Spa i Wellness

Filozofia SPA i wellness

Pobyt w SPA to coraz częściej wybierana przez Polaków forma spędzania wolnego czasu. Nie bez powodu – coraz szybsze tempo życia, nadmiar obowiązków i stres sprawiają, że kilkudniowy pobyt w hotelu, w którym można się oddać się błogiemu lenistwu, a jednocześnie skorzystać z różnorodnych zabiegów upiększających i kosmetycznych, jest doskonałym sposobem na szybkie zregenerowanie sił.

Ale czym tak dokładnie jest SPA? Potocznie uważa się, że termin ten pochodzi od pierwszych liter łacińskiego wyrażenia „Sanus per aquam”, czyli „zdrowie przez wodę”. Starożytni Rzymianie byli bowiem przekonani o wartościach zdrowotnych wody i chętnie udawali się do miejsc ze źródłami mineralnymi i termalnymi, by tam reperować swoje zdrowie. Na terenie całego imperium rzymskiego można było znaleźć nowoczesne łaźnie z basenami z wodą o różnych temperaturach, w których nie tylko leczono się, ale również uprawiano życie towarzyskie.

W rzeczywistości jednak słowo „SPA” wywodzi się od belgijskiej miejscowości o tej samej nazwie. To słynne z gorących źródeł miasteczko było znane jako uzdrowisko już w XIV w.!

Od tego czasu znaczenie słowa „SPA” uległo zmianie – dziś jest to raczej hotel oferujący różnorodne usługi relaksujące i kosmetyczne, choć dostępne w nim zabiegi mogą mieć działanie lecznicze. Wiele współczesnych SPA korzysta zresztą z charakterystycznych dla uzdrowisk środków, np. okładów borowinowych, czarnego błota z Morza Martwego, hydroterapii czy masaży. Granica między SPA a uzdrowiskiem jest nadal dość płynna, a wiele ośrodków oferuje zarówno usługi lecznicze, jak i kosmetyczne.

Współczesne SPA łączy się z tzw. filozofią wellness, której autorem był amerykański lekarz dr Halbert Dunn. Uważał on, że do osiągnięcia zdrowia niezbędna jest równowaga ciała i umysłu. Oznacza to, że złe samopoczucie może mieć negatywny wpływ na zdrowie – i odwrotnie, dlatego też podczas jakiejkowiek kuracji równie ważne, co zabiegi medyczne, są relaks, odprężenie i próba ukojenia umysłu.

Wiele dzisiejszych ośrodków SPA stawia więc nie tylko na zabiegi kosmetyczne i upiększające, ale stara się również zapewnić swoich gościom takie usługi, które ich odprężą i wprowadzą w dobry nastrój. Najlepszym przykładem są masaże, częściowe (np. głowy lub stóp), z użyciem różnorodnych środków (olejków aromatycznych, gorących kamieni), inspirowane medycyną dalekowschodnią (np. masaż z użyciem woreczków wypełnionych ryżem) itd. Lepsze samoczucie psychiczne i fizyczne zapewni również pobyt w saunie (parowej, ziołowej, suchej), kąpiel w jacuzzi czy gimnastyka w wodzie. Sport i fitness są często nieodłączną częścią oferty – w końcu od dawna się mówi, że w zdrowym ciele zdrowy jest i duch.

Więcj o zabiegach SPA już wkrótce.

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna