Zabiegi SPA

Enjoy the relax at spaKrótki wypad do SPA, a nawet spędzenie w takim hotelu całego urlopu, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wypocząć, ale jednocześnie zadbać o wygląd i zdrowie. Zgodnie z filozofią wellness głównym celem SPA jest nie tylko oferowanie zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, ale przede wszystkim sprawienie, by odzyskali lepsze samopoczucie. Poniżej wyjaśniamy, jakie zabiegi stosuje się w tym celu i czego tak naprawdę można oczekiwać podczas pobytu w SPA.

Masaże

W ofercie praktycznie każdego salonu SPA, bez względu na położenie i specjalizację, można znaleźć różnorodne masaże. Ich dobroczynnego działania nie da się właściwie przecenić: masaże są idealne, gdz chcemz odprężyć się fizyczne i psychiczne, doskonałe w przypadku kuracji antycellulitowych, na pobudzenie przemiany materii i krążenia krwi, a także do celów zdrowotnych. Masaże lecznicze są nieodłączną częścią rehabilitacji pourazowych oraz terapii schorzeń układu ruchu.

W ośrodkach SPA wykonuje się przeróżne masaże: całego ciała lub tylko częściowe (popularne i  relaksujące są masaże stóp oraz głowy, karki i szyi), często z wykorzystaniem olejków aromatycznych, rekwizytów takich, jak specjalna szczotka, rękawiaca, strumień wody (tzw. hydromasaż), rozgrzane kamienie, a w przypadku kuracji czerpiących z medycyny dalekowschodniej – z użyciem woreczków wypełnionych ryżem czy jedwabnej rękawicy.

Sauna

W wyposażeniu wielu ośrodków SPA znajduje się również sauna, a często cały ich kompleks. Gorące i wilgotne powietrze w saunie otwiera pory i je oczyszcza, wspomagając usuwanie toksyn z organizmu, dlatego pobyt w niej zalecany jest przede wszystkim podczas kuracji antycellulitowych, problemów ze skórą; ponadto, dzięki relaksującemu działaniu, sauna może pomóc osobom nerwowym lub zmagającym się z wypaleniem zawodowym.

Wśród oferowanych w SPA saun można wyróżnić następujące typy:

  • sucha (fińska, szwedzka) – drewniana sauna, z bardzo suchym powietrzem i temperaturą dochodzącą do 100°C
  • mokra – sauna fińska, w której ułożone na piecu kamieni są regularnie polewane wodą, co sprawia, że powietrze w niej jest bardziej wilgotne; temperatura zwiększa się stopniowo i dochodzi do 90°C
  • łaźnia parowa (rzymska, turecka) – pomieszczenie, w którym ściany obłożone są płytkami ceramicznymi; znajduje się w nim urządzenie wytwarzające parę; temperatura do 65°C; jej częścią jest tzw. hammam, w którym można skorzystać z masaży
  • parowo-ziołowa (caldarium) – sauna parowa z inhalatorami ziołowymi
  • na podczerwień – sucha sauna, w której emitowane są fale na podczerwień, rozgrzewające organizm od środka; temperatura dochodzi do 65°C. Polecana przy walce z cellulitem.
  • sauna (grota) solna – ściany wyłożone płytkami z soli kamiennej. Wysoka temperatura połączona z parowaniem soli oczyszcza skórę i drogi oddechowe.

Woda

To w hydroterapii, czyli leczeniu wodą, mają swoje źródła współczesne SPA – nic więc dziwnego, że zabiegi z wykorzystaniem wody są w nich nadal często stosowane. Basen oraz jacuzzi są standardowym wyposażeniem, a wstęp do nich – po wykupieniu odpowiedniego programu – jest na ogół bezpłatny i nieograniczony. Wiele ośrodków wzbogaca swoją ofertę o różnego rodzaju prysznice ze światłem, dźwiękami, olejkami aromatycznymi (tzw. prysznice wrażeń), lub kąpiele perełkowe, czyli kąpiele w wannie, do której wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem. Wiele SPA działa również przy uzdrowiskach termalnych, oferując różnorodne zabiegi z wykorzystaniem wody termalnej.

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało

Praktycznie w każdym SPA można poddać się pielęgnacyjnym zabiegom na twarz i ciało. Rodzaj produktów do nich wykorzystywanych zależy często od położenia i specjalizacji ośrodka, np. w polskich SPA nad morzem popularne są zabiegi wykorzystujące borowinę, zaś we Włoszech chętnie stosowane jest tzw. fango, czyli rodzaj leczniczego błota mineralnego. Ogólnie jednak można spodziewać się: oczyszczania twarzy i peelingu całego ciała, maseczki odżywczo-nawilżającej na twarz i podobnie działającego okładu na całe ciało, często z alg; w wielu ośrodkach standardem jest również manikiur i pedikiur, a także zabiegi pielęgnacyjne na włosy. Sporo SPA proponuje również programy anti-ageing, czyli odmładzające, w skład których wchodzą m.in. mikrodembrazja, lifting czy serum.

Niektóre hotele mogą jednak naprawdę mile zaskoczyć: gościom oferowane są np. czekoladowe okłady relaksujące, kąpiele w mleku czy w wodzie z płatkami kwiatów. Wszystko zależy od inwencji zakładu.

Sport

Aktywność sportowa to coraz częściej stały punkt programu wielu SPA. Poczynając od gimnastyki grupowej, przez aqua aerobic (jeśli hotel dysponuje basenem), przez nordic walking, wycieczki piesze i rowerowe z przewodnikiem, fitness, a także jogę – wybór jest naprawdę duży.

 

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna