Ajurweda leczenie zapalenia oskrzeli i 10 ajurwedyjskich porad dla zdrowych płuc

Podczas gdy ostre zapalenie oskrzeli jest bardzo powszechne w miesiącach zimowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli nie jest całkiem tak powszechne. Mimo to, Światowa Organizacja Zdrowia uznała choroby POChP, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli, za trzecią globalną wiodącą przyczynę zgonów w 2019 roku. Palacze są szczególnie narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na tę chorobę, dlatego często określa się ją mianem “kaszlu palacza”.

W ostrym zapaleniu oskrzeli stan zapalny błony śluzowej płuc jest w większości przypadków spowodowany infekcją wirusową, która prowadzi do typowych objawów, takich jak kaszel, gorączka i ból głowy oraz bóle kończyn. Z kolei przewlekłe zapalenie oskrzeli jest spowodowane ciągłym podrażnieniem błony śluzowej oskrzeli przez nikotynę lub inne substancje drażniące. Samoczyszcząca moc płuc jest wtedy znacznie osłabiona, a śluz może być usuwany z płuc tylko w niewystarczającym stopniu. Na tym blogu dowiesz się więcej o tym, jak Ajurweda może pomóc w walce z zapaleniem oskrzeli i pomoże Ci zdecydować, czy rekolekcje Ajurwedy mogą Ci pomóc.

Zapalenie oskrzeli z perspektywy ajurwedyjskiej

Ajurweda określa zapalenie oskrzeli jako kasa roga. Kasa łączy w sobie kaszel i podrażnienie błon śluzowych. Z ajurwedyjskiego punktu widzenia, podłożem dla choroby płuc, takiej jak zapalenie oskrzeli, jest wyraźne zaburzenie równowagi doszy vata i kapha. Tworzenie się flegmy i osłabiony ogień trawienny również przyczyniają się do rozwoju choroby płuc. Zbyt duża ilość kapha, jak również nadmiar flegmy, sprzyjają blokowaniu dróg oddechowych w płucach, powodując duszności.

W konsekwencji vata, która związana jest z żywiołem powietrza, nie może już normalnie krążyć w płucach. Przemieszczając się w niewłaściwych kierunkach, wywołuje podrażnienie kaszlu, a nawet skurcze. Osłabiony ogień trawienny prowadzi również do gromadzenia się wilgoci, co dodatkowo zwiększa tworzenie się flegmy. Pokarmy, które promują wilgoć i kapha, takie jak produkty mleczne, mięsa i słodkie desery i owoce, zachęcają do tworzenia śluzu, który z kolei jest rajem dla wszelkiego rodzaju patogenów. Podczas gdy zapalenie oskrzeli kapha jest najczęstsze, formy zapalenia oskrzeli mogą również występować z typowymi objawami Vata, takimi jak suchy kaszel, lub nawet z objawami pitta, takimi jak gorączka i pieczenie w płucach.

Jak ajurwedyjskie kuracje na zapalenie oskrzeli wzmacniają Twoje płuca

Podczas leczenia zapalenia oskrzeli za pomocą terapii ajurwedyjskiej ważne jest, aby uwolnić się od wszystkich czynników wywołujących, na przykład palenia tytoniu. W przypadku stosowania ajurwedy w leczeniu zapalenia oskrzeli od samego początku następuje zasadnicza zmiana diety i dostosowanie niezdrowego stylu życia. Pokarmy takie jak czosnek, czarny pieprz, ryż, soczewica, imbir, pieprz długi i gorąca woda z miodem mogą mieć lecznicze działanie na zapalenie oskrzeli. W zależności od tego, która dosha jest zaangażowana w rozwój choroby płuc, różne pokarmy mogą być pomocne. Zmiana stylu życia powinna obejmować unikanie drzemek w ciągu dnia, nadmiernego wysiłku fizycznego, narażenia na dym i kurz, a także produktów mlecznych.

Higiena snu oraz optymalizacja powietrza w pomieszczeniach również odgrywają kluczową rolę w powrocie do zdrowia. Odpowiednia ilość ruchu na łonie natury może znacząco poprawić stan Twojego przewlekłego zapalenia oskrzeli. W ośrodkach Ajurwedy stosuje się zabiegi z użyciem olejków, aby złagodzić POChP. Masaże całego ciała olejem, lewatywy olejowe lub spożywanie ghee, bardziej znanego jako masło klarowane, oczyszczają organizm podczas tradycyjnego detoksu Panchakarma. Równie pozytywny wpływ na przebieg choroby płuc mają ajurwedyjskie preparaty ziołowe lub stemple ziołowe. Oprócz świętej bazylii, tulsi, na zapalenie oskrzeli możesz stosować również imbir i pieprz.

10 ajurwedyjskich wskazówek dla zdrowych płuc

1. Zmień swoją dietę

Zmiana diety jest bardzo ważna w leczeniu zapalenia oskrzeli metodą Ajurwedy. W zależności od tego, która dosha jest odpowiedzialna za Twoje zapalenie oskrzeli, masz możliwość włączenia do swojej diety różnych produktów. Zasadniczo, lekka dieta z dużą ilością świeżych warzyw jest lecznicza dla Twojego organizmu.

2. Stosuj zioła ajurwedyjskie.

Zioła ajurwedyjskie mogą być przyjmowane w postaci herbatek lub dodawane do potraw. Imbir i czarny pieprz są szczególnie przydatne w ajurwedyjskim leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli. Dodaj łyżeczkę sproszkowanego imbiru i zmielonego czarnego pieprzu do filiżanki gorącej wody i pij tę mieszankę dwa razy dziennie.

3. Ćwicz uwĆwicz świadome oddychanie.

Wiele osób w życiu codziennym oddycha zbyt płytko. Codziennie obserwuj swój oddech, kładąc jedną rękę na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Włącz ćwiczenia uważnego oddychania do swojej codziennej rutyny. Już 15 minut dziennie, 5 minut rano, 5 minut w południe i 5 minut przed snem, może znacząco poprawić kondycję Twoich płuc.

4. Ćwicz naprzemienne wykonywanie ćwiczeń i odpoczynek poprzez techniki relaksacyjne

Kiedy masz zapalenie oskrzeli, ważne jest, aby dać swojemu organizmowi wystarczająco dużo odpoczynku. Możesz nauczyć się naprzemiennej aktywności i odpoczynku poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga. Zachęca to również do praktykowania oddychania, ponieważ zarówno w medytacji, jak i jodze uczy się technik świadomego oddychania.

5. Zrób w domu ajurwedyjską kąpiel parową głowy

Typowym ajurwedyjskim sposobem leczenia zapalenia oskrzeli jest tradycyjna kąpiel parowa głowy, ponieważ ma ona działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i uspokajające. Włóż łyżkę stołową kminku do dużej miski z parującą wodą. Pochyl się nad miską, przykryj głowę i miskę ręcznikiem na 10 minut, wdychając parę przez nos.

6. Używaj olejków eterycznych

Wdychanie olejków eterycznych może być bardzo lecznicze dla Twoich płuc, zarówno poprzez dyfuzor olejków eterycznych umieszczony w pomieszczeniu, jak i poprzez stosowanie ich w połączeniu z inhalacjami. Olejek tymiankowy działa kojąco na ostre objawy zapalenia oskrzeli.

7. Płukać gardło słoną wodą.

Dodaj łyżeczkę soli do szklanki ciepłej wody i płucz nią gardło kilka razy dziennie. Upewnij się, że używasz soli wysokiej jakości, a po płukaniu całkowicie wypluj wodę. Słona woda pomoże zmniejszyć produkcję śluzu.

8. Weź kąpiel z solą Epsom

Kiedy cierpisz na ostre zapalenie oskrzeli, kąpiel w soli Epsom może pomóc złagodzić objawy. Dodaj kilka łyżeczek soli Epsom do ciepłej wody w wannie i weź w niej 30-minutową kąpiel.

9. Należy regularnie pić ciepłą wodę

Aby utrzymać drogi oddechowe dobrze nawilżone i ułatwić regularne usuwanie śluzu z płuc, Ajurweda zaleca picie ciepłej wody kilka razy dziennie przez cały dzień w przypadku zapalenia oskrzeli. Możesz zagotować ją rano, a następnie umieścić w termosie, aby mieć ją pod ręką przez cały dzień.

10. Zarezerwuj kurację ajurwedyjską przeciwko zapaleniu oskrzeli

Tradycyjne odosobnienia ajurwedyjskie na zapalenie oskrzeli nie tylko oczyszczają organizm, ale także pomagają mu odzyskać naturalną równowagę. Pachnące ziołowe kąpiele parowe lub inhalacje oczyszczają drogi oddechowe i wzmacniają system odpornościowy. Zabiegi drenażowe usuwają z organizmu produkty przemiany materii i toksyny. Najlepszą cechą odosobnienia ajurwedyjskiego jest to, że cały plan terapii i dieta są dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i pod czujnym okiem doświadczonego lekarza ajurwedyjskiego i terapeutów. Jest to holistyczna i naturalna terapia dla ciała, umysłu i duszy.

Dlaczego nie sprawdzić niektórych z naszych najbardziej popularnych ajurwedyjskich rekolekcji na zapalenie oskrzeli!

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska - Panchakarma
14 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska Panchakarma Intensywna
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Ayurveda Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ajurweda Odchudzanie i zdrowie
13 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
Oasis Aramaya Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Południowo-zachodnie Wybrzeże – Ambalangoda
Intensywna kuracja ajurwedyjska
11 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna