Dlaczego Ajurweda czyni nas szczęśliwymi i zdrowymi

Ajurweda, “wiedza o życiu”, jest obecnie bardziej popularna niż kiedykolwiek – i nie bez powodu. Jednak hinduskie nauki lecznicze to nie tylko relaksujące masaże olejkami i duchowe mądrości dnia codziennego. Ajurweda to coś znacznie więcej. Jest to nauka długiego, zdrowego i szczęśliwego życia. Wolność, indywidualność, natura, spokój – oto koktajl, który sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Jak Ajurweda pomoże Ci przygotować ten koktajl szczęścia, dowiesz się tutaj!

Ajurweda to żaden hokus-pokus

…ale najstarsza medycyna holistyczna na świecie. W Indiach jest to nauka medyczna równorzędna z medycyną konwencjonalną. Indyjscy lekarze ajurwedyjscy muszą odbyć pięcioipółletnie studia licencjackie z medycyny i chirurgii ajurwedyjskiej oraz zdać egzamin państwowy, aby móc posługiwać się ajurwedyjską sztuką leczenia. W odpowiednich pismach mówi się nawet, że trzeba studiować przez 120 lat.

Aby w pełni zrozumieć sztukę Ajurwedy – nawet ten czy inny wieloletni student jest zdumiony! Jednym z licznych zastosowań Ajurwedy jest polewanie czoła olejem (Shirodara). Dla jednych jest to czysta forma relaksu, dla innych metoda, która zmieniła ich życie. Na przykład, lekarze ajurwedyjscy stosują polewanie olejem czoła w przypadku poważnych schorzeń, takich jak epilepsja, migrena czy paraliż. Od dawna wiadomo, że organizm może przyjmować leki przez skórę. Olej usuwa toksyny z organizmu i wzmacnia system odpornościowy. Ajurweda nie ma nic wspólnego z czary-mary, lecz opiera się na odkryciach naukowych, które są wykorzystywane również w medycynie konwencjonalnej.

Indywidualne cudowne lekarstwo na stres

Dzięki swojemu podejściu, które uwzględnia indywidualną sytuację życiową jednostki, Ayurveda zyskuje coraz większe znaczenie, szczególnie w społeczeństwie zachodnim z jego wieloma rodzajami stresu i jego konsekwencjami. Ponieważ szczególnie w naszym nowoczesnym i cyfrowym świecie, stres nie jest obcym słowem dla większości z nas. Ciągła presja na wyniki może – jeśli w ogóle – być zdrowa tylko przez ograniczony okres czasu. Ci, którzy nie dbają regularnie o równowagę, często są rozdrażnieni, wypaleni lub czują się przytłoczeni. Wreszcie, stres i napięcie mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli potrzebujesz czasu wolnego, chcesz zrobić coś dobrego dla swojego ciała, szukasz odprężenia i nowej energii, program antystresowy Ayurveda jest właśnie dla Ciebie.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Lekarze ajurwedyjscy rozpoczynają swoje badania od pomiaru pulsu. Tutaj mogą zobaczyć, czy ciało jest w równowadze, czyli czy jest zdrowe. “W równowadze” – oznacza to przede wszystkim konstytucję Dosha, na której opierają się nauki ajurwedyjskie. Zgodnie z tym w organizmie człowieka działają trzy podstawowe siły energetyczne. Kontrolują one wszystkie fizyczne i psychiczne funkcje człowieka i nazywane są Vata, Pitta i Kapha.

Różne funkcje trzech Doshas wynikają z ich charakterystycznych właściwości, które mogą być wyprowadzone z pięciu podstawowych elementów: eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi. Połączone w pary, elementy tworzą trzy Doshas. Opisują one człowieka we wszystkich jego sferach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Obejmuje to odpowiedni temperament, upodobania, potrzeby żywieniowe i wiele innych. Nie ma nic bardziej indywidualnego niż to!

Połącz Ajurwedę z urlopem

To jest moment, na który czekaliśmy od samego początku. Ponieważ tradycyjne nauki lecznicze w południowych Indiach i na Sri Lance są głęboko zakorzenione w kulturze, oczywiste jest założenie, że odpowiednia kuracja ajurwedyjska jest najbardziej autentyczna w krajach pochodzenia. Warunki kuracji są tu nie tylko idealne pod względem klimatycznym, ale również zapierające dech w piersiach krajobrazy, szum morza i wiele innych czynników, które na dłuższą metę poprawiają samopoczucie. Mamy jasną głowę, zostawiamy pracę i codzienność daleko za sobą i możemy wracać myślami do wspaniałych wakacyjnych chwil nawet po wyleczeniu. Ponadto, zabiegi Ajurwedy można również doskonale połączyć z wycieczką objazdową, na przykład przez Sri Lankę.

W SpaDreams od ponad 20 lat oferujemy autentyczne kuracje ajurwedyjskie na całym świecie i cieszymy się z rosnącej popularności tej unikalnej metody leczenia. Oferujemy Państwu szeroki wachlarz kojących i regenerujących zabiegów podczas Państwa urlopu ajurwedyjskiego i z przyjemnością doradzimy Państwu w wyborze odpowiedniego dla Państwa wyjazdu! Jesteśmy ciekawi, ilu z Was opowie nam o swoich doświadczeniach?

Wypróbuj go więc, odważ się na nowy początek i wróć do codzienności z większą świeżością i równowagą!

Zainspirował cię ten artykuł? Zobacz nasz przewodnik ajurwedyjski i zapoznaj się z różnorodnymi destynacjami, które ci oferujemy!

 

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna