotach (Vamana), terapeutycznym oczyszczaniu przez nos (Nasya) i upuszczaniu krwi (Rakta Moksha). Zabiegom oczyszczającym towarzyszą zabiegi zewnętrzne, takie jak masaże olejkami ajurwedyjskimi, ziołowe kąpiele parowe i odlewy na czoło (Shirodhara). Ponieważ kuracja detoksykująca kuracja Panchakarma jest bardzo intensywna, należy zaplanować co najmniej 14-21 dni na pobyt w kuracji.
A Kuracja Rasayana ma za cel odmłodzenie i wzmocnienie organizmu. Zabiegi ajurwedyjskie takie jak masaże olejowe czy kąpiele kwiatowe wspomagane są przez tzw. Rasayany. Rasayana to ajurwedyjskie mieszanki ziołowe i mineralne, które można przyjmować w postaci proszku, jako tabletki lub w napoju. Aktywne składniki rasayany detoksykują organizm, wzmacniają układ odpornościowy i spowalniają starzenie się komórek. Jednocześnie rasayany oferują pozytywne działanie dla skóry i włosów.
Ajurwedyjskie zabiegi relaksacyjne są idealne dla odpoczynku i rewitalizacji. Ta łagodna forma leczenia ajurwedyjskiego jest często preferowana przez gości, którzy chcą poznać Ajurwedę lub pragną krótkiej przerwy od codzienności. Podczas kuracji relaksacyjnej zazwyczaj rezygnuje się z wewnętrznych zabiegów oczyszczających. Zabiegi ajurwedyjskie, takie jak masaże i zabiegi z użyciem olejków, zapraszają do dobrego samopoczucia. Ajurwedyjskie kuracje relaksacyjne są możliwe także w przypadku krótkich pobytów, np. w weekend.
Korzyści i cele Ajurwedy
Ajurweda promuje zdrowie i może pomóc w leczeniu chorób. Ajurweda doskonale nadaje się również dla osób, które nie cierpią na żadną wcześniejszą chorobę, ponieważ ciało jest odtruwane, a stres jest redukowany. Terapie ajurwedyjskie w połączeniu z dietą ajurwedyjską przywracają równowagę ciała, umysłu i duszy. Dodatkowo, dieta oparta na doshach pomaga wspierać zdrowy styl życia i aktywować zdolności organizmu do samoleczenia. Podczas terapii ajurwedyjskiej zazwyczaj oferowana jest również joga i medytacja, co dodatkowo zapewnia relaks. Ajurweda może w szczególności poprawić następujące dolegliwości:
Problemy trawienne:
- Niestrawnoś
- Zaparcia
- Wrzody żołądka
- Zespół jelita drażliwego (IBS)
- Zapalenie błony śluzowej żołądka
- Nietolerancje
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ayurveda Panchakarma - zobacz oferty
Zaburzenia układu nerwowego:
- Stres i niepokój
- Wypalenie
- Bezsenność
- Depresja
- Bóle głowy i migreny
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ajurweda antystresowa - zobacz oferty
Zaburzenia metaboliczne i hormonalne:
- Cukrzyca
- Brak równowagi hormonalnej
- Otyłość
- Nadciśnienie tętnicze
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ayurveda Panchakarma & Ayurveda odchudzanie - zobacz oferty
Problemy ze stawami i mięśniami:
- Zapalenie stawów
- Ból stawów
- Rwa kulszowa
- Reumatyzm
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ayurveda anti-aging - zobacz oferty
Zaburzenia układu oddechowego:
- Astma
- Zapalenie oskrzeli
- Przeziębienie i kaszel
- Alergie układu oddechowego
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ayurveda Panchakarma - zobacz oferty
Choroby skóry:
- Egzema
- Łuszczyca
- Trądzik
- Zapalenie skóry
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ayurveda Panchakarma - zobacz oferty
Problemy reprodukcyjne:
- Niepłodność
- Bolesne miesiączkowanie (ból menstruacyjny)
- Zespół policystycznych jajników (PCOS)
- Menopauza
Zalecany rodzaj terapii ajurwedyjskiej: Ayurveda Panchakarma - zobacz oferty
Koniecznie doświadcz przynajmniej raz w życiu terapii ajurwedyjskiej, aby odkryć głębokie korzyści płynące z tej starożytnej indyjskiej mądrości, która przywraca równowagę ciała, umysłu i duszy. Aby przeżyć autentyczne doświadczenie, zarezerwuj je w SpaDreams, specjalizującym się w odosobnieniach ajurwedyjskich. Dzięki dostosowanym do Twoich potrzeb programom w Indiach, na Sri Lance i w Europie zrewitalizujesz swoje ciało, uspokoisz umysł i wzmocnisz duszę. Czeka na Ciebie niezapomniane doświadczenie dla Twojego ogólnego samopoczucia.
Jakim typem Dosha jesteś?
Czy chcesz wiedzieć, która dosha jest u ciebie szczególnie dominująca? Poniżej znajdziesz przegląd cech trzech typów dosha: Vata, Pitta i Kapha. Zapoznaj się z charakterystyką trzech typów doshy i określ, z którym typem doshy dostrzegasz najwięcej podobieństw, żeby poznać swoją dominację doshy. Ten przegląd to oczywiście tylko pierwsze wrażenie. Zalecamy konsultację z lekarzem ajurwedyjskim, aby uzyskać dokładną klasyfikację twojej dosha.
Wygląd:
- Smukła budowa
- Podłużna twarz
- Wyraźnie widoczne żyły
Charakter/Psychika:
- Wrażliwa osoba
- Dobra pamięć krótkotrwała
- Podatność na zmartwienia, nerwowość, niepokój
Odżywianie:
- Niski apetyt
- Preferuje ciepłe potrawy
- Łatwo traci na wadze
Dolegliwości:
- Zakłócony sen
- Zamarzające dłonie i stopy
- Zaparcia i wzdęcia
Wygląd:
- Atletyczna budowa
- Precyzyjny nos
- Widoczna broda w zależności od poziomu wytrenowania
Charakter/Psychika:
- Emocjonalność
- Dobra pamięć krótko- i długoterminowa
- Skłonność do niecierpliwości
Odżywianie:
- Wysoki apetyt
- Preferuje zimne potrawy
- Może szybko przybierać i tracić na wadze
Dolegliwości:
- Skłonność do stanów zapalnych
- Biegunka
Wygląd:
- Stabilna, szeroka budowa
- Okrągła twarz
- Ledwie widoczne żyły
Charakter/Psychika:
- Pokojowy, opanowany
- Dobra pamięć długotrwała
- Skłonność do melancholii
Odżywianie:
- Lubi jeść
- Preferuje pikantne potrawy
- Szybko przybiera na wadze
Dolegliwości:
- Zmęczenie i bezsenność
- Nadwaga
FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące Ajurwedy
Ajurweda jest odpowiednia dla każdego, kto chce zrobić coś dobrego dla swojego ciała i szuka prozdrowotnego stylu życia. Osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami i kobiety w ciąży powinny zapytać swojego lekarza, czy zabiegi ajurwedyjskie są dla nich odpowiednie.
Możesz włączyć ajurwedyjski sposób życia do swojego codziennego życia. W domu można gotować potrawy z kuchni ajurwedyjskiej, stosować ajurwedyjskie przyprawy i zastąpić swoje produkty kosmetyczne kosmetykami ajurwedyjskimi. Dla relaksu dobra jest joga i medytacja. Aby poznać ajurwedę holistycznie, polecamy kurację ajurwedyjską.
Oferty Ajurwedy od Fit Reisen kosztują od:
{hotelListPrice}
W kuchni ajurwedyjskiej używa się wielu warzyw, owoców i roślin strączkowych. Staramy się, aby składniki były jak najświeższe, organiczne i regionalne. Dania ajurwedyjskie są w większości wegetariańskie lub wegańskie. W zależności od typu dosha należy unikać pewnych składników, takich jak nabiał czy pszenica. Ze względu na różne zalecenia dietetyczne dla typów dosha, posiłki w ośrodkach ajurwedyjskich są często przygotowywane indywidualnie dla gości lub podawane w formie bufetu z oznaczeniem dosha. Posiłek zawiera zazwyczaj wszystkie sześć smaków: słony, gorzki, ostry, słodki, cierpki i kwaśny, które w naukach ajurwedyjskich określa się mianem "rasa".
Zabiegi ajurwedyjskie są częściowo dofinansowywane przez prywatne firmy ubezpieczeniowe, jeżeli są odpowiednie dla danego wskazania. Można też skorzystać z dofinansowania leczenia przez ustawową kasę chorych. Zalecamy, aby przed dokonaniem rezerwacji zasięgnąć informacji u swojego ubezpieczyciela.
Ajurweda jest najbardziej rozpowszechniona w Indiach i na Sri Lance, gdzie znajdziesz wiele tradycyjnych ośrodków ajurwedy. Zabiegi ajurwedyjskie są również oferowane w innych krajach azjatyckich, takich jak Nepal, Tajlandia i Indonezja. W międzyczasie ajurweda staje się coraz bardziej popularna w Europie, dlatego oferty ajurwedyjskie można znaleźć także w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Włoszech i Polsce.