Ajurweda przeciwko cukrzycy – 10 wskazówek, jak Ajurweda może pomóc

Choroba metaboliczna, jaką jest cukrzyca, staje się coraz bardziej powszechna w naszym zachodnim społeczeństwie. W przypadku cukrzycy typu 2 jest to spowodowane głównie brakiem ruchu i niezdrową dietą. Choroba prowadzi do wadliwej regulacji równowagi cukrowej organizmu, ponieważ zbyt mało ruchu i zbyt wysoki poziom cukru we krwi powodują, że organizm produkuje nadmierne ilości insuliny. W pewnym momencie trzustka ulega wyczerpaniu i organizm nie jest już w stanie wystarczająco obniżyć poziomu cukru we krwi. Produkcja insuliny ulega zahamowaniu.

Medycyna konwencjonalna leczy tę chorobę u swoich pacjentów poprzez zmianę stylu życia i leki obniżające poziom cukru we krwi. Ajurweda przeciwko cukrzycy może być szczególnie pomocna w zmianie własnego stylu życia. Wyjaśniamy, jak hinduska nauka ocenia tę chorobę i jakie środki są stosowane w Ajurwedzie przeciwko cukrzycy. Przedstawiamy również 10 przydatnych wskazówek, które możesz bezpośrednio zastosować w swoim codziennym życiu.

Przyczyny cukrzycy z perspektywy ajurwedyjskiej

Ajurweda opisuje cukrzycę jako formę prameha, zaburzenia metabolizmu. W przypadku cukrzycy jest to prameha z nadmierną produkcją moczu. Specjaliści Ajurwedy rozróżniają również 20 różnych form Prameha, z których każda związana jest z innymi objawami cukrzycy. Prameha jest spowodowana osłabieniem ognia trawiennego. Ponieważ osłabiony ogień trawienny jest pożywką dla zaburzeń trzech doshas, nie bez powodu cukrzyca jest również związana z brakiem równowagi dosha. W tym przypadku nadmiar kapha prowadzi do podstępnego pojawienia się choroby metabolicznej. W późniejszym przebiegu często dołączają się zaburzenia Vata lub Pitta, które zmieniają obraz kliniczny.

Ajurweda dzieli cukrzycę na trzy fazy choroby: Sanchaya – gromadzenie, Prakopa – prowokowanie i Prasara – rozprzestrzenianie. Nadmiar cukru we krwi, który występuje w cukrzycy, jest opisywany w Ajurwedzie jako nadmiar Kaphy, która charakteryzuje fazę rozprzestrzeniania się choroby. Nagromadzenie kaphy ma swoje źródło w przewodzie pokarmowym, skąd przechodzi do nerek i pęcherza moczowego, gdzie wywołuje pierwsze objawy cukrzycy: słodki i częsty mocz, połączony z dużym pragnieniem.

Ajurweda dla cukrzyków: łagodzenie choroby metabolicznej za pomocą indyjskiej mądrości

Leczenie cukrzycy za pomocą Ajurwedy powinno odbywać się w fazie prowokacji. Wtedy jeszcze nie ma nierównowagi w doshach i można zapobiec nadmiarowi kaphy. Jeśli chodzi o leczenie chorób metabolicznych, Ajurweda widzi rozwiązanie w redukcji kapha i zasadniczej korekcie stylu życia. W Ajurwedzie Kapha oznacza element ziemi, który charakteryzuje się stałością, wytrzymałością i stabilnością. Ale element wody, który oznacza spójność, chłód i lepkość, odgrywa również rolę w kapha dosha. Indyjska mądrość równoważy zaburzenia Kapha z żywiołami ognia i powietrza, Pitta i Vata.

Ważnymi filarami terapii jest więc wzmocnienie Pitta i Vata, szczególnie poprzez odpowiednie odżywianie i przyprawy. Ale podstawowa detoksykacja poprzez oczyszczające kuracje ajurwedyjskie może być również bardzo korzystna dla cukrzycy. W Ajurwedzie przeciwko cukrzycy nie może zabraknąć ajurwedyjskich ziół leczniczych. Lekarze pod kierownictwem dr Sudhir Chandra Sarangi z All India Institute of Medical Sciences przetestowali działanie preparatu ziołowego BGR-34 w 18-miesięcznym badaniu. Odkryli, że postęp choroby cukrzycowej może być znacznie spowolniony przez zioła.

10 wskazówek, jak leczyć cukrzycę za pomocą Ajurwedy

1. Dostosuj swoją dietę

Zmień swoją dietę jedząc 5 małych posiłków zamiast 3 dużych. Należy również szukać pokarmów lekkich, które zawierają składniki suche i gorzkie. Unikaj tłustych, ciężkich i mulistych potraw.

2. Wzmocnij swoją Pitta

Aby przeciwdziałać nadmiarowi kapha, ważne jest, aby wzmocnić pitta. Jedzenie głównie ciepłych pokarmów i używanie przypraw sprawi, że Twoja Pitta znów będzie płonąć. Spożywać zwłaszcza smaki ostre, kwaśne i słone.

3. Pij ciepłą wodę

Przyjmuj ciepłą wodę kilka razy dziennie, tak jak ajurweda zaleca przy cukrzycy. Ciepła woda oczyszcza tkanki i pobudza metabolizm.

4. Wykorzystaj lecznicze właściwości ziół ajurwedyjskich

Wiele ziół jest stosowanych w Ajurwedzie przeciwko cukrzycy. Guduchi, na przykład, jest uważany za roślinę grzewczą o gorzkim i cierpkim smaku. W ten sposób spełnia funkcję wzmacniającą Pitta i wspiera obronę organizmu. Ale można też wziąć nimbę, bo roślina ta ma również działanie gorzkie i chłodzące.

5. Wzmocnij swoją Vata

Dusza Vata oznacza powietrze i przestrzeń, dlatego jest odpowiedzialna za wymianę substancji we wszystkich naczyniach i tkankach organizmu. Poprzez kuracje oczyszczające i redukcję wagi zapewniasz swojemu ciału więcej przestrzeni do ruchu i regulacji. Poprzez regularne ćwiczenia oraz spożywanie gorzkich pokarmów i zielonych sałat wspomagasz Vata w swoim organizmie.

6. Stosuj przyprawy w swoich potrawach

Staraj się włączać do swoich posiłków co najmniej 1-2 łyżeczki przypraw dziennie. Szczególnie nasiona kozieradki, imbir, bazylia, czosnek, nasiona babki płesznik i pieprz długi mają właściwości obniżające poziom cukru we krwi.

7. Regularnie przeprowadzaj detoksykację organizmu

Najlepiej jest stosować ajurwedyjską kurację postną pod nadzorem terapeutycznym. W indyjskiej kuracji gorącą wodą, pijesz gorącą wodę co 15 do 30 minut. Przyprawy takie jak cytryna, imbir, nasiona kozieradki, kurkuma czy cynamon nadają wodzie pikantną nutę. W tym czasie nie należy spożywać pokarmów stałych, a jedynie bulion warzywny.

8. Zmień swój styl życia

Jeśli chcesz skutecznie leczyć cukrzycę w dłuższej perspektywie, ważne jest, abyś zmienił również swój styl życia. Unikaj alkoholu, nikotyny i kofeiny oraz jedz regularne posiłki. Techniki relaksacyjne, takie jak joga i medytacja, mogą również pomóc wprowadzić więcej spokoju do codziennego życia.

9. Ćwicz wystarczająco

Szczególnie ważnym filarem terapii cukrzycy jest ruch. W porozumieniu ze swoim terapeutą powinieneś opracować dla siebie indywidualny program ćwiczeń, który będzie dokładnie dostosowany do przyjmowanych leków. Ćwiczenia nie tylko pomogą Ci schudnąć, ale także pobudzą Twój metabolizm.

10. Zarezerwuj ajurwedyjską kurację na cukrzycę

Podczas ajurwedyjskiej kuracji cukrzycy oczyszczamy organizm z produktów przemiany materii, które osłabiają ogień trawienny. Masaże najpierw rozluźniają toksyny z tkanek, aby następnie mogły być one wydalone poprzez procedury eliminacji. Twoi terapeuci ajurwedyjscy używają ajurwedyjskich ziół, aby wzmocnić Twoje ciało podczas regeneracji.

Sprawdź najlepsze oferty ajurwedy przeciwko cukrzycy

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska - Panchakarma
14 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Ayurveda Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ajurweda Odchudzanie i zdrowie
13 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska Panchakarma Intensywna
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Oasis Aramaya Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Południowo-zachodnie Wybrzeże – Ambalangoda
Intensywna kuracja ajurwedyjska
11 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna