Ajurweda przeciwko stresowi – 7 ajurwedyjskich porad, jak radzić sobie ze stresem

Stres to sytuacja, która wywołuje reakcję biologiczną. Na przykład, kiedy dostrzegasz wielkie wyzwanie, przez Twoje ciało przepływają hormony i substancje przekaźnikowe, które mają za zadanie sprawić, że organizm będzie działał w krótkim okresie czasu. W normalnych warunkach ciało powinno się zrelaksować po reakcji. Zasadniczo, stres nie jest czymś złym; zapewniał on przetrwanie naszych przodków i jest nadal ważny dzisiaj, ponieważ w przeciwnym razie nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z naszym codziennym życiem.

Ale zbyt dużo stresu ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie w dłuższej perspektywie i może sprawić, że będziesz chorować w dłuższej perspektywie. Nawet najbardziej odporna na stres osoba zawsze potrzebuje okresów odpoczynku, aby naładować swoje baterie. Sytuację pogarsza fakt, że w okresach stresu zwykle nie zwracamy uwagi na naszą dietę, za mało się ruszamy i za mało śpimy. 80% populacji cierpi z powodu mniejszego lub większego stresu, czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym. Medycyna ajurwedyjska zaleca różne środki, aby poradzić sobie ze stresem życia codziennego i odzyskać równowagę i stabilność.

Kiedy wszystko przerasta nasze możliwości – Zmniejsz stres za pomocą Ajurwedy

Ajurweda przeciwko stresowi oznacza spowolnienie i mobilizację energii fizycznej i psychicznej. Jeśli cierpimy z powodu sytuacji stresowych przez dłuższy okres czasu, stajemy się fizycznie i psychicznie chorzy. Ajurweda dla stresu oznacza odżywianie ciała i umysłu oraz doprowadzenie emocji do równowagi. Aby zastosować podejście terapeutyczne, należy najpierw wyjaśnić, w jaki sposób stres wpływa na Twój typ Dosha. Ajurwedyjskie dosze Vata, Pitta i Kapha odnoszą się do energii, które wpływają na nasz organizm. Stres zagraża równowadze doshas. Zarówno Vata jak i Pitta są stymulowane – Vata aktywizuje organizm, a Pitta dostarcza potrzebnej energii. Po stresie psychicznym te dwie dosze powinny się ponownie uspokoić i organizm powinien znów być w równowadze.

Stały stres prowadzi jednak do chronicznego stanu napięcia i zaburzenia równowagi, które mogą skutkować poważnymi chorobami. Antystresowa kuracja ajurwedyjska pomoże Ci przywrócić równowagę. To, ile czasu potrzeba, aby zmęczenie, wyczerpanie i dolegliwości fizyczne ustąpiły i abyś odzyskał swój optymizm i energię, zależy od nasilenia przewlekłego stresu i twoich rezerw kapha.

Ajurweda przeciwko stresowi – tradycyjny indyjski masaż stemplami ziołowymi

Ajurweda Antystresowe kuracje – dla całego twojego świata

W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej, Ajurweda koncentruje się na łączeniu różnych metod leczenia. W ten sposób leczy się nie tylko dolegliwości fizyczne, ale w diagnozie uwzględnia się również przyczyny psychologiczne. Ajurweda przeciwko stresowi oznacza zajmowanie się szerszym obrazem sytuacji.

Dlatego też przyjrzano się trzem filarom zdrowia:

1. Filar: ajurwedyjskie odżywianie przeciw stresowi

Nie skupiamy się na tym, co jemy, ale jak to robimy. Zaczyna się to od przygotowania: Gotuj z miłością. Stwórz przyjemną atmosferę – nawet w towarzystwie. Na przykład, gotuj z partnerem, dziećmi lub przyjaciółmi. Sam akt “celebrowania” przygotowania jedzenia redukuje stres. Jedz co najmniej dwa posiłki dziennie i poświęcaj na to wystarczająco dużo czasu. Świadomie ciesz się jedzeniem, które przygotowujesz. Dokładnie przeżuwaj pokarm, jedz powoli i spokojnie. Unikaj oglądania telewizji lub korzystania z telefonu komórkowego podczas jedzenia. Dobre towarzystwo i przyjemna rozmowa są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane.

2. Filar: Zdrowy sen z Ajurwedą na stres

Podczas fazy snu regenerujesz się i, w najlepszym przypadku, odzyskujesz siły. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Aby organizm mógł to zrobić, trzeba mu trochę pomóc: kładź się spać, kiedy jesteś zmęczony – nie walcz o utrzymanie się na nogach. Najbardziej spokojny sen uzyskasz, jeśli zaśniesz przed północą. Śpij tyle godzin, ile potrzebujesz. Ale nie więcej. Zbyt mało snu sprawia, że stajesz się ociężały i ospały. Upewnij się, że Twój sen jest niezakłócony – żadnej muzyki, telewizji czy telefonu komórkowego. Przyciemnij swoją sypialnię. Światła uliczne i migoczące lampki nie pozwalają Twojej podświadomości odpocząć. W rezultacie, następnego dnia będziesz “zaspany”. Medytuj przed pójściem spać i wyłącz negatywne myśli. Nie jedz nic ciężkiego na kilka godzin przed pójściem spać – Twój układ pokarmowy również potrzebuje przerwy.

3. Filar: Zarządzanie energią życiową z Ajurwedą na stres

Wykorzystaj swój wolny czas, aby zwrócić się do wnętrza i zatrzymać się. Medytacja i joga są doskonałymi towarzyszami w walce ze stresem. Jeśli masz mało czasu dla siebie, spróbuj inaczej ustawić swoje priorytety. Jesteś co najmniej tak samo ważny jak każda inna osoba w twoim życiu. Twoje zdrowie będzie Ci wdzięczne! Naucz się mindfulness! Kiedy ostatni raz świadomie zwróciłeś uwagę na kwiat, drzewo lub szczególnie interesujący budynek? Niestety, w naszych szybkich czasach zapominamy, jak piękny jest świat wokół nas. Zauważ je ponownie – to czysta ulga w stresie!

Badania przeprowadzone w klinice uzdrowiskowej Parkschlösschen Bad Wildstein w Traben-Trarbach dowodzą skuteczności ajurwedy w walce ze stresem. Badacze stresu towarzyszyli 84 wypalonym pacjentom podczas dziesięciodniowej kuracji Panchakarma. Na podstawie poziomu kortyzolu lekarze stwierdzili, że hormony stresu pod koniec kuracji wyraźnie przypominały wartości grupy kontrolnej bez objawów stresu.

Ajurweda na stres – Pomocne wskazówki dotyczące opanowania stresu i wyhamowania

1. Uważaj na swoją dietę

Stosuj zróżnicowaną i zdrową dietę. Najlepiej wybierać żywność naturalną, która ma pozytywny wpływ na Twój organizm. Należą do nich dojrzałe owoce, ryż basmati, orkisz, świeże warzywa i zioła, orzechy włoskie i miód. Upewnij się, że jesz regularnie, nawet w stresujące dni. Nie zapomnijcie o jedzeniu! Należy pić dużo płynów w ciągu dnia. Najlepsza jest woda o niskiej zawartości węgla i niesłodzone herbaty ziołowe.

2. Wystarczająca ilość snu

Uregulowany, głęboki sen jest szczególnie ważny w przypadku stresu. Kładź się wcześnie spać i znajdź swój optymalny rytm snu. Medytacja przed snem uspokaja myśli i odpręża ciało. Zabroń używania telewizorów, tabletów i telefonów komórkowych w sypialni. Zamiast tego, wyłącz się z dobrą książką lub spędź czas z partnerem.

3. Zrelaksuj się dzięki jodze i ćwiczeniom oddechowym

Po wstaniu z łóżka, podejdź do okna i przywitaj dzień z uśmiechem i szeroko otwartymi ramionami. To otwiera klatkę piersiową i pozwala głęboko oddychać. Możesz włączyć to ćwiczenie oddechowe do swojej codziennej rutyny w dowolnym momencie.

Zacznij swój dzień od ożywczej sesji jogi. Twój kręgosłup i mięśnie są sztywne od leżenia w łóżku przez 8 godzin. Poruszając całym ciałem, nie tylko szybciej się obudzisz, ale także będziesz bardziej odporny na nadchodzące zadania.

Joga i ćwiczenia oddechowe przeciwko stresowi

4. Przemyśl na nowo zarządzanie czasem

Czasami nasze własne zarządzanie czasem może powodować zbyt wiele stresu. Może bierzesz na siebie zbyt wiele? Zrób dzienny plan z zadaniami. To jedyny sposób, aby uniknąć przeciążenia.

5. Naucz się mówić “nie”

Lubimy podobać się wszystkim przez cały czas – szefowi, kolegom, dzieciom, partnerom, członkom rodziny i przyjaciołom. Ale to nie jest możliwe, a nawet nie jest konieczne. Ci, którzy naprawdę Cię doceniają, akceptują również to, że czasem potrzebujesz odrobiny spokoju i ciszy.

6. Stosuj ajurwedyjskie rośliny lecznicze i oleje

Stosowanie różnych ajurwedyjskich ziół i przypraw, zwanych rasayanas, może wzmocnić twój umysł i pozytywnie wpłynąć na poziom stresu. Amalaki ma działanie ochronne i wzmacniające przeciwko chorobom związanym ze stresem, a także jest stosowany jako środek zapobiegający wypaleniu zawodowemu. Yashti (lukrecja) ma działanie uspokajające w przypadku niepokoju lub stresu, a także w przypadku trudności z zasypianiem. Podczas pracy przy komputerze, różne ajurwedyjskie oleje lecznicze, takie jak olej sezamowy, pomagają zapobiegać sztywności karku, a tym samym bólom głowy i stresującej sytuacji.

7. Zarezerwuj antystresową kurację ajurwedyjską

Jeśli chcesz wsparcia w drodze do wyjścia z permanentnego stresu, kuracja ajurwedy na stres jest właśnie dla Ciebie. Nasze wspaniałe hotele ajurwedyjskie i fantastyczny personel lokalny opracują indywidualny plan leczenia i odżywiania zgodnie z Twoimi doshami.

Czy jesteś ciekaw naszych ajurwedyjskich kuracji przeciwko stresowi? Odkryj nasze oferty tutaj:

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska - Panchakarma
14 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska Panchakarma Intensywna
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Ayurveda Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ajurweda Odchudzanie i zdrowie
13 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
Oasis Aramaya Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Południowo-zachodnie Wybrzeże – Ambalangoda
Intensywna kuracja ajurwedyjska
11 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna