Ajurweda na łuszczycę – 7 wskazówek jak poprawić stan skóry z łuszczycą

Łuszczyca, zwana też łuszczycowym zapaleniem stawów, jest jedną z najpoważniejszych chorób skóry na świecie. Typowe objawy choroby, takie jak swędzenie i ciągłe łuszczenie się skóry, są dla pacjentów bardzo niepokojące. Rozległe i wyraźnie widoczne podrażnienia skóry są często wielkim obciążeniem psychicznym dla osób nimi dotkniętych.

Ajurweda może zaoferować bardzo dobrą pomoc w przypadku łuszczycy, zarówno jeśli chodzi o objawy fizyczne, jak i konsekwencje psychologiczne. Specjalne metody leczenia indyjskiej sztuki uzdrawiania w równym stopniu odnoszą się do zdrowia skóry i dobrego samopoczucia psychicznego. Ponadto, podczas kuracji ajurwedyjskiej dla łuszczycy, doświadczeni eksperci dostarczają użytecznych zaleceń i pomocy w codziennym radzeniu sobie z chorobą. Ale jak dokładnie ajurweda działa przeciwko łuszczycy? Dajemy ci 7 wskazówek, jak można wykorzystać Ajurwedę w walce z łuszczycą.

Przyczyny łuszczycy z perspektywy ajurwedyjskiej

Fakt, że Ajurweda ma często bardzo dobry wpływ na zaburzenia metaboliczne i choroby autoimmunologiczne, został udowodniony przez liczne badania. Łuszczyca ma po trochu z każdego z tych dwóch obszarów chorobowych. Ta przewlekła choroba skóry jest spowodowana nieprawidłowym działaniem systemu immunologicznego, w którym ciało zwraca się przeciwko własnej tkance skórnej.

W rezultacie dochodzi do zwiększonego uwalniania substancji zapalnych i nadmiernego zaopatrzenia skóry w białko – łuszczycę. Białko to jest współodpowiedzialne za różnicowanie się komórek skóry, a w przypadku nadmiaru zapewnia przyspieszony podział komórek. W rezultacie komórki skóry rosną szybciej niż zwykle, co powoduje zwiększone łuszczenie się skóry.

Ajurweda upatruje przyczyn tego stanu rzeczy w braku równowagi pomiędzy trzema doshami. Łuszczyca objawia się przede wszystkim na skórze głowy, płatkach uszu, łokciach i kolanach. W medycynie ajurwedyjskiej te regiony ciała uważane są za siedzibę doszy Vata i Kapha.

Oprócz rozległych podrażnień skóry, zaczerwienienia i swędzenia, przyspieszony wzrost komórek prowadzi także do upośledzenia społecznego. Osoby z łuszczycą są nadal często stygmatyzowane i poddawane ostracyzmowi. Wstydzą się pokazywać swoją skórę, chodzić na basen czy do sauny, boją się odrzucenia przez społeczeństwo.

Społeczny wymiar choroby oznacza dla pacjentów dodatkowy stres, który z kolei jest uważany za jeden z głównych czynników sprzyjających nowym epizodom łuszczycy. Nietrudno zauważyć, że z tego dylematu wynika błędne koło. Obraz kliniczny pogarsza się i prowadzi do większego stresu psychicznego, co z kolei sprzyja ponownemu zaostrzeniu. Dodatkowo, badania wskazują na zwiększoną tendencję pacjentów z łuszczycą do nadużywania alkoholu, co sprawia, że spożywanie alkoholu może również napędzać chorobę.

Dlatego też same leki często nie są wystarczające w leczeniu łuszczycy. Celem ajurwedyjskiej kuracji łuszczycy jest więc leczenie holistyczne, które opiera się przede wszystkim na samouzdrawiającej mocy pacjenta. Odpowiednie odżywianie i oferty relaksacyjne powinny pomóc w przywróceniu samoregulacji metabolizmu skóry.

Metabolizm skóry powinien zostać przywrócony do równowagi poprzez ukierunkowane działania. Ajurwedyjskie leczenie łuszczycy bierze również pod uwagę zewnętrzne czynniki, które prowadzą do ciężkich epizodów choroby. Obok nieodpowiedniej diety i stresu są to także zmiany w równowadze hormonalnej, np. w okresie dojrzewania, menopauzy czy ciąży.

Skuteczność ajurwedy w łuszczycy

Ajurwedyjskie kuracje na łuszczycę dążą więc do przywrócenia równowagi pomiędzy tymi dwoma doshami. Dzieje się tak na przykład w ramach medycznej kuracji postnej, takiej jak Rasayana. Z jednej strony post ajurwedyjski skupia się na optymalizacji wzorców zachowań (Achara-Rasayana) w radzeniu sobie z łuszczycą. Z drugiej strony, ajurwedyjskie ekstrakty ziołowe (Oshadhi-Rasayanas) powinny przyczynić się do złagodzenia objawów.

Jednym z najważniejszych ajurwedyjskich ziół przeciw łuszczycy są owoce indyjskiego drzewa Thuvaraka (Hydnocarpus laurifolia). Jego leczniczy ekstrakt olejowy nazywany jest również Thuvaraka Rasayana w Ajurwedzie i był w przeszłości przedmiotem wielu badań medycznych. Szczególnie interesujące są wyniki badań przeprowadzonych przez Amrita School of Ayurveda w Kerali w 2019 r. Lekarze prowadzący leczyli 36-letniego pacjenta Thuvaraka Rasayana przez 43 dni i dokonali zaskakujących odkryć.

Nie tylko objawy typowe dla choroby widocznie się zmniejszyły. Podobnie, eksperci byli w stanie skutecznie leczyć nawet ekstremalne zmiany skórne łuszczycy za pomocą Ajurwedy z wykorzystaniem oleju Thuvaraka i przywrócić strukturę skóry pacjenta do jej naturalnego stanu.

Instytut Nauk Medycznych na Uniwersytecie Banaras Hindu w Varansa, w Indiach, również wyraźnie opowiada się za multimodalną ajurwedą w leczeniu łuszczycy. W badaniu opublikowanym w 2020 roku naukowcy z uniwersytetu opisali udane leczenie 68-letniego pacjenta, który po roku leczenia ajurwedą cieszył się całkowitą wolnością od objawów i nie zgłaszał nawrotów choroby. Chociaż nie jest możliwe wyleczenie łuszczycy za pomocą Ajurwedy, to zastosowanie ajurwedyjskich środków leczniczych przynosi przynajmniej zauważalną poprawę obrazu klinicznego, w tym uwolnienie od objawów, a tym samym zapewnia pacjentom lepszą jakość życia.

Ajurweda leczy łuszczycę – te 7 wskazówek poprawi stan Twojej skóry

1. Zmień swoją dietę

Unikaj zimnych i surowych pokarmów, gdyż mogą one prowadzić do zaburzeń trawienia i tym samym pogłębiać problem skórny. Należy również unikać kwasów tłuszczowych omega-6, gdyż mają one tendencję do promowania stanów zapalnych. Upewnij się, że stosujesz zdrową i zbilansowaną dietę z dużą ilością kwasów tłuszczowych omega-3, które mają działanie przeciwzapalne, a tym samym pozytywnie wpływają na przebieg łuszczycy.

2. Zabierz ze sobą ghee

Indyjskie masło klarowane jest bogate w ważne kwasy tłuszczowe omega-3 i dzięki temu ma działanie przeciwzapalne. Tak więc 60ml dziennie może przynieść zauważalną poprawę w objawach łuszczycy. Ghee nadaje się do smażenia i pieczenia, więc możesz łatwo włączyć je do swojej codziennej rutyny.

3. Zredukuj stres

Stres psychologiczny jest uważany za szczególnie częsty czynnik wyzwalający nowe zaostrzenie łuszczycy. Codzienne ćwiczenia oddechowe, joga czy medytacja pomogą ci obniżyć poziom stresu. Upewnij się też, że masz wystarczająco dużo snu i odpoczynku.

4. Skorzystaj z ajurwedyjskich ziół

Różne ajurwedyjskie zioła mają pozytywny wpływ na twoją skórę. Szczególnie pomocne przy łuszczycy są kurkuma, neem, aloes, oleander, korzeń dyni i amla, z których możesz zrobić pasty do nakładania na skórę.

5. Używaj olejów wysokiej jakości

Stosowanie niektórych olejków na skórę może mieć leczniczy wpływ na łuszczycę. Dobre oleje do stosowania to olej sezamowy, olej awokado, olej migdałowy, olej thuvaraka i olej jojoba. Na przykład, zrób sobie rytuał masażu jednym z tych olejków raz w tygodniu. Samo-masaż pomaga też uspokoić twój system nerwowy.

6. Używaj delikatnych produktów do pielęgnacji skóry

Do pielęgnacji skóry najlepiej jest używać naturalnych produktów wykonanych z roślin leczniczych. Kremy zawierające neem, kurkumę, korzeń barwinka czy kokos są szczególnie skuteczne w przypadku łuszczycy.

7. Zarezerwuj ajurwedyjską kurację na łuszczycę

Podczas kuracji ajurwedyjskiej choroba skóry jest traktowana holistycznie. Najpierw określany jest twój typ dosha, aby zidentyfikować nierównowagę, która może być zrównoważona w kolejnych zabiegach. Kuracje Rasayana lub Panchakarma okazały się w przeszłości szczególnie skuteczne w leczeniu łuszczycy. Z jednej strony twoje ciało oczyszcza się z produktów przemiany materii, a z drugiej strony nakładane są oleje, które mają pozytywny wpływ na twoją skórę. Dodatkowo, podczas kuracji ajurwedyjskiej możesz się całkowicie zrelaksować, co jest również korzystne dla złagodzenia łuszczycy.

Brzmi ekscytująco? Następnie sprawdź nasze propozycje ajurwedyjskich kuracji na łuszczycę!

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska - Panchakarma
14 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Ayurveda Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ajurweda Odchudzanie i zdrowie
13 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska Panchakarma Intensywna
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Oasis Aramaya Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Południowo-zachodnie Wybrzeże – Ambalangoda
Intensywna kuracja ajurwedyjska
11 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna