Ajurweda na endometriozę – 10 wskazówek, jak złagodzić objawy

Endometrioza występuje w wielu postaciach, począwszy od silnych skurczów menstruacyjnych, bolesnych stosunków płciowych, aż po niepłodność. Wiele twarzy endometriozy głęboko wpływa na życie kobiet, które ją mają. Choroba ta jest spowodowana przez tkankę, która jest podobna do wyściółki macicy, ale która rośnie poza macicą. Zmiany endometriozy mogą dotyczyć jamy brzusznej lub innych narządów, takich jak pęcherz moczowy czy jelita. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że endometrioza dotyka do 10% kobiet i dziewcząt w wieku reprodukcyjnym na całym świecie.

Wiele kobiet czeka nawet do 10 lat, aż zostanie postawiona właściwa diagnoza. Podczas oczekiwania na diagnozę, kobiety nadal cierpią z powodu objawów i często odwiedzają wielu lekarzy i szpitale. Obecnie współczesna medycyna uznała endometriozę za chorobę nieuleczalną, ale objawy można leczyć za pomocą chirurgii i terapii hormonalnych.

Ajurweda przyjmuje znacznie bardziej holistyczne podejście do tej choroby, nie tylko starając się zminimalizować objawy, aby zapewnić ulgę w danej chwili, ale także leczyć pierwotną przyczynę dla długotrwałego złagodzenia objawów. Ten blog przedstawi Ci, w jaki sposób terapeutyczna Ajurweda jest wykorzystywana w leczeniu endometriozy i jak możesz włączyć Ajurwedę do swojego codziennego życia.

Endometrioza powoduje silny ból

Przyczyny endometriozy z perspektywy ajurwedyjskiej

Ajurweda dopatruje się przyczyny większości chorób przewlekłych w nagromadzeniu w tkankach produktów przemiany materii, tzw. ama, które naruszają ich wrażliwą równowagę. Produkty odpadowe utrudniają krążenie w tkankach ciała, które przez to nie mogą być dostatecznie zaopatrywane w substancje odżywcze. Proces ten osłabia system odpornościowy, a ciało i dosze ulegają rozregulowaniu.

Ze względu na rozrastające się komórki błony śluzowej, endometrioza może być uznana albo za zaburzenie kapha, albo za zaburzenie pitta, ze względu na jej silny wpływ na chorobę, wynikający z zapalnych właściwości narośli oraz zaangażowania krwi, hormonów i menstruacji. Podłożem bolesnego przebiegu endometriozy jest vata. Ponieważ vata reprezentuje element powietrza i ruchu, przypisuje się jej również niewłaściwe rozmieszczenie komórek endometrialnych. To sprawia, że endometrioza jest “sannipatika”, chorobą, w której wszystkie trzy dosze podlegają zaburzeniom. Często powodujące zaburzenia vata zaburzają równowagę pozostałych dwóch dosh.

Ajurweda na endometriozę: te zabiegi przynoszą ulgę

Ponieważ Ajurweda sugeruje, że choroba wynika z nagromadzenia toksyn, złego odżywiania, osłabionego trawienia i braku równowagi w układzie nerwowym, leczenie ajurwedyjskie koncentruje się na równoważeniu powstałej nierównowagi w celu złagodzenia endometriozy.

Celem ajurwedyjskiego podejścia terapeutycznego jest wzmocnienie organizmu i aktywacja jego samouzdrawiających sił. Aby usunąć z organizmu nagromadzone odpady przemiany materii i przywrócić równowagę doshas, zaleca się przeprowadzenie ajurwedyjskiej terapii oczyszczającej. Ponieważ wątroba odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów i menstruacji, to właśnie na niej powinno się skupić oczyszczanie. Ajurwedyjskie masaże olejowe i owijanie ciała uwalniają toksyny z tkanek. Poprzez kolejne procedury eliminacji, terapeuci ajurwedyjscy kierują produkty odpadowe z ciała poprzez układ trawienny. Uzdrawiające preparaty ziołowe i akupunktura ajurwedyjska przynoszą również ulgę w endometriozie. Oprócz głębokiego oczyszczenia organizmu należy wzmocnić ogień trawienny, w czym ważną rolę odgrywa zmiana diety.

Dzięki masażowi olejowemu z tkanek uwalniane są toksyny

10 wskazówek, jak pomóc złagodzić endometriozę za pomocą Ayurvedy

1.Zmień swoją dietę.

Zmieniając swoją dietę, możesz wpłynąć na przebieg endometriozy. Przede wszystkim unikanie glutenu pomoże Ci zmniejszyć ból. Pamiętaj również, aby ograniczyć do minimum pokarmy o odczynie kwaśnym. Należy unikać kawy, soi, cukru, produktów mlecznych, octu, mięsa i soków owocowych. Wysokiej jakości tłuszcze oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 mogą mieć pozytywny wpływ na endometriozę.

2.Skorzystaj z ajurwedyjskich ziół leczniczych.

Stosowanie ziół leczniczych jest nieodzowne w Ajurwedzie. Bataty, babka płesznik i krwawnik są często stosowane w przypadku endometriozy. Wszystkie trzy zioła znane są jako zioła kobiece i mają bardzo pomocny wpływ na żeńskie narządy rozrodcze.

3. Dokonaj zmian w stylu życia.

Endometrioza jest spowodowana głównie nadmiarem vata, który należy zredukować. Ustanawiając regularne codzienne rutyny, tj. posiłki i czas snu o tych samych porach, dajesz swojemu ciału ciągłość i bezpieczeństwo. To pomaga obniżyć vata w organizmie.

4. Wspomóż swój detoks herbatą z pokrzywy.

Jeśli chcesz przeprowadzić detoksykację w domu, możesz regularnie dodawać do swojej diety herbatę z pokrzywy. Ta roślina lecznicza ma działanie oczyszczające krew i wspiera organizm w jego naturalnych procesach głębokiego oczyszczania.

5. Masuj się olejkiem vata.

Przynajmniej raz w tygodniu możesz wykonać sobie masaż z użyciem kojącego olejku vata. Poświęć wystarczająco dużo czasu dla siebie i uczyń z automasażu mały rytuał. Olejki pomogą uspokoić twój system nerwowy i zredukować vata w twoim ciele.

6. Stymuluj swoje czakry poprzez taniec.

Aby złagodzić objawy endometriozy, powinnaś stymulować dwie dolne czakry. Tańce biodrowe, takie jak taniec brzucha czy salsa, pomogą Ci stymulować szczególnie czakry Muladhata i Swadishthana.

7. Uprawiaj jogę.

Ukierunkowane ćwiczenia jogi stymulują organy w jamie brzusznej i sprawiają, że ich energia znów zaczyna płynąć. Poprzez głębokie i kojące oddychanie podczas jogi uspokajasz swój system nerwowy i odnajdujesz wewnętrzny spokój.

Ćwicz jogę w zaciszu własnego domu.

8. Zredukuj stres.

Stres jest bardzo szkodliwy dla Twojego organizmu i może znacznie pogorszyć przebieg choroby. Upewnij się, że zminimalizujesz swoją ekspozycję na stres, aby zmniejszyć vata w organizmie i pozytywnie wpłynąć na endometriozę. Medytacja i ćwiczenia oddechowe pomogą Ci obniżyć poziom stresu.

9. Zastosuj leczenie detoksykacyjne.

Przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę, można przeprowadzić ajurwedyjską terapię detoksykacyjną. Pij codziennie rano przez dwa tygodnie na czczo dwie szklanki ciepłej wody, doprawionej łyżeczką świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Jeśli chcesz, możesz dodać również miód. Zioła Amalaki i Ashoka wspomogą Twoją detoksykację.

10. Zarezerwuj terapię ajurwedyjską dla osób cierpiących na endometriozę.

Ustalenie, które zmiany odpowiadają Twoim oczekiwaniom, a także zastosowanie wszystkich tych wskazówek może być przytłaczające. Jeśli chcesz, aby lekarz ajurwedyjski przyjrzał się twojej osobistej historii i dał ci wysoce zindywidualizowany plan leczenia, jak również sugestie żywieniowe, zarezerwuj pobyt z terapią ajurwedyjską. Pomoże Ci to zastosować wszystkie pozostałe wskazówki, a także dowiesz się, jak możesz zintegrować Ajurwedę ze swoim codziennym życiem pod nadzorem w pełni wyszkolonego lekarza Ajurwedy. Pod kierunkiem spersonalizowanego planu leczenia opracowanego przez lekarza wspólnie z Tobą, wykwalifikowani terapeuci oczyszczą Twoje ciało za pomocą kojących masaży, zabiegów drenujących, jak również ciepłych olejów i ajurwedyjskich ziół. Odosobnienie pomoże Ci się zrelaksować, odstresować i pozwoli Ci skupić się na powrocie do zdrowia.

Sprawdź nasze hotele, które oferują leczenie endometriozy metodą Ajurwedy:

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska- przeciw stresowi
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska - Panchakarma Intensive
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Siddhalepa Ayurveda Health Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Wadduwa
Klasyczna kuracja ajurwedyjska (1os.)+os. towarzysząca bez kuracji
6 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ayurveda Wellness & Beauty
11 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna