Nieznana Jordania – pustynia, kultura i Morze Martwe

Arabski kraj Jordania należy do jeszcze nieznanych miejsc, jeśli mowa o wycieczkach zdrowotnych i SPA. Jordania za sprawą Morza Martwego należy jednak do największych naturalnych skarbów leczniczych na świecie. Tym samym Jordania jest jednym z najlepszych miejsc na urlop dla osób ze schorzeniami skórnymi, chorobami stawów oraz chorobami dróg oddechowych. Morze Martwe i wyjątkowy klimat, który tu panuje, mają korzystny wpływ także na osoby cieszące się pełnią zdrowia.

Chyba każdy z nas chętnie podryfowałby po wodzie z gazetą w rękach…

Dryfowanie na Morzu Martwym przez cały rok

Morze Martwe słynie na całym świecie ze swojego leczniczego działania. Tak naprawdę Morze Martwe nie jest wcale morzem tylko pozbawionym odpływu jeziorem, które zasilane jest przez rzekę Jordan. Lecznicze właściwości tego morza oparte są na wysokim stężeniu soli, które jest dziesięciokrotnie wyższe niż zasolenie oceanu, jak również na wyjątkowym składzie wody.  Dla osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i innymi chorobami skóry,  Morze Martwe jest prawdziwym błogosławieństwem. W większości przypadków następuje znaczne polepszenie stanu zdrowia. Dochodzi do tego szybki, długotrwały i skuteczny efekt odprężenia, który ma swoje źródło w klimacie i bogatym w sól powietrzu.

Zasolenie powietrza ma korzystny wpływ na osoby z chorobami płuc, takimi jak astma, POChP lub rak. Nad Morzem Martwym spodoba się również osobom, które czują się przepracowane. W morzu, którego temperatura waha się od 19 stopni (w lutym) do 31 stopni (w sierpniu) można kąpać się przez cały rok. Woda o dużej zawartości soli unosi dobrze ciało, co sprawia, że można przyjemnie położyć się na wodzie i poczytać gazetę.

Jako pamiątkę, z urlopu warto przywieźć Morze Martwe w formie kremów i dodatków do kąpieli. Nawet w domu możesz poczuć się jak na wycieczce do Jordanii, a przy tym zrobić coś dobrego dla swojej skóry.

Odwiedź zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Królestwo Haszymidów – Jordania – położone jest w Azji Przedniej i graniczy z Izraelem, autonomicznymi regionami Palestyny, Syrią, Arabią Saudyjską i Morzem Czerwonym. W tym miejscu tworzy się granica morska z uwielbianym przez turystów Egiptem. Językiem narodowym jest arabski wraz ze swoimi wszystkimi dialektami. W regionach turystycznych można jednak z łatwością porozumiewać się w języku angielskim.

Serce Jordanii bije w największych miastach: Amman i Az-Zarka. W Jordanii jest wiele miejsc wartych zobaczenia, które z czasem stały się prawdziwymi atrakcjami turystycznymi. Należy do nich na przykład pustynia Wadi Rum, która znana jest z filmu „Lawrence z Arabii“. Wadi jest wyschniętym korytem rzeki, który tylko po ulewnych deszczach wypełnia się wodą. Jordańskie Wadi Rum ze swoimi skalnymi ścianami z piaskowca i granitu zostało wpisane w 2011 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozpościera się ono na obszarze o powierzchni 74 000 hektarów.

 Miasto skalne Petra_354_1_1280_720_5

Polecamy: W Wadi Rum masz możliwość m.in spędzenia nocy pod namiotem w beduińskim obozowisku. Noc spędzona pod gwieździstym niebem przy dźwiękach beduińskiej muzyki będzie niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem podczas twojej podróży do Jordanii.

Pomiędzy Zatoką Akaba i Morzem Martwym znajduje się wyjątkowe miasto skalne Petra, które jest kolejnym wyjątkowym pomnikiem kulturowym. Opuszczone miasto było w czasach starożytnych stolicą królestwa Nabatejczyków. Grobowce i fasady budynków były w starożytności kute przez rzemieślników bezpośrednio ze skał i tworzą wyjątkowe widowisko. Dotarł tu sam Indiana Jones w poszukiwaniu świętego Graala.

Cytadela Ammanu, kolejny zabytek, znajduje się w stolicy JordaniiMianem cytadeli określa się starą twierdzę, która znajduje się wraz z dobrze zachowanym rzymskim teatrem bezpośrednio w centrum Ammanu. Jeśli wybierasz się do Ammanu, zdecydowanie powinieneś zaplanować sobie wycieczkę do cytadeli.

Powinieneś udać się również na tradycyjny bazar arabski na Starym Mieście. Możesz tu bez końca robić zakupy, targować się, oglądać i podziwiać.

Podczas swojej podróży po Jordanii możesz odkryć jeszcze wiele innych ciekawych zabytków. Zapytaj się o nie  np. personel w hotelu. Być może udasz się na jakąś sekretną wyprawę. Właściwie jeden pobyt w Jordanii to zbyt mało, aby zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne i poznać ten fascynujący kraj.

Nie da się ukryć, że Jordania jest niezwykle ciekawym państwem, które ma wiele do zaoferowania. Wycieczki do Jordanii mają nie tylko korzystny wpływ na twoje zdrowie, ale są również ciekawe pod względem kulturowym.

Jeśli chcesz przeżyć wyjątkowy urlop z dala od turystycznego mainstreamu, Jordania i Morze Martwe są zdecydowanie miejscem godnym polecenia.

Tutaj znajdziesz nasze wycieczki do Jordanii >>

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna