Tajlandia

Przewodnik po Tajlandii – zwyczaje i kultura

Każdy powinien czuć się podczas podróży komfortowo – nie oznacza to jednak, że możemy się zachowywać jak we własnych czterech ścianach. Prawdziwy turysta przed wyjazdem stara się dowiedzieć jak najwięcej o kulturze kraju, do którego podróżuje, poznać i respektować jego zwyczaje.

Wybierasz się na wakacje w Tajlandii? Może szukasz przygody z jogą lub leniwego urlopu podczas którego po prostu odpoczniesz i odzyskasz dobre samopoczucie?

TajlandiaKażdy powinien czuć się podczas podróży komfortowo – nie oznacza to jednak, że możemy się zachowywać jak we własnych czterech ścianach. Prawdziwy turysta przed wyjazdem stara się dowiedzieć jak najwięcej o kulturze kraju, do którego podróżuje, poznać i respektować jego zwyczaje.

Dzięki temu wakacje będą samą przyjemnością również dla tubylców, którzy przywitają obcokrajowca z uśmiechem na ustach. SpaDreams przygotowało listę wskazówek, o których warto pamiętać wybierając się na wakacje w Tajlandii:

1. Tajlandia jest dość konserwatywnym krajem

Podczas wakacji w Tajlandii należy raczej powstrzymać się od trzymania za ręce z ukochaną osobą, przytulania czy całowania w miejscach publicznych. Takie zachowania uznawane są za niechciane i nie są akceptowane społecznie. Również podnoszenie głosu czy krzyki są uznawane za niewłaściwe. Tajowie cenią sobie spokój i wzajemny szacunek, nie lubią zaś konfliktów.

2. Pozostań w ubraniu

Tajlandia zwyczaje i kulturaTajlandia nie jest najlepszym miejscem na nagie kąpiele w oceanie, na plaży lepiej zostać w stroju kąpielowym. Tajowie uznają nagość za problematyczną, chociaż tolerancja w tej kwestii wzrasta z czasem, szczególnie w bardziej turystycznych okolicach.

Jest to jednak wyjątkowo istotna kwestia w przypadku wycieczek do miejsc kultu takich jak świątynie i kościoły, gdzie kobiety proszone są o zakrycie nóg oraz ramion podczas zwiedzania.

3. Szanuj miejscowe świętości

W Tajlandii wiele osób, części ciała, obiektów czy zwierząt ma inny status niż w Europie. Przykładowo, stopy uznawane są za nieczyste. Dlatego też zawsze zdejmij buty przed wejściem do budynku (jest to szczególnie istotne w miejscach kultu!). Czy wiesz, że uznaje się za niegrzeczne przejście nad czyimiś wyciągniętymi nogami? Dodatkowo, nigdy nie wolno podnosić nóg ponad własną lub cudza głowę, jako iż głowa uznawana jest za najważniejszą część ciała. NIGDY nie wolno zaś dotykać głowy innej osoby bez pozwolenia z jej strony – gest ten jest uznawany za bardzo niegrzeczny.

Tajlandia przewodnikTajowie bardzo poważnie traktują również dwie postacie – króla Tajlandii i Buddę. W miejscach publicznych warto unikać rozmów na temat króla i absolutnie nie wolno wyrażać negatywnych opinii na jego temat – za krytykę majestatu można trafić do więzienia na nawet kilkanaście lat. Rozmowy na temat Buddy są dozwolone, jednak nie wolno wywozić z Tajlandii pamiątek w postaci jego obrazków czy figurek bez specjalnego zezwolenia.

4. Szanuj prawo

Palenie na ulicach Tajlandii jest absolutnie zabronione, jak również zażywanie narkotyków. Dodatkowo należy uważać na to w jaki sposób pozbywamy się śmieci, aby nie zostać ukaranym mandatem. Podczas wakacji w Tajlandii warto również pamiętać o tym, by nie dawać dzieciom pieniędzy czy innych prezentów – zachęca to je do żebrania.

5. Odpowiedz na powitanie ‘Wai’

TajlandiaCzy wiesz czym jest ‘Wai’? To specjalne, pełne szacunku powitanie. Jeśli ktoś skłoni się przed nami z dłońmi złączonymi przy klatce piersiowej, należy odpowiedzieć tym samym gestem.

 

Dzięki tym 5 wskazówkom, z pewnością spędzisz w Tajlandii wspaniały urlop. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacji w Tajlandii – wśród bogatej oferty naszych hoteli, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna