Ajurweda na odchudzanie – 6 prostych wskazówek

Jak to zrobić? Ajurweda na odchudzanie

Otyłość i nasz niezdrowy zachodni styl życia są jednymi z głównych przyczyn wielu dolegliwości zdrowotnych, takich jak choroby stawów, problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca i miażdżyca. Otyłość nigdy nie była tak powszechna w naszym społeczeństwie, jak obecnie. Około dwóch trzecich mężczyzn (67%) i połowa kobiet (53%) w Niemczech ma nadwagę, co naraża ich ciała na ogromne ryzyko wystąpienia chorób wtórnych. Chociaż większość osób z nadwagą próbowała w pewnym momencie życia stosować diety, bardzo niewielu z nich udaje się zredukować wagę w dłuższym okresie. Dlatego tym ważniejsze są alternatywne metody leczenia, które pomagają ludziom schudnąć w łagodny i zdrowy sposób. Utrata wagi dzięki ajurwedzie okazała się szczególnie skuteczną metodą osiągnięcia pożądanej wagi.

Czy sam masz nadwagę i nie czujesz się dobrze we własnej skórze, ponieważ trudno ci się poruszać, a twoja wysoka waga daje o sobie znać w postaci bolących stawów? W tym artykule pokażemy ci, jakie są przyczyny nadwagi z ajurwedyjskiego punktu widzenia i jak możesz z powodzeniem stosować ajurwedę, aby schudnąć.

Przyczyny otyłości z perspektywy ajurwedyjskiej

Z ajurwedyjskiego punktu widzenia przyczyny otyłości mogą być rozpatrywane indywidualnie dla każdej osoby. Zaburzenia procesu trawienia, energii i tworzenia tkanek, spowodowane osłabieniem ognia ciała “Jathar-Agni”, mogą prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej. Spożywanie ciężkich, słodkich, zimnych i tłustych pokarmów jest możliwą przyczyną zaburzeń trawienia. Jeżeli śpisz zbyt długo lub w ciągu dnia bezpośrednio po posiłkach, to również sprzyja to spowolnieniu płynów ustrojowych i metabolizmu. Ponadto zwykle brakuje aktywności fizycznej i umysłowej, przez co trawienie ulega całkowitej stagnacji. W zależności od typu konstytucji Dosha te zaburzenia mogą prowadzić do szybkiego przybierania na wadze, a w dłuższej perspektywie do otyłości. U osób typu kapha, ze względu na taki styl życia, w bardzo krótkim czasie pojawia się wiele złogów tłuszczu. Dla osób o konstytucji zdominowanej przez Pitta taka sytuacja metaboliczna staje się problemem dopiero po dłuższym czasie. Ze względu na silny ogień trawienny, osoby typu Pitta mają mniejszą nadwagę. Osoby typu Vata, które mają nadwagę, zazwyczaj cierpią na zaburzenia emocjonalne lub psychogenne, które powodują nadmierne spożycie pokarmu.

Ajurweda na odchudzanie: Oto jak mądrość Hindusów pomoże Ci osiągnąć pożądaną wagę.

Aby wykorzystać ajurwedę do odchudzania, masz kilka możliwości. Jednym z oczywistych sposobów na zmniejszenie wagi dzięki mądrości ajurwedyjskiej jest zmiana nawyków żywieniowych. Zmiana diety jest jednak poprzedzona dokładnym zbadaniem twojego typu konstytucyjnego i określeniem wszelkich nierówności. Kiedy już wiesz, do jakiego typu doshy należysz i jakie inne doshy zakłócają obecnie równowagę w twoim ciele, możesz spożywać pokarmy, które promują lub redukują daną doshę. Na przykład nasiona roślin strączkowych, pestki słonecznika, pestki dyni, szparagi, buraki, brokuły, brukselka, kapusta, marchew, kalafior, seler i wiele innych warzyw to pokarmy zmniejszające kaphę. Unikanie produktów mlecznych również zmniejsza kaphę w twoim ciele. Dokładne przyjrzenie się swoim poprzednim nawykom żywieniowym może również pomóc ci pozbyć się zbędnych kilogramów dzięki ajurwedzie. Najlepiej jest obserwować, jak spożywasz posiłki. Czy masz regularne pory posiłków? Czy zazwyczaj jesz późnym wieczorem? Czy wystarczająco dużo żujesz? Czy pijesz wystarczająco dużo wody?

Ale również atrakcyjne połączenie ajurwedyjskich metod leczenia i jogi było w stanie doprowadzić do znacznej redukcji wagi u uczestników badania pilotażowego przeprowadzonego przez naukowców Jennifer Rioux i Amy Howerter z Uniwersytetu w Arizonie na temat otyłości. Ajurwedyjskie preparaty ziołowe również wspierają cię w procesie odchudzania.

Jak ajurweda pomaga ci schudnąć

1. Zmiana diety dzięki Ajurwedzie

Jeśli chcesz stosować ajurwedę do odchudzania, powinieneś koniecznie zlecić terapeucie ajurwedyjskiemu określenie swojego typu konstytucyjnego i sprawdzić, czy w twoim organizmie nie ma nierównowagi. W zależności od tego, czy w twoim organizmie jest za dużo Vata, Pitta czy Kapha, lekarz ajurwedyjski może opracować specjalny plan żywieniowy z pokarmami, które wspierają równowagę twoich dosh, a tym samym towarzyszą ci w długoterminowej zmianie diety.

2. Wystarczające ćwiczenia przeciwko nadmiarowi kaphy

Często osoby z nadwagą mają nadmiar kaphy w organizmie, co powoduje, że równowaga ich doshy jest zaburzona. Zadaj sobie uczciwe pytanie, czy w swoim codziennym życiu ruszasz się wystarczająco dużo, czy może mógłbyś zrobić coś dobrego dla swojego ciała i wagi, ruszając się więcej. Zwłaszcza regularne ćwiczenia wczesnym rankiem pomogą Ci wypracować nowe nawyki ruchowe i w dłuższej perspektywie osiągnąć pożądaną wagę.

3. Połączenie jogi i diety ajurwedyjskiej dla utraty wagi

Jak wykazały badania, połączenie jogi i ajurwedy jest szczególnie skuteczne w redukcji nadwagi. Dzięki delikatnym ćwiczeniom jogi rozwijasz nową świadomość ciała i uczysz się na nowo odbierać sygnały płynące z twojego ciała. Ponadto możesz pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie swojej wagi poprzez ajurwedyjskie metody leczenia, takie jak zmiana diety czy zmiana stylu życia.

4. Ajurwedyjskie odchudzanie z roślinami leczniczymi

Liczne ajurwedyjskie zioła i przyprawy, takie jak imbir, czy preparaty ziołowe również pomagają w odchudzaniu z zastosowaniem ajurwedy. Możesz je przyjmować w postaci herbaty lub kapsułek. Szczególnie starożytna roślina lecznicza ashwagandha reguluje równowagę hormonalną i działa przeciwzapalnie. Pomaga obniżyć poziom kortyzolu i w ten sposób wspomaga utratę wagi, jeśli przyczyną nadwagi jest stres.

5. Zmiana stylu życia w celu utraty wagi

Zgodnie z mądrością ajurwedyjską styl życia i nawyki żywieniowe również mają ogromny wpływ na nasz metabolizm i wagę. Możesz dostosować swój styl życia, jedząc w spokoju i odpowiednio przeżuwając. Regularne spożywanie posiłków i spokojne siedzenie przez pięć minut po jedzeniu pomoże Twojemu organizmowi lepiej trawić pokarm. Najlepiej jest też nie jeść na trzy godziny przed snem. Jeśli to możliwe, powinieneś również przygotowywać wszystkie posiłki na świeżo i unikać zimnych napojów do posiłków.

6. Kuracja ajurwedyjskia na odchudzanie

Ajurwedyjska kuracja odchudzająca może również pomóc ci w detoksykacji ciała i osiągnięciu pożądanej wagi. Dzięki rozluźnianiu zalegających toksyn podczas masażu i ich późniejszej eliminacji poprzez pocenie się pozbywasz się z ciała toksycznych produktów przemiany materii i wspomagasz organizm w odchudzaniu.

Znajdź idealny hotel na kurację ajurwedyjską

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska - Panchakarma
14 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska Panchakarma Intensywna
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Ayurveda Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ajurweda Odchudzanie i zdrowie
13 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
Oasis Aramaya Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Południowo-zachodnie Wybrzeże – Ambalangoda
Intensywna kuracja ajurwedyjska
11 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna