styria

Słoweńska Styria

…bajeczny region dla aktywnych i dbających o zdrowie wczasowiczów

30_-_maribor_-__img_1054_bigStyria słoweńska (Stajerska) położona jest na północnym wschodzie Słowenii w pobliżu granicy z Austrią. Region, który znany jest z gęsto porośniętych lasami gór średnich, malowniczych dolin nad rzekami oraz romantycznych miasteczek, był do 1918/1919 roku częścią Księstwa Styrii, należącego do cesarstwa austriacko-węgierskiego, po którym pozostało na terenie Styrii wiele jedynych w swoim rodzaju zabytków historycznych.

Różnorodne możliwości wypoczynku pośród malowniczych krajobrazów

Największym miastem Styrii słoweńskiej jest historyczny Maribor, ośrodek kultury oraz uniwersytetów, który z populacją wynoszącą 112.000 mieszkańców uważany jest za metropolię północno-wschodniej części Słowenii. Godnymi odkrycia, pełnymi uroku historycznymi miasteczkami są również Celje z zamkiem w kształcie pałacu, Velenje oraz najstarsze w regionie miasto Ptuj. Styria ze swoją historią oraz z niezliczonymi wioskami, a także małymi miasteczkami zaliczana jest do regionu przedgórza alpejskiego, które zachwyca swoimi zalesionymi szczytami górskimi oraz dolinami nad Drawą i Murą.

Wymarzony urlop dla fanów aktywnego wypoczynku

Słoweńska część Styrii jest rajem zarówno dla pieszych turystów, jak również rowerzystów górskich, wielbicieli wspinaczki górskiej oraz wycieczek rowerowych. Miłośnicy koni oraz puszczania latawców mają tu wspaniałe warunki do uprawniania swojego ulubionego sportu. Szukający ukojenia w naturze znajdą je nad jeziorem Bohinjsko oraz w znajdującym się nieopodal Triglavskim Parku Narodowym  z interesującą florą oraz fauną. Region oddalony jest o niewiele kilometrów od Alp Słoweńskich, w których na narciarzy, snowboardzistów oraz biegaczy narciarskich czekają niezapomniane wrażenia i nowoczesna infrastruktura.

W Styrii słoweńskiej kultywuje się do dzisiaj prastarą tradycję kąpieli. W historycznym mieście Radenci, z którego wypływa woda mineralna „Radenska„ znajduje się od 1882 roku ośrodek kąpielowy i uzdrowiskowy, obejmujący od 1988 nowo odkryte tam źródła termalne. Z Term Rimskich, położonych w miejscowości Rimske Toplice, korzystano już w czasach rzymskich. Również źródła Podcetrtek na zboczu Rudnicy wykorzystywane są od XVII wieku do celów leczniczych oraz uzdrowiskowych. Dziś znajduje się tam nowoczesne centrum uzdrowiskowe Atomske Toplice„. Kurorty na terenie słoweńskiej Styrii są stale modernizowane od uzyskania w 1991 roku niepodległości przez Słowenię. Znajdują się w nich dodatkowo kompleksy saun, obszary do wellness oraz masaży, które są w stanie spełnić wszystkie życzenia gości chcących zadbać o swoje zdrowie oraz wygląd.

Fascynujące zabytki w romatycznych miasteczkach

37_-_ptuj_-_img_5428_big„Małe duże miasto“ Maribor w dolinie Drawy oraz na skraju jej „góry-matki” Bacher, z której wypływa rzeka, położone jest pośród malowniczych gór. Późnośredniowieczny zamek oraz wieża ciśnień- część dawnej fortyfikacji miejskiej, jak również katedra z XII wieku sprawiają, że zwiedzający mogą przenieść się w minione czasy. W dzielnicy Lent nad brzegiem Drawy można podziwiać najstarszy na świecie szczep winny. Nad miastem Celje góruje wywodzący się z XIII wieku imponujący zamek. Również największą ozdobą Velenje jest średniowieczna warownia.  Ptuj, najstarsze miasto regionu, przyciąga uroczą, położoną nad Drawą starówką oraz wartym zobaczenia zamkiem.

 

 

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna