Ajurweda dla wzmocnienia nerek: 9 wskazówek dla zdrowych nerek

Wielu Polaków ma słabe nerki, ale bardzo niewiele osób o tym wie. Zwłaszcza wysokie ciśnienie krwi jest poważnym wskaźnikiem przewlekłej choroby nerek. Ale zmęczenie, swędzenie skóry, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie wody w nogach, nudności i wymioty są również objawami chorych nerek.

Medycyna konwencjonalna stosuje mieszankę leków w leczeniu przewlekłego osłabienia nerek. Stosuje się leki obniżające ciśnienie krwi, leki immunosupresyjne, obniżające poziom lipidów i diuretyki. W ten sposób lekarze leczą tylko objawy choroby, ale nie jej przyczynę. Jeśli cierpiący nie chcą być narażeni na ten koktajl leków z medycyny konwencjonalnej dla swoich dolegliwości, mogą skorzystać z naturalnych środków, takich jak Ajurweda, aby wzmocnić swoje nerki. Podajemy 9 wskazówek, w jaki sposób Ajurweda może być stosowana w przypadku osłabienia nerek i co możesz zrobić, aby oczyścić nerki za pomocą ajurwedyjskich kuracji.

Oto przyczyny osłabienia nerek z ajurwedyjskiego punktu widzenia

Podczas gdy medycyna konwencjonalna postrzega przewlekłe osłabienie nerek jako nieuchronne zmniejszenie ich zdolności filtracyjnych, Ajurweda rozpoznaje chorobę nerek jako uszkodzenie znacznie większej struktury w organizmie, na które cierpią kanały wydalania moczu. Jeśli dojdzie do zachwiania równowagi pomiędzy trzema doshami, w najgorszym wypadku dojdzie do niewydolności nerek, ponieważ ta nierównowaga może prowadzić do bezbolesnego zapalenia nerek. Te procesy zapalne powstają w wyniku zaburzeń energii Vata i Pitta. Czasami zaangażowana jest również Kapha.

Zaburzenia Vata prowadzą np. do opuchlizny pod oczami, małej ilości moczu i na dłuższą metę niszczą funkcje nerek. Pitta dosha znajduje się w twojej krwi. Jeśli masz zaburzenia Pitta, skutkuje to zmniejszeniem współczynnika filtracji nerek. Ważne składniki odżywcze, takie jak białka, są wówczas nadmiernie wydalane przez nerki, co prowadzi do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Kiedy Kapha jest zaangażowana w osłabienie nerek, komórki nerek ulegają zatkaniu, blokując przepływ energii Vata. Zniszczeniu ulega zarówno funkcja, jak i struktura nerek.

Ajurweda dla wzmocnienia nerek: Środki te pomagają w przypadku osłabienia nerek

Podczas gdy medycyna konwencjonalna opiera się na mieszance różnych leków do leczenia, Ajurweda koncentruje się na holistycznym podejściu do osłabienia nerek i wykorzystuje wszystkie zasoby organizmu, aby wyleczyć chorobę. Harmonizowanie niezrównoważonych doshas jest centralną częścią terapii medycyny ajurwedyjskiej. Kuracje ajurwedyjskie głęboko oczyszczają organizm i usuwają produkty przemiany materii, dzięki czemu Vata, Pitta i Kapha mogą ponownie odnaleźć swoją równowagę. Regenerujące preparaty ziołowe wspomagają organizm w jego rewitalizacji.

W badaniu przeprowadzonym w szpitalu Patel Ajurweda w Nadiad w 2011 roku, 100 ochotników otrzymywało codziennie przez miesiąc ajurwedyjskie zabiegi oczyszczające, uzupełnione przyjmowaniem ziół. Lekarze Manish V. Patel, S. N. Gupta i Nimesh G. Patel osiągnęli dzięki tej ajurwedyjskiej terapii zmniejszenie ilości krwi i białka w moczu, jak również zmniejszenie objawów osłabienia nerek.

Oprócz ajurwedyjskich kuracji oczyszczających częścią procesu wzmacniania nerek w Ajurwedzie są również zmiany w diecie i stylu życia. Włączenie medytacji i jogi do codziennej rutyny również pomaga obniżyć poziom stresu i stymuluje narządy.

Oczyszczanie nerek z Ajurwedą – 9 wskazówek dla zdrowych nerek

1. Zarezerwuj ajurwedyjskie leczenie przeciw osłabieniu nerek

Aby przywrócić równowagę doshas, zaleca się zarezerwowanie oczyszczającej kuracji ajurwedyjskiej i poddanie osłabienia nerek leczeniu przez doświadczonych terapeutów ajurwedyjskich.

Tradycyjne kuracje Panchakarma najpierw oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn metabolicznych. Dzięki masażom specjaliści ajurwedyjscy uwalniają toksyny z narządów i tkanek, a następnie usuwają je za pomocą różnych procedur. Stosuje się również wypacanie, płukanki i lewatywy z olejem. Oprócz ustanowienia równowagi dosha nacisk kładzie się na uzdrowienie tkanki nerek. Zmniejszenie Kaphy uwalnia zatkane nefrony i umożliwia przepływ Vaty.

2. Lepiej się odżywiaj

Zmieniając swoją dietę, można wzmocnić nerki za pomocą pewnych produktów spożywczych. Sok z liści rzodkiewki jest szczególnie korzystny dla nerek. Pij filiżankę świeżego soku dwa razy dziennie, aby oczyścić krew i usunąć toksyny i produkty odpadowe. Miska arbuza dziennie może również wzmocnić Twoje nerki. Sok z buraków jest nie tylko bogaty w żelazo, ale także dobry dla zdrowia nerek. Na osłabienie nerek pomoże również wywar z fig, który pije się codziennie przez miesiąc.

3. Wzmocnij swoje nerki dzięki ajurwedyjskim ziołom

Aby oczyścić nerki za pomocą Ajurwedy, zalecamy stosowanie ajurwedyjskich ziół i przypraw. Pietruszka jest uważana za jedno z najlepszych ziół do oczyszczania nerek i wypłukuje wszystkie bakterie i zarazki z dróg moczowo-płciowych dzięki swojemu działaniu moczopędnemu. Sok z pietruszki z cytryną jest szczególnie bogaty w witaminę C i wzmacnia układ odpornościowy. Kurkuma ma również działanie oczyszczające krew i nerki. Jego właściwości przeciwzapalne zapobiegają stanom zapalnym tkanki nerek.

4. Unikaj alkoholu i kawy

Jeśli nerki są osłabione, należy je jak najbardziej odciążyć. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie krwi z substancji szkodliwych. W celu wyeliminowania alkoholu i kofeiny z organizmu nerki potrzebują dodatkowego wysiłku oczyszczającego. Powstrzymując się od alkoholu i kawy, odciążasz nerki i pozwalasz im spokojnie się leczyć.

5. Nimm ein Bad in Bittersalz

Dodaj kilka łyżeczek soli Epsom do wody w wannie. 30-minutowa kąpiel w soli Epsom działa odtruwająco na organizm, a tym samym odciąża nerki od detoksykacji krwi.

6. Nigdy nie należy tłumić pragnienia oddania moczu.

Aby utrzymać nerki w zdrowiu i zapobiec dyskomfortowi, ważne jest, abyś nigdy nie tłumił potrzeby oddania moczu. Jeśli to możliwe, staraj się iść do toalety natychmiast, gdy poczujesz potrzebę oddania moczu.

7. Uprawiaj ćwiczenia jogi

Połączenie jogi i Ajurwedy ma wiele pozytywnych skutków dla wzmocnienia nerek. Różne pozycje jogi stymulują Twoje organy i wzmacniają nerki. Siedzenie obrotowe, sfinks, kobra lub wygięcie do przodu są szczególnie korzystne dla poprawy pracy nerek.

8. Przyjmij Vajrasanę po posiłku

Aby Twoje trawienie było jak najbardziej harmonijne, możesz po jedzeniu usiąść na piętach, Vajrasana, i medytować przez 5 do 10 minut. Optymalne trawienie zapobiega tworzeniu się odpadów trawiennych i jednocześnie odciąża nerki.

9. Unikaj mięsa, jaj i produktów mlecznych

Mięso, jaja i produkty mleczne automatycznie zwiększają kwasowość moczu. To bardzo obciąża nerki. Zmniejszenie ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w codziennej rutynie pomoże Twoim nerkom w regeneracji.

Zrób coś dobrego dla swoich nerek i poznaj nasze oferty na Ajurwedę wzmacniającą nerki

Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska - Panchakarma Intensive
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ayurveda Wellness & Beauty
11 Nocy, pokój jednoosobowy, All-Inclusive
Santani Resort
Sri Lanka – Wnętrze kraju Sri Lanka – Werapitiya - Kandy
Odchudzanie Santani
5 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska- przeciw stresowi
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna